“Haksız rekabet son bulmalı”

Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Ekrem Birsen esnafın en önemli sorunlarından birinin haksız rekabet olduğunu belirterek “AVM’lerin ellerinde bulundurdukları şartlar esnaf ve sanatkarlarımızın elinde yok. AVM’ler esnafımızdan bir adım önde. Haksız rekabet son bulmalı” dedi.

Güncel Hit: 231 / Yorum: 0 / 1 Ocak 2017 23:58
“Haksız rekabet son bulmalı”
-A +AEkrem Birsen kimdir?
1962 Eskişehir doğumlu, Eskişehir sevdalısı bir esnaf çocuğuyum. Çekirdekten esnafız. Ailemizde devlet kurumunda çalışan hiç kimse yok. 8 kardeşiz. 5 erkek 3 kız. 5’imiz de esnafız. Dolayısıyla esnaflıktan ekmeğimizi kazanarak hayatımızı idame ettik. Bugün de esnaf teşkilatının zirve yeri olan Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği başkanıyım.
Esnafın en önemli 3 sorunu nedir?
-Haksız rekabet: AVM’lerin ellerinde bulundurdukları şartlar esnaf ve sanatkarlarımızın elinde yok. Maalesef Türkiye’ni birçok şehrinde bedesten diye tabir ettiğimiz kapalı çarşılar Eskişehir’de yeterince yok. Bunun mutlaka haksız rekabetin ortadan kaldırılması için esnaf ve sanatkarlara kapalı çarşılar özellikle yeni kurulan mahallelerde yaparak esnafımızı oraya yerleştirerek AVM şartlarına mutlaka kavuşturmamız lazım. Yine AVM’lerin elinde çok büyük avantajlar var. Malını tek elden direk fabrikadan alarak bayilik sistemini ortadan kaldırdı. Ama esnaflarımız maalesef bayilerden daha pahalıya mal aldıkları için AVM fiyatlarıyla yarışamıyorlar. Bununla ilgili de düzenleme yapılması lazım. Maalesef çıkartılan perakende sektörünün yeniden düzenlenmesi yasası da buna çare olamadı.
-Esnaf ve sanatkarlarımızın finansa erişimde yaşadıkları sorunlar: Uzun yıllardır esnaf ve sanatkarlık yapan arkadaşlarımız zaman zaman yol kazası dediğimiz şekilde çeki ve senedi protesto olmuş kullanmış olduğu kredi kartlarını ödeyememiş ve dolayısıyla bunlarla ilgili de esnaf tabiriyle kırmızı çizgi yediğinden finansa erişimde zorluklar yaşıyor. Buna çare olarak yapılan sicil afları maalesef bugüne kadar da sorunumuzun çözümünde faydası olmadı. Bunun gerçekten sicil affının uygulanabilmesi için de özel bankların özellikle merkez bankasındaki data kayıtlarının düzeltilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu kayıtlar düzelmediği sürece esnaf ve sanatkarın kara sayfası beyaz sayfaya dönmeyecektir. Bunun biran önce halledilerek finansa erişimi kolaylaştırılmalıdır.
-Yerel yönetimler tarafından yeterince desteklenemeyişidir: Birinci ile ilişkilendirilebiliriz. Esnaf ve sanatkarlarımız yerel yönetimler tarafından desteklenmelidir. Özellikle Eskişehir’de pazarcı esnafımız çok zor şartlarda görev yapmaktadırlar. Birliğimiz önünde kurulan Perşembe pazarı görüyorsunuz. Artık bu şekilde vahşi pazarlar Türkiye’nin hiçbir yerinde hatta küçük ilçelerinde bile kalmadı. Eskişehir’de kapalı Pazar yerlerinin azlığından şikayetçiyiz. Dolayısıyla Eskişehir’in daha modern kapalı pazarlara ihtiyaç duyduğunu ve yine kapalı pazarlarla birlikte her türlü şeyin satıldığı kapalı çarşıların da yapılması gerekir.
ESNAFIMIZ GENÇLEŞMEYE BAŞLADI
2016’da kaç esnaf kepenk kapattı?
2016’da açılan ve kapanan işyerlerine bakıldığında 2 bin 276 işyerinin açıldığını, bin 300 işyerinin kapandığını görüyoruz. Genç girişimcilerden oluşan bir yani kayıt akını var. Üniversite bitirmiş hayal ettiği işine kavuşamamış genç girişimciler esnaf ve sanatkar olamaya karar vermişler. Baktığımızda esnaf sanatkarımızın yaşı gençleşmeye başladı. Genç neslin esnaf ve sanatkarlığa özen göstermesiyle önümüzdeki yıllarda genç esnaflarımızın sayısının da artacağını düşünüyoruz. Kapanan işyerleri de çoğu yaşlılıktan dolayı işyerini yanında çalışan kalfasına, ustasına veya çocuğuna bırakamayan esnafımız da işlerini terk etmek zorunda kalmışlar. Özellikle kapananlara bakıldığında kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarından kapananların sayısının çok olduğunu görüyoruz.
Esnafa sağlanan borç erteleme, faizsiz kredi olanakları gibi uygulamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
2016 yılında özellikle kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması kanunu çok kapsamlı çıkartıldı. Gerçekten esnaf ve sanatkarlarımız için bir nefes alma yılı oldu. Hem maliyeye hem SGK’ya trafik para cezalarımıza, taşıt araç pullarımıza ve çeşitli nedenlerle cezai uygulamalarla karşılaştığımız borçlarımıza yine belediyelere olan borçlarımıza yeniden yapılandırma imkanı getirilmiş. Peşin ödemelerde büyük miktarda cezalar düşürülmüş, gecikme faizleri indirilmiş, taksitlendirme imkanı, esnaf ve sanatkarımıza rahat bir nefes alması sağlanmıştır. Yapılandırılmış borçlarımızı ödeyerek hem devletimize katkı sağlamayı hem de bu borçlardan kurtulmayı hedefliyoruz.
ESNAFLARA İŞSİZLİK MAAŞI
İflas eden veya dükkan kapatan esnaflar için Ahilik sigorta fonu kurulması planlanıyor. Böylece kepenk kapatan esnaflar işsizlik maaşı alabilecek. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Adını Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu koydu. Ahilik Fonu denildi. Gerçekten Türkiye’de yaşanan bir çifte standarttı. Bağ-Kur prim borcunu ödeyen, sağlık primlerini yatıran esnafımız bundan önce bırakın bu şekilde işsizlik fonu almayı, sağlık hizmetlerinden faydalanamıyordu. Gerçekten sosyal güvenlik reformu diyebileceğimiz bir adım atıldı. Esnaf ve sanatkarlarımızın mağduriyet yaşadığı konularda çok büyük kararlar alınarak esnaf ve sanatkarımıza destek olundu. SGK’ya olan borçlarımız yeniden yapılandırıldı, borcu olan esnafımıza sağlık hizmeti verilmesi devam edildi. Şimdi de iflas eden ve işyerini kapatan yeni bir işyeri açana kadar daha önce işçi olarak çalışıp işini kaybedenlere ödenen bu fon esnaf ve sanatkarlarımıza da ödenecek.
Eskişehir esnafı hangi uygulamalarla kazanca yönelik ivme kazanabilir?
Şöyle baktığımda işini günün koşullarına göre ayarlamış, işyerini günün koşullarına göre yenilemiş, işine sahip çıkmış esnaf ve sanatkarın daha başarılı olduğunu görüyoruz. Bu 3 önemli unsurun tüm esnaf ve sanatkarlar olarak benimsenmesini sahip çıkmalarını iş yerlerini modern hale getirmelerini ve günün şartlarına göre pazarlama teknikleriyle işlerini desteklemelerini bekliyoruz. Bunları yaptırdıkları takdirde ivme kazanacaklarını düşünüyoruz. En önemlisi işinizi severek yapın. Bildiğiniz işi yapın.
Hükümet ve yerel yönetimlerden beklentiniz nedir?
Gerçekten esnaf ve sanatkarların daha çok desteklenmesi gereken bir kesim olduğunun altını çizmek istiyoruz. Hükümetin de 2017 yılında esnaf ve sanatkarlarımızın sorularına eğilmelerine ve sorunların çözümünde esnaf ve sanatkarın yanında olmalarını bekliyoruz. Yerel yönetimlerin de mutlaka esnaf ve sanatkarları desteklemelerini istiyoruz. Çünkü yabancı sermaye ile bezenmiş AVM’lerin Eskişehir’e hiçbir katkısının olamayacağını sadece kalacak şeyinin çöpü ve yaratmış olduğu kargaşa olacaktır.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti