“KARANLIĞA GİDİYORUZ”

CHP Milletvekili Usluer yeni Anayasa metniyle ilgili eleştirilerini dile getiren Usluer, “Karanlığa doğru giden bir otobüsün içindeyiz fakat direksiyonu aydınlığa çevirmek elimizde çünkü AKP direksiyon hakimiyetini yitirdi” dedi.

Güncel Hit: 276 / Yorum: 0 / 7 Ocak 2017 23:59
“KARANLIĞA GİDİYORUZ”
-A +A

Birleşik Haziran Hareketi Eskişehir Meclisi, Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde ‘Saltanata hayır, Türkiye teslim olmayacak’ başlıklı panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak CHP Parti Meclis Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, Haziran Yürütme Kurulu Üyesi Erkan Baş ile Alper Taş katıldı.

“DİKTATÖRLÜK MANİFESTOSUDUR”
Usluer, panelde yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin karanlık bir süreçten geçtiğini, ancak bu karanlığı aydınlatmanın elimizde olduğuna dikkat çekti. Türkiye’deki anayasalardan bahseden Usluer, “Bu ülkede Anayasalar biliyorsunuz tarihleriyle anılıyorlar. ‘Cumhuriyetin kuruluşu’ deyince 24 Anayasası, ‘sosyal devlet’ deyince 61 Anayasasını, ‘darbe’ deyince 82 Anayasasını hatırlıyoruz. AKP’nin bugün tartışılan anayasası gelecek olursa şayet ‘15 Temmuz Anayasası’ anılacak. Her fırsatta yineliyorum, bu metne de anayasa demek kesinlikle doğru değil. Bu olsa olsa diktatörlük manifestosudur” dedi.

“TEK BİR İNSANIN TEKELİNDE”
Yeni anayasa metnine göre başkanlığın, tek bir insanın tekeline teslim edilmiş bir irade olduğunu anlatan Usluer, “Türkiye Cumhuriyeti de tek bir kişinin iki dudağı arasında yönetilecek bir kabile devleti değildir. Şimdi düşününce Anayasada değişiklik yapmak, reformlar oluşturmak bir ihtiyaçtır evet, bunu kabul ediyoruz. Ama 82 Anayasası bile bu kadar haktan, hukuktan uzak, bu kadar insan odağından uzaklaşmış bir anayasa değildi. Bu karşımıza koyulan ve dayatılan “şey”, şey diyorum çünkü gerçekten akıl ve mantıktan uzak ne olduğu belli olmayan bir metin, bu metin, bu “şey” Hamurabi yasalarını anımsatıyor. Adam alacak eline sazı, istediği gibi çalacak. Biz diyoruz ki bu şarkı bu notayla çalınmaz” ifadelerini kullandı.

“DERTLERİ İKTİDARLARINI SÜRDÜRMEK”
Usluer: “Gelin birlikte bir çalışma yapalım, anayasamızı insan hakları çerçevesine tam manasıyla oturtalım dedik ama sonuç alamadık. Neden sonuç alamadık? Çünkü dertleri insan odaklı bir Anayasa hazırlamak değil. Dertleri iktidarlarını sürdürmek. Adının başkanlık ya da partili cumhurbaşkanlığı olması tek adam rejimi gerçeğini değiştirmez. Meclis’ten daha geniş yetkilere sahip olan, hatta istediğinde meclisi bile belirleyen tek kişilik bir kurum oluşturmak ne ekonomik ne de siyasi istikrar sağlamayacaktır. Hep söylüyoruz, 14 yıldır bütün kurumlarıyla devleti yöneten iktidar bugün gelinen noktanın sorumlusudur. Bunlar kendi yaşadıkları krizi padişah yaratarak çözmeye çalışıyorlar fakat bunun bedelini maalesef çok ağır bir şekilde vatandaş ödeyecek. Bizlerin bu ödenecek bedelleri iyi analiz edip insanlara anlatmamız çok önemli” dedi.

 “VATANDAŞA DURUMUN CİDDİYETİNİ ANLATMALIYIZ”
Anayasa metni konusunda iktidarın kendi vekillerinin tamamını ikna edememişken vatandaşı nasıl ikna edeceğini soran Usluer, “Bizim bu süreci iyi değerlendirmemiz gerek. Her fırsatta, her platformda konuyu açıp, anlatmamız gerek. ‘Bu metini saray hazırladı ve sadece sarayın geleceğini garanti altına almak için hazırlandı, vatandaşın lehine hiçbir şey yok bu anayasada’ demek gerek. Bu anayasa gelirse başkan olacak kişi KHK çıkaracak, yasa yapacak, yeni OHAL’ler ilan edecek ama bunların hepsini tek başına yapacak. İşte meselenin özü budur. Bütün bunları konuşmaz anlatmazsak kimse bir şey bilmeyecek. Televizyonlardan duydukları ile kalırlarsa durum vahim çünkü. Sonuç olarak başta dediğim gibi karanlığa doğru giden bir otobüsün içindeyiz fakat direksiyonu aydınlığa çevirmek elimizde çünkü AKP direksiyon hakimiyetini yitirdi” diye konuştu. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti