“KÜÇÜK SANAYİ İTİRAZLARINA RET”

AKP İl Başkanı Dündar Ünlü, bugün yapılacak olan Büyükşehir Meclisi öncesinde görüşülecek olan 1/25 binlik plana yapılan itirazlarla ilgili partisinin görüşlerini açıkladı. Ünlü büyük tartışmalara yol açan küçük sanayi sitesi için 208 itirazın olduğunu ifade ederek, “Söz konusu alandaki bazı hak sahipleri bu alanın küçük sanayi alanı olarak kalmasını talep etmektedirler. Grubumuz itirazların ret edilerek söz konusu alanın1/25 binlik planlarda ticaret-turizm-konut alanı olarak kalması yönünde görüş belirlemiştir ”dedi.

Güncel Hit: 348 / Yorum: 0 / 22 Aralık 2016 23:59
 “KÜÇÜK SANAYİ İTİRAZLARINA RET”
-A +A

 
AK Parti Büyükşehir Grup Başkanı sıfatı ile İl Başkanı Dündar Ünlü 1/25 binlik plana yapılan itirazların değerlendirilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Ünlü 5 noktada itirazların olduğunu ifade ederek, AK Parti grubu olarak yeni düzenlemeler önerdiklerini söyledi. 
 İtirazların titizlikle incelemeye alındığını ifade eden Başkan Ünlü, “Mağduriyet olduğu belirtilerek dilekçe verilen bölgelere ilişkin tüm itirazlar incelenmiş kamu yararı ve kamu külfetleri karşısında eşitlik ilkeleri de gözetilerek itirazlarda sonuca varılmış, mağduriyet saptanan yerlerde yeni düzenlemeler önerilmiştir” dedi. Başkan Ünlü itirazlara ilişkin şunları söyledi: “Kamuoyunu özellikle ilgilendiren konuların başında Üniversite alanları gelmektedir.  Mamuca mevkiinde bulunan yaklaşık 150 hektar üniversite alanına bu alanda yer alan 29 hak sahibinin itirazı bulunmaktadır. Hak sahipleri bu alanın üniversite alanından çıkarılıp konut gelişme alanı olarak değerlendirilmesini talep etmektedirler. Yapılan tetkikler sonucu söz konusu alanın yakın çevresinde üniversite alanı olabilecek kamuya ait herhangi bir arazi olmadığı tespit edilmiştir. Grubumuz hali hazırda tarım arazisi olan üniversite alanının mevcut şekliyle üniversite alanı olarak kalması yönünde görüş belirtmiştir. 
ÜNİVERSİTE ALANINDAN ÇIKARILSIN 
“Yusuflar mevkiinde bulunan 2 adet üniversite alanına bu alanların hak sahibi toplam 196 kişinin itirazları bulunmaktadır. Hak sahipleri bu alanın üniversite alanından çıkartılıp konut gelişme veya tarım arazisi olarak değerlendirilmesini talep etmektedirler. Grubumuz tarafından yapılan tetkikler sonucu Yusuflar mevkiinin batı yönünde ve güney çevre yolunun sağında ve solunda yer alan kamuya ait olan üniversite alanı olabilecek 2 bölge tespit edilmiştir. Grubumuz tarafından hak sahiplerinin itirazları yakında ikame edilebilecek kamu arazisi bulunması sebebi ile kısmen kabul edilerek 2 üniversite alanının yeni tespit edilen bu 2 bölgeye taşınması ve Yusuflar mevkiindeki alanların da 1/25 bin plan öncesi mevcut şekli ile tarım arazisi olarak kalması yönünde görüş belirtilmiştir. 
KARABAYIR’DA 331 İTİRAZ 
“İtirazın sayıca çok olduğu bölgelerden ilki Karabayır Mevkiidir. Karabayır mevkiinden geçen TCDD hızlı tren demiryolu hattının geçiş güzergahına yapılan 331 adet itiraz mevcuttur. Bu bölgede yaşayan vatandaşlar söz konusu demiryolu hattının mevcut yerleşim alanı içinden geçtiğini ve bu nedenle mağduriyetler oluşturduğunu demiryolunun güzergâhının değiştirilmesini talep etmektedirler. Grubumuz söz konusu hızlı tren demiryolu hattının TCDD yetkilileriyle görüşülerek mağduriyetleri giderecek yeni bir hızlı tren demiryolu hattının tespit edilmesi yönünde görüş belirtmiştir. TCDD yetkilileri ile görüşmeler sonucunda mağduriyetleri en aza indirecek yeni demiryolu hattı planları hazırlanmıştır.”
 “KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ KALKMALI” 
İtirazın sayıca çok olduğu bölgelerden ikincisi, Odunpazarı ilçemizde bulunan mevcut küçük sanayi alanının ticaret – turizm- konut alanına dönüştürülmesine ilişkin 208 kişinin itirazıdır. Söz konusu alandaki bazı hak sahipleri bu alanın küçük sanayi alanı olarak kalmasını talep etmektedirler.  Bununla beraber söz konusu alan 1/25 binlik planlarda değil yıllar öncesinde -2002 yılında- imar planlarında küçük sanayi alanı olmaktan çıkarılmıştır. Ayrıca kentsel dönüşüm alanı sınırları içindedir. Küçük Sanayinin bu bölgeden kaldırılması konusu yıllardır tartışılan, kalkması gerekliliği konusunda fikir birliği oluşmuş bir bölgedir. Grubumuz itirazın ret edilerek söz konusu alanın1/25 binlik planlarda ticaret-turizm-konut alanı olarak kalması yönünde görüş belirlemiştir. 
BAKSANA TİCARET VE KONUT ALANI
Yine Tepebaşı ilçemizde bulunan mevcut Baksan sanayi sitesi alanının ticaret – turizm- konut alanına dönüştürülmesine ilişkin 7 hak sahibi ve söz konusu alandaki sanayi yönetiminin itirazı mevcuttur. İtiraz edenler alanın sanayi alanı olarak kalmasını talep etmektedirler. Alanın Odunpazarı küçük sanayi alanında olduğu gibi bulunduğu yerden kaldırılması yönünde toplumda fikir birliği oluşmuştur. Grubumuz söz konusu alanın ticaret- turizm – konut alanı olarak kalması yönünde görüş belirtmiştir. Ancak bu süreçte bu alanda çalışan esnafların zarar görmemesi için 1 / 25 binlik nazım imar planı plan notlarına bu alanla ilgili bir madde ilave edilerek planlama sürecinin sonuna kadar dönüşüm sağlanacağı değerlendirilmiştir.” HM
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti