“SOKAK EYLEMLERİ MEŞRUDUR”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, hem Eskişehir’deki referandum sonuçlarını konuştuk hem de Eskişehir başta olmak üzere birçok ilde gerçekleştirilen YSK protestoları hakkında ne düşündüğünü sorduk.

Güncel Hit: 1901 / Yorum: 0 / 20 Nisan 2017 10:57
 “SOKAK EYLEMLERİ MEŞRUDUR”
-A +A


RÖPORTAJ: MELTEM KARAKAŞ

Eskişehir’deki sonucun başarılı bir sonuç olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, sokak eylemlerini de değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “İnsanlar sokağa çıkıp kendi düşüncelerini özgürce ifade edebilirler. Yasalara aykırı karar veren bir organı protesto etmek demokrasilerin olmazsa olmazıdır” dedi.

Eskişehir’de referandum sonucunda yüzde 42,4 ‘Evet’, yüzde 57,6 ‘Hayır’ çıktı. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu sonucu?
Güzel bir sonuç başarılı bir sonuç ama ‘Evet’ oyu kullananlara öyle anlaşılıyor ki henüz daha yeterince ulaşamadık, yeterince anlatamadık. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimleri iptal eder, yenilerse referandumu, daha geniş kitlelere ulaşma şansımız da olacak. Çünkü süre kısaydı. Dolayısıyla başarılı bir sonuç.

Rerefandum öncesinde Sivrihisar’a geldiniz. Birçok vatandaş sizi merkeze de bekliyordu. Referandum sonuçlarına göre Sivrihisar’dan yüzde 53 ‘Evet’, yüzde 47 ‘Hayır’ çıktı. Bu sonuç hakkında neler söylersiniz?
Sivrihisar bizim oyumuzun en düşük olduğu yerdi. Oradaki insanlara ulaşıp bizim anlatmamız lazım. Bu bir seçim değil, bu bir anayasa değişikliği oylamasıydı. O nedenle Sivrihisar’a özel bir ağırlık verme ihtiyacı hissettik.

CHP referandum sonuçlarına itiraz edecek. Bu itirazlardan herhangi bir sonuç çıkmazsa CHP’nin bir B planı var mı?
Var tabi. Anayasa mahkemesi var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar götüreceğiz olayı.

Peki, vatandaşların birçoğu da sokağa çıkılması gerektiğini savunuyor. Geçtiğimiz gün Eskişehir’de referandum sonuçları protesto edildi. 10 kişi gözaltına alındı. Türkiye’nin birçok kentinde eylemler var. Bu eylemleri ve polisin müdahalesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu baskıcı bir anlayışın getirdiği uygulamalar. Bunları asla doğru kabul etmiyoruz. İnsanlar sokağa çıkıp kendi düşüncelerini özgürce ifade edebilirler. YSK referandumun meşruiyetini gölgelemiştir. Yasalara aykırı bir karar vermiştir. Yasalara aykırı karar veren bir organı protesto etmek de zaten demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Demokrasilerde bunlar olur zaten. Yüksek Seçim Kurulu'nun aldığı bu karar her kesim tarafından protesto edilmelidir. Protesto etmeye de hakları vardır. Eğer hukukun üstünlüğü kavramı varsa, bu karar çok önemliyse ve bu kavramın evrensel bir değeri varsa hiç kimse bu kavramı yerle bir edemez.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti