‘Tarih kokuyor’

Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Tarihi Kentler Birliği Eskişehir Bölge Toplantısı 48 Belediye Başkanı ve çok sayıda belediye temsilcisinin katılımı ile gerçekleşti. TKB Başkanı Asım Gücel, “Eskişehir’e gelen insanlar o tarih kokan yerlerde kalarak da keyif alıyorlardı” dedi.

Güncel Hit: 135 / Yorum: 0 / 1 Temmuz 2017 19:47
‘Tarih kokuyor’
-A +A

Divan Express Otel’de konuk belediye başkanları ve Tarihi Kentler Birliği’nin temsilcilerine hitap eden Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç katılımcılara Eskişehir hakkında bilgiler aktararak, “Eskişehir bir Cumhuriyet kentidir. Rahmetli Mustafa Kemal Atatürk Eskişehir’e tam 22 kez gelmiş. Ben de Eskişehir’i, Atatürk’ün hayalindeki şehir olarak düşünürüm. Burası çağdaş bir şehir, insanlarımızın rahatlıkla yaşadığı bir şehir... Burada baskı yoktur. Anadolu’ya gittiğimde gece sokaklarda insan göremiyorum ve çok üzülüyorum. Gelen insanlar şehrimizin farklılığını görüyor ve bunu ifade ediyor. Bu da bize güç veriyor” ifadelerini kullandı.
 
Tarihi Kentler Birliği adına konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Eski Başkanı Asım Güzel ise TKB’nin kurulma aşamasından bahsetti. “Bu toplantının Eskişehir gibi tarihi kucaklayan bir şehirde yapılması çok önemlidir” diyen  Güzel, “Yapılan kazılardan elde edilen sonuçlar gösteriyor ki bu şehirde çok önemli tarih ve kültür varlıkları bulunmaktadır. Frigler’den günümüze geldiğimiz zaman, Eskişehir’de sağlıklı, somut bir yapı ortaya çıkmaktadır. Eskişehir’e gelen insanlar o tarih kokan yerlerde kalarak da keyif alıyorlardı” dedi.
 
Toplantıda daha sonra Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt bir konuşma yaparak, “Eskişehir, içinde tarihi uygarlıkların bulunduğu bir kent. Hem endüstriyel, hem kültürel mirası koruyacağız. Fakat bu işlerin bir bedeli var. Tarihi Kentler Birliği’nin projeler üretmesi gerekir. Kültür payları ile ilgili şikayetlerimiz var; adil dağıtılmalıdır” sözlerini kullandı. Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı Tarihi Kentler Birliği Eskişehir Bölge Toplantısı, düzenlenecek panel ile devam edecek. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti