Anız yakan geleceğini yakar

Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü anız yangınlarına karşı uyardı. Hububat hasadının başlaması nedeniyle anız yangınlarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtilen İl Müdürü Salih Söğüt, “Anız yakan geleceğini yakar” denildi.

Güncel Hit: 94 / Yorum: 0 / 19 Temmuz 2017 17:33
Anız yakan geleceğini yakar
-A +A


Anız yakmanın zararlarından bahseden İl Müdürü Salih Söğüt, “Topraktaki organik maddeyi azalttığı, bitkinin büyümesini teşvik eden karbon ve azot kaybını artırdığı, yüzeye yakın bölgedeki mikroorganizmaları öldürdüğü, uzun yıllarda oluşmuş olan toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesini bozduğu, anız yakmanın su ve rüzgar erozyonunun etkisini artırdığı, enerji ve telefon nakil hatlarına zarar verdiği, orman yangınlarına sebep olduğu ve ürün artıkları ve anızla beslenen bir çok canlının besin kaynağını yok ettiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu sebeplerle anız yakmanın toprağa, çevreye ve ekolojik sisteme zarar verdiği açıktır” dedi.
Söğüt, Eskişehir’de hasat sezonunun başlaması sebebi ile, hasadın teknik elemanlar kontrolünde mümkün olan an az ürün kaybı ile bitirilmek üzere olduğunu, hasat işleminden sonra anız yakmayı önlemeye yönelik eğitim ve yayım çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti