AÜ'ye tahsis edildi

Güncel Hit: 150 / Yorum: 0 / 16 Şubat 2017 23:59
AÜ'ye tahsis edildi
-A +A


Türk Dünyası Vakfı tarafından inşası tamamlanan ve kısa süre içerisinde hizmet vermeye başlayacak olan Bilim Kültür ve Sanat Merkezi, imzalanan protokol çerçevesinde Anadolu Üniversitesi’ne tahsis edildi.
Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, 27 Kasım’da Eskişehir’de yapılan Türk Dünyası Vakfı 2016 yılı Yıllık Faaliyet Değerlendirme Genel Kurul Toplantısı’nda Sazova’daki Bilim Kültür ve Sanat Merkezi'nin Anadolu Üniversitesi’ne devredileceğini açıklamıştı. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi’ni temsilen Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Türk Dünyası Vakfı’nı temsilen ise Mütevelli Heyet Başkan Vekili Prof. Dr. Fazıl Tekin ve Vakıf Genel Sekreteri Dr. Adnan Tekşen'in katıldığı imza töreniyle Anadolu Üniversitesi'ne tahsisi gerçekleştirildi.
 Sazova Kültür Parkı sınırları içerisinde yer alan Bilim Kültür ve Sanat Merkezi,  Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından projelendirilmiş ve yapımı Türk Dünyası Vakfı tarafından tamamlandı. Bilim Kültür ve Sanat Merkezi'nde Türk İslam Dünyası’ndan örnek şahsiyetlerin hayat hikâyeleri, eserleri ve insanlığa katkıları tanıtılacak. Tanıtımı gerçekleştirilecek bilim kültür ve sanat insanlarının gerçekçi silikon heykelleri, eserlerinin kopya üretimleri, hayatlarıyla ilgili kısa belgesellerin izlenebildiği bir ekran ve ziyaretçilerin oturabileceği alanlar oluşturuldu. Bu amaçla müzede tanıtılacak 40 bilim adamı ile ilgili animasyon ağırlıklı 40 belgesel film hazırlandı. Merkez, çok amaçlı sergi, fuar, konferans, konser, toplantı ve benzeri organizasyonlar için kullanılacak. ESRA ÜNLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Eskişehir yetersiz kaldı

Eskişehir yetersiz kaldı

18:34 17 Mayıs 2017
Bir ömür mutluluklar

Bir ömür mutluluklar

21:29 20 Mayıs 2017
‘AVUÇ AÇMAYIN’

‘AVUÇ AÇMAYIN’

23:59 11 Mayıs 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...