Aydınlık kazanacak

Sivas katliamının 24’üncü yıldönümü sebebiyle Odunpazarı Belediyesi tarafından Gültepe Mahallesinde anma etkinliği yapıldı. Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Burası bir mücadele alanıdır. Aydınlıkla karanlığın, bilim ile cehaletin savaşıdır. Ama bunun sonucunda bilim ve aydınlık kazanacaktır” dedi.

Güncel Hit: 157 / Yorum: 0 / 3 Temmuz 2017 21:55
Aydınlık kazanacak
-A +A


 
 
Odunpazarı Belediyesi tarafından Gültepe Mahallesinde düzenlenen 2 Temmuz Sivas katliamı anma etkinliğine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Hacı Bektaş Veli Derneği (HABEV) Başkanı Kamer Ali Durur, işine geri dönmek için açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın aileleri ile birçok vatandaş katıldı.
 
UNUTTURMAYACAĞIZ
Etkinlikte konuşan HABEV Başkanı Kamer Ali Durur, “1400 yıl önce Kerbela’da bir vahşet yaşandı. Ve bu vahşet ne yazık ki o zihniyeti taşıyanlar tarafından 2 Temmuz 1993 tarihinde bir kez daha tarih sahnesine çıktı. Amaçları laik, demokratik, hukuk devletini yıkmak ve şeriatı getirmekti. Bu yüzden 33 aydınımızı hiç acımadan diri diri yaktılar. 24 yıldır bu ateş yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Bizlere düşen görev bu acıyı unutmamak ve unutturmamaktır. Bu etkinlikte bizlere omuz veren herkese, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a, kültür müdürümüze, ES TV’ye çok teşekkür ederim” dedi.
 
BELGESEL GÖSTERİMİ
Odunpazar Belediye Başkanı Kazım Kurt ise, “Bugün 2 Temmuz 1993’teki katliamın yıldönümü. Kaçıncı yıldönümü olduğu önemli değil. Ama bu katliamlar tarihin her sahnesinde var. Dün Pir Sultan’a daha önce Hasan’a Hüseyin’e, birçok insanlık önderine yapılan vahşetlerin bu gün de biçim değiştirerek sürdüğünü görüyoruz. O yüzden şuan Nuriye ve Semih direniyor. Ama bu insanların direnişini duyması gerekenler duymuyor, hissetmesi gerekenler hissetmiyor. Burası bir mücadele alanıdır. Aydınlıkla karanlığın, bilim ile cehaletin savaşıdır. Ama bunun sonucunda bilim ve aydınlık kazanacaktır. Buna inancımız tamdır” diye konuştu. Konuşmaların ardından Cemevi Toprak Saha’da Odunpazarı Belediyesi'nin aylar süren çalışmayla hazırladığı ve Sezgin Sönmez'in yönetmenliğini yaptığı 2 Temmuz Belgeseli BİR-İZ'in gösterimi yapıldı. Anma gecesi Türk Halk Müziği sanatçısı Arzu Şahin konseri ile sona erdi. MELTEM KARAKAŞ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti