BALON PROJESİNİ ELİMİZDEN ALDILAR

Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Seyitgazi’de deneme uçuşları başlayan turistik amaçlı balon turları ile ilgili ilginç iddialarda bulundu. Şanlı “Bu yapılana pişmiş aşa su katmak denir” dedi.

Güncel Hit: 492 / Yorum: 0 / 7 Şubat 2017 23:59
BALON PROJESİNİ ELİMİZDEN ALDILAR
-A +A


Frigya Vadisi’ndeki Yazılıkaya, Gerdekkaya gibi tarihi eserleri sınırları içinde bulunduran Han İlçesi Belediye Başkanı Erdal Şanlı, geçtiğimiz günlerde Seyitgazi ilçesinde deneme uçuşları başlatılan turistik amaçlı balon turları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Projenin ilk sahibinin kendileri olduğunu belirten Şanlı, yatırımcının ilçelerine gelerek kendileriyle görüştüğünü, belediyeden 15 yıllığına arazi kiraladığını söyleyen Şanlı, “biz de görevimiz icabı konuyu Vali Bey’e ilettik. Ancak konuyu Vali Bey’e anlattıktan sonra proje elimizden uçtu gitti” dedi.
Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türk Hava Kurumu ve BEBKA’nın destekleri ile ilk deneme uçuşlarının Seyitgazi’de başlatıldığını anlatan Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, açıklamasında şunları söyledi: “Projenin ana fikri kendisine ait olan yatırımcı bize müracaat etti ve belediyemize ait bir araziyi 15 yıllığına kiraladı.  Arazi üzerine 27 adet butik otel yapıp, balon turları için alt yapı oluşturmayı planlıyordu.  Yatırımcı firma Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne ruhsat için başvuruda bulundu ve 10 bin dolar para yatırdı. Sivil Havacılıktan gelen teknik heyet bölgede inceleme yaparak, yörenin koordinatlarını aldı ve uçuşlar için uygun olduğunu söyledi.  Vali Azmi Çelik, ilk göreve başladığında projeyi kendisine anlattım. Bunun üzerine Vali Azmi Çelik, Turizm ve Kültür İl Müdürlüğü’nden bu konuda çalışma yapmasını istedi.  Sonrasında Han ilçemize bu konuda yatırım yapacak firma sahibi çağrılıp, balon turlarını Seyitgazi’de yapması istendi. Yatırımcıdan olumsuz yanıt alınınca Türk Hava Kurumu devreye girdi,  BEBKA’nın da desteği alındıktan sonra balonun yönü Seyitgazi’ye çevrildi. Bunun adına ‘pişmiş aşa su katmak’ denir. Ruhsat almadan, teknik araç ve gereç olmadan, uçuş izni alınmadan balon işletmeciliği yapamazsınız.  Ancak bir gün uçurursunuz, o da sportif faaliyet için olur. Bunun sürekli olması için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden ruhsat alınması gerekiyor. Ancak şu aşamada bu ruhsat bile henüz alınmamıştır. Benim anlayamadığım nokta, projenin ana fikri bize ait olmasına karşı Han ilçemiz bu projenin dışında bırakılıyor. Kaldı ki, herkesin de bildiği gibi Frig Vadisinin en önemli eserleri bizim ilçemizin sınırları içinde. Bu uçuşları Yazılıkaya’nın bulunduğu bölgede yapmak gerekmiyor mu?”


Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Kitap mezatı yapılacak

Kitap mezatı yapılacak

17:32 28 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti