Belediye kampüsüne AK Partililerden ret

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında görüşülen 42 maddeden 5’i Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından veto edildi. Dün gerçekleşen Meclis’te Seyitgazi yoluna yapılması istenen kampüse AK Partililer tarafından ret oyu verildi.

Güncel Hit: 433 / Yorum: 0 / 15 Haziran 2017 20:49
Belediye kampüsüne  AK Partililerden ret
-A +A


Büyükşehir Belediye Meclisi Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste görüşülmek üzere komisyondan 42 madde getirildi. Maddeler arasında yer alan yol harcamalarına katılım payı ile ilgili madde görüşüldü. Vatandaşlardan katılım payı alınmaması AK Partililerin oyları ile oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Büyükerşen bu kararın Anayasa Mahkemesi tarafından bozulduğunu buna rağmen AK Parti Grubunun böyle bir karar alarak hizmeti geciktirdiğini söyledi.
ŞİRKET SORUNLARI KOLAY ÇÖZER
Kentpark ve Sazova’da bulunan büfelerin işletilmesini içeren madde de tartışmalara neden oldu. AK Partililer daha fazla para kazanılabileceğini belirterek büfelerin belediye şirketine devredilmemesini istedi. Meclis’in yetkisi dışında büfelerin belediye şirketine devredilmesini engellediğini söyleyen CHP grubu maddeye ret oyu verdi. Büyükerşen de belediye şirketine kiracılarla yaşanan sorunların kolayca çözülebildiği için devredilmesinin doğru olduğunu vurguladı. Ancak AK Partililer komisyondan gelen kararda ısrarcı olunca Başkan Büyükerşen maddeyi veto etti.
KÖYLÜYE ZARAR VERİYORSUNUZ
Veto edilen bir diğer madde ise mülkiyeti belediyeye ait arazilerin tarım amaçlı kullanılması amacıyla birlik ve kooperatiflere devredilmesinin kabul edilmemesi oldu. AK partili Mustafa Önder, köylünün kendi patronu olması gerektiğini eğer böyle bir imkan varsa ilçe belediyelerin yapmasını söyledi. Önder’e cevap veren Başkan Büyükerşen, “İpek böcekçiliği zamanında gelir getirmiş ama yapılmamış. Bazı ilçe belediyeleri dut ağaçlarını kesip yerine meyve ağacı dikmişler” dedi. İlgili madde tartışmalar sonrasında AK Partililerin oyu ile tahsis edilmemesi kabul edildi. Başkan Büyükerşen ise maddeyi veto ederek “Köylüye zarar veriyorsunuz” dedi. 
YÜRÜTMENİN SAHASINA GİRİYORSUNUZ
Belediye kampüsü ile ilgili madde ise tartışmalara neden oldu. Belediye kampusunun Seyitgazi yoluna yapılmasına AK Partililer ret oyu verdi. Madde ile ilgili konuşan Büyükerşen, “Eski kararı değiştirmişsiniz. Yeni bir kararla gelmişsiniz. Burada yürütmenin sahasına giriyorsunuz” ifadelerini kullandı. AK Partili Mustafa Önder ise kamu kuruluşlarının çevreyoluna yapılmasının doğru olduğunu savunarak ret oyu verdiklerini belirtti. Başkan Büyükerşen bu maddeyi de veto ederek mahkeme yolunu açtı.
ISRAR KARARINA VETO
Veto edilen bir diğer konu ise yeni Emniyet Müdürlüğünün karşısında bulunan eski otobüs bakımının yapıldığı alanın tahsis edilerek gençlik merkezi olması konusuydu. AK partili Mustafa Önder buranın tahsis edilmesi yerine belediye kampusunun buraya yapılması gerektiği konusunda ısrarcı oldu. Başkan Büyükerşen ise konuda ısrar kararı olduğunu belirterek veto etti.
SERVİS ARAÇ YAŞINA VETO
Geçtiğimiz gün AK Partili Yaşar Çorapsız’ın vermiş olduğu servis araçlarının yaşının büyütülmesi ile ilgili gündem maddesi bu mecliste görüşüldü. Servis araçlarının yaşının büyütülmesi AK partililerin oylarıyla kabul edildi. Başkan Büyükerşen ise kararın doğru olmadığı görüşüyle veto verdi. ESRA ÜNLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÖZGÜRLÜĞE IŞİD ENGELİ

ÖZGÜRLÜĞE IŞİD ENGELİ

00:29 7 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti