BİRBİRİNE UMUT BAĞLAYAN KADINLARIZ

‘Eskişehir Hayır Platformu’ dâhilinde ‘Hayır’ kampanyası yürüten kadınlarla referandumda kadınların neden ‘Hayır’ diyeceğini konuştuk. Kadınlar referandum sonuçlarından umutlu. ‘Hayır’ çıkacağına dair inançlarının tam olduğunu söyleyen kadınlar, “Daha iyi bir yaşam için birbirine umut bağlayan kadınlarız biz” diyorlar.

Güncel Hit: 1511 / Yorum: 0 / 5 Nisan 2017 23:31
BİRBİRİNE UMUT BAĞLAYAN KADINLARIZ
-A +AReferandum çalışmalarına dair konuştuğumuz Sevim şahin, Şule Yapar ve Meral Havva Büyükarslan kadınların neden ‘Hayır’ dediğini anlattı. Bugüne kadar kadınlara ’Evet’ demenin öğretildiğine dikkat çeken kadınlar, “Kadınlar artık ‘Hayır’ demeli. ‘Hayır’ demek özgürlüktür. Haklarına, geleceğine sahip çıkmak için ‘Hayır’ desinler” dedi.
 
Kadınlar ‘Hayır’ kampanyasının içine nasıl girdiler? Nasıl bu kampanyaya dahil oldular?
Sevim Şahin: Bizim çalışmaya başlamamız tabipler odasının çağrısıyla oldu. Oda, sivil toplum örgütlerini çağırdı. Herkes kendi çevresindeki kadınlara ulaştı. Sendika, oda, dernek başkalarının beceremediği bir birlikteliğimiz ve dayanışmamız var bizim Eskişehir hayır platformunda.
Şule Yapar: Bütün örgütlerin, gönüllerin burada olması, kendi örgütlerinin adını kullanmadan çalışmasını çok kıymetli buluyoruz. AK Parti her zaman mağdur olan kadınların üzerinden yoluna devam etti. Bizler o kadınlara ulaşmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımızla kadınlara derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Pazarlarda, mahallelerde, parklarda, çarşıda her yerde.
Meral Havva Büyükarslan: Bende çocuklarım için torunlarım için buradayım. Benim gördüğüm günleri onlar da görsün diye buradayım ve ‘Hayır’ diyorum.
 
Peki, ‘Hayır’ kampanyası nasıl gidiyor şuan? Nasıl yürüyor?
Şule Yapar: Programlı bir şekilde yürüyor diyebiliriz. Yani biz çok farklı bireyler olmamıza rağmen fazlasıyla bir hareket ediyoruz. Eskişehir’de de çok büyük ses getirdiğimize inanıyorum. Özelden bile pek çok telefon geliyor. Size katılmak istiyoruz diyenler oluyor. Sahadayken telefon numaralarını verenler oluyor. Daha çok pazarlara gidiyoruz. Çünkü herkesin yoğun olduğu yer oralar. Kahveleri, dernekleri ziyaret ediyoruz. Sakin olmaya çalışıyoruz. ‘Evet’ diyenlere karşı kavgacı bir tavır sergilemiyoruz. Sohbet etmeye çalışıyoruz. Niyetimiz kararsızlar. Evet diyenlere de dokunaraktan, nasılsınız iyi pazarlar diyerek neden ‘Hayır’ dediğimizi anlatıyoruz. Kararsız olanlar kendileri geliyor zaten. ‘Evet’ diyeceğini söyleyene de saygı duyduğumuzu söyleyip ayrılıyoruz. Her gün ofiste yarımda toplanıp çıkıyoruz. Amacımız ‘Hayır’ diyenlere güven vermek, kararsızların karar vermesine yardımcı olmak. Anayasaya bakın kadınlara dair hiç bir şey yok. Kadınlar özellikle pazarlarda bilmiyoruz kızım neyi oylayacağız diyorlar. Ama kadınlar saf değil. Erkekler almak istemese bile kadın mutlaka alıyor. Belli ki merak ediyor.
 
KADINLARIN ACILARI ORTAK
Kadınlar neden ‘Hayır’ diyor?
Sevim Şahin: Kadınlar neden ‘Evet’ desin ki? Kadın cinayetleri bu kadar artmışken, kadınların alanları bu kadar daraltılmışken, sürekli kadın üzerinden oynayan politikalar, yoksulluk, savaş varken bu ortamda kadınlar neden ‘Evet’ desin ki. Hakları adına kadınlar hayır demeli. Bugüne kadar evet demeyi öğretmişler sadece kadına. Evde oturun, çocuk büyütün, kahkaha atmayın, üç çocuk yapın… Bunlara bizim adımıza başkaları karar veremez. Kadınlarla dilimiz ortak. Çünkü kadın olarak sorunlarımız ortak. O ortak dili kullandığımızda kadın olarak güçlü oluyoruz. Hangi siyasi partiden olduğu önemli değil. Dilimiz, acılarımız ortak. Kadınlar artık yeter diyor.
 
KADINLARA ‘EVET’ DEMESİ ÖĞRETİLMİŞ
Şule Yapar: Zaten erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz. Kadınlara ‘Evet’ demesi öğretilmiş hep. Artık ‘Hayır’ demeliyiz. Benim kaç çocuk doğuracağıma, saat kaçta sokağa çıkacağıma, nasıl giyineceğime, kiminle evleneceğime, nerede neyi okuyacağıma, yaşam hakkıma başkasının karar vermesini istemiyorum. Çünkü tek adam rejimi her şeye karar vereceği için kendimi tehlikede görüyorum. Sonu belli olmayan bir yolculuğa çıktık. Ben bu yolculuğa dâhil olmak istemiyorum.
 
KADINLARIN SOKAKTA OLMASI ANLAMLI
‘Hayır’ kampanyası yürütürken kadın olmanın avantajını ya da dezavantajını görüyor musunuz?
Şule Yapar: Misal kahveye girdiğimizde kadın nezaketi başka oluyor. Herhangi bir durumda kavgaya mahal verilmiyor. Bizi daha çok dinliyorlar. Erkek olsa belki gerginlik olabilir ama pozitif ayrımcılık diyelim biz. Pazarlara gittiğimizde de yine kadınlara daha rahat ulaşıyoruz. Güler yüzümüzü eksik etmiyoruz. Kimse kimseyi bir şeylere zorlamıyor. Hepimiz gönüllü çalışıyoruz. Bizim sokakta olmamız çok anlamlı.
Sevim Şahin: Bazı yerlerde çok kaba insanlarda oldu. Bizi taciz edenler, saygısızlık yapanlar… Kimisi saygısızca reddediyor. Kaç kere rencide edildim ben mesela. Ama en başta karar vermiştik. Sakin olacaktık. Kadınlar biraz daha yumuşatıyor sanırım bu tarz ortamı.
 
GÖZLERİYLE ‘HAYIR’ DİYORLAR
Eskişehir’deki kadınların tepkileri nasıl peki? İzlenimleriniz neler?
Sevim Şahin: Bizi alanda görenler çok mutlu olduğunu söylüyor. Bizde ‘Hayır’ diyoruz diyerek coşkuyla karşılıyorlar. Bir de biraz korkan kitle var tabi. Gözleriyle bize ‘Hayır’ diyorlar.
Şule Yapar: İki aydır yollardayız. İlk zamanlar ‘Evet’ diyenler daha cesaretliydi. Bu da benim umudumu kırıyordu ne yalan söyleyeyim. Bunları kadınlar için söylüyorum özellikle. Son on - on beş gündür bu böyle değil. ‘Hayır’ diyenler çoğaldı. İnsanlar bize daha yaklaştı bunu görebiliyoruz.
 
Kadınlara nasıl anlatıyorsunuz ‘Hayır’ gerekçelerinizi?
Şule Yapar: Kadınlarla sarılarak ayrılıyoruz. Samimi bir iletişim kuruyoruz. İlk başta bunun bir seçim olmadığını söylüyoruz. Biz okuduk değerlendirdik, burada bizler için bir şey yazmıyor. En azından okuyun sonra karar verin. Yetkiler tek kişiye verilecek diye anlatıyoruz.
 
PAZARDA FİLESİNİ DOLDURAMIYOR
Kadınlar zaten direkt çocuğundan bahsediyor. Okudu ama işsiz kaldı. Pazara gidemiyorum. Siz bir şey demeden mevzunun içinde buluyorsunuz kendinizi. Pazarda kadın daha filesini dolduramıyor. Diyorum bak fileni dolduramıyorsun ablam nerede güçlü Türkiye? Tabi beş dakikada ikna edemezsiniz ama alanlarda olmamız kadınların geleceği açısından çok önemli.
 
İNANMIŞ İNSANLARIZ HEPİMİZ
Sevim Şahin: Sabırlı bir şekilde en azından kafalarında bir soru işareti bırakıyoruz. Bizim için ‘Hayır’ siyaset üstü. Çok inanıyoruz. Bu inancı karşı tarafa iyi işlediğimizi düşünüyoruz. Hayır platformunda kimsenin bir çıkar ilişkisi, farklı bir derdi yok. Burası inanmış, ülkesini samimiyetle düşünen insanların toplandığı bir yer. Referandum biter ama biz yine bir haksızlıkta birlik oluruz. Burada hepimiz farklı kadınlarız ama hepimiz biriz. Ülkenin yönetimini buradaki kadınlara verseler bakın nasıl güzel olur.
Bilge Karasu: Kadınların yaşamının bir kişinin iki dudağı arasında olacağını söylüyoruz. Ben cumhuriyetin kadınlara verdiği hakları çok önemsiyorum. Bunları kadınlara anlatmaya çalışıyoruz.
 
‘Evet’ diyen kadınlarla bir araya geldiniz mi hiç?
Şule Yapar: Kimisi çok sert. Bizi çok kötü karşılayanlar da oldu. Bir pazarda tehdit dahi edildik. Tahrik etmeye çalıştılar. Ama ben kadınlara örnek veriyorum. Diyorum ki; iki çocuğun var. Birine bütün yetkileri vermişin mesela. Yemeğini oyuncağını, suyunu her şeyini onun önüne hazır koyuyorsun. Diğerine yazık değil mi? Kadına böyle çocuğuyla ilgili örnekler verdiğinizde daha iyi anlıyorlar. Somutlaştırıyorsunuz. Hayatına dokunmuş oluyoruz.
 
GENÇLER APOLİTİK OLMUŞ
Ama garip bir apolitik bir gençlik oluşmuş. Gençler alıp okumak istemiyor. Uzatıyorsunuz bildiriyi. Merak etmiyor. Okumak istemiyor. Bir de 18 yaşındaki gençleri milletvekili yapmak istiyorlar. Gençler siyasetten korkarak yetiştirilmiş. Nasıl vekil olacaklar.
 
KİMSEYE KUL OLMASINLAR
Peki, referandum öncesi kadınlara bir mesajınız var mı?
Sevim Şahin: Çok düşünerek oy kullansınlar. Hele ki kadınlar. Kendileriyle yüzleşsinler. Bu ülke sevgiyi barışlı hak eden bir ülke. Kadınlar kimsenin kulu olmasınlar.
Şule Yapar: Kadınlar haklarına sahip çıksın mutlaka. Yıllardır kadınlara ‘Evet’ demeyi öğrettiler ama artık ‘Hayır’ desinler. Mutlaka sandığa gitsinler 16 Nisan’da.
Bilge Karasu: Kadınlara seçme seçilme hakkı veren ilk ülkelerdeniz. Kadınlar bunun kıymetini bilsin.
Zerrin Küterin: ‘Hayır’ diyebilmek özgürlüktür. Kadınlar ‘Hayır’ desinler ve kendilerinin olmadığı ama kadınlara dayatılan bu anayasayı kabul etmesinler.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Kitap mezatı yapılacak

Kitap mezatı yapılacak

17:32 28 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti