BONZAİ ÖLÜM DEMEKTİR

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilcisi Kenan Çalışır, vatandaşları özellikle de gençleri bonzai konusunda uyardı. Çalışır, “Bonzai ölümcül sonuçlara neden olan toksik bir kimyasaldır” dedi.

Güncel Hit: 149 / Yorum: 0 / 5 Temmuz 2017 17:56
BONZAİ ÖLÜM DEMEKTİR
-A +A


Halk arasında bonzai olarak bilinen bonzainin sentetik esrar türevi ilaç olması nedeniyle yasa dışı olarak çok ucuza kolayca üretilip ve satıldığını vurgulayan Çalışır, “Bu nedenle temini çok kolay olup kullanımı hızla yayılmaktadır. Kullanıldığında ölüme kadar giden sonuçlar yaratabilen çok tehlikeli bir uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı bir maddedir. Bonzai doğal bir ot ya da bitki değildir! Sentetik bir kimyasal bileşiktir. Bonzai, aslında çok da yabancısı olmadığımız fenazepam adlı bir benzodiazepin grubu bir ilaçtır” dedi.
Bonzainin Türkiye’ye sokulmasının ve satışının yasaklandığını anımsatan Çalışır şöyle konuştu: “Yetkili kaynaklardan aldığımız bilgilere göre ülkemizde ilk kullanım yaşı on üçe kadar düşmüştür. Çamatem`in verilerine göre 2011 yılında kliniğe başvuran bağımlılar içerinde bonzai kullanımı % 15 iken 2016 yılında bu oran % 95`e çıkmıştır. Yine verilere göre ucuz olması ve kolay temini nedeniyle uyuşturucular içerisindeki kullanım oranı % 43 civarındadır.  Genellikle eğitim düzeyi düşük, işsiz ve gelecek karamsarlığı içerisinde olan gençlerin kullandığı bir uyuşturucudur. Özellikle alkol temininin güç ve tüketiminin de hoş görülmediği muhafazakâr çevrelerde kullanımı yaygındır. Bağımlılığın temelinde diğer uyuşturucu kullanımlarında olduğu gibi derin toplumsal sorunlar yatmaktadır. TMMOB Kimya Mühendisleri Odası olarak tüm yurttaşlarımızı ve özellikle de gençlerimizi uyarıyoruz: "Bonzai" ölümcül sonuçlara neden olan toksik bir kimyasaldır.” ESRA ÜNLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti