Buğday kalitemiz düşük

Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Ömer Zeydan, tarımsal üretimin bilimsel yollarla yapılması konusunda önemli adımlar attıklarını söyledi. Zeydan, “ancak kaliteli buğday üretiminde henüz istediğimiz noktaya gelemedik” dedi.

Güncel Hit: 301 / Yorum: 0 / 10 Ocak 2017 23:59
Buğday kalitemiz düşük
-A +A


Eskişehir Ticaret Borsası olarak 2016 yılını tarım ve hayvan sektörü açısından değerlendiren Eskişehir Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Zeydan, ilk olarak basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Şehrimizin tarım ve hayvancılık sektörünün sorunlarını ve önceliklerini tespit etmeye, beklentilerini karşılamaya yönelik olarak yoğun mesai harcadıklarını ifade eden Zeydan, “Bu kapsamda, tüm tarım paydaşlarımız ile Borsamızca yaptığımız tarım ve ticaret çalıştaylarının ve bünyemizde yürüttüğümüz tarımsal projelerin olumlu sonuçlarını almaya başladık. Önceliğimiz, ilimiz ekonomisi ve istihdamında çok önemli bir yere sahip olan hububat ve yağlı tohum üretiminin verim ve kalitesinin yükseltilmesi ve canlı hayvan popülâsyonunun arttırılmasıdır. Verim bakımından bölgemize göre önemli ölçüde tarımsal verim artışlarına ulaştık” dedi.
BUĞDAYDA KALİTE ARTIŞI
Buğday üretiminde henüz istenilen kalite seviyesine ulaşamadıklarını söyleyen Zeydan, “Eskişehir buğdayı önemli bir değere sahip olmasına rağmen ekmeklik, makarnalık buğdayın büyük bölümünü ithal ediyoruz. Gerek üreticilerimizin verimi yüksek ancak kalite değerleri düşük çeşitlerin tohumlarını tercih ediyor olmaları, gerekse bilimsel yöntem ve modern tekniklere dayanmayan üretim prosedürüne devam etmeleri, ayrıca tarla bitkileri hastalıklarına ve zararlılarına karşı sürdürülen mücadele konularında yetersiz ve isteksiz kalmaları gibi nedenlerle henüz istenilen, beklenilen kalite düzeyine gelemedik. Eskişehir Ticaret Borsası olarak bu konuda üzerimize düşen bu milli görevi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. 2016 yılında geçmiş yıllara oranla buğdayda önemli bir kalite değeri artışını sağladık.Ancak henüz olması gereken seviyelere gelemedik.” dedi.
3 BİN METREKARELİK MEZBAHA
Şuan avam proje konumunda olan mezbaha çalışmalarından da bahseden Zeydan, “Eskişehir halkının sağlıklı kırmızı et tüketimini sağlamak üzere ve kırmızı et sektöründeki üyelerimizin ihtiyacı olan modern bir mezbahayı ilimize kazandırmak için yoğun girişimlerimize devam ediyoruz. Yakın zamanda ihaleye çıkacak. Alpu yolu üzerinde bulunan Sevinçköy’de 13 bin metrekare alan üzerine 3 bin metrekarelik bir mezbaha yapacağız” dedi.
GIDA EN ÖNEMLİ SİLAH
Hükümetin tarım politikalarını da değerlendiren Zeydan, “Hükümetin tarım politikalarını olumlu buluyorum. Tarım, hayvancılık ve gıda bir ülkenin en önemli silahlarındandır. Türk tarımını Avrupa’ya teslim etmeyelim” dedi. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Kitap mezatı yapılacak

Kitap mezatı yapılacak

17:32 28 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti