BÜYÜKERŞEN’DEN 5 VETO 1 MAHKEME

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ocak ayının son toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, AK Parti grubunun anlaşmakta inatlaştığı 5 maddeyi veto etti. Ayrıca Büyükerşen, kurşun fabrikasında yapılacak plan değişikliğini mahkemeye götüreceğini söyledi.

Güncel Hit: 290 / Yorum: 0 / 13 Ocak 2017 23:57
BÜYÜKERŞEN’DEN 5 VETO 1 MAHKEME
-A +A

Büyükşehir Belediye Meclisinin Ocak ayı son toplantısı Başkan Yılmaz Büyükerşen başkanlığında toplandı. Gündemde yer alan Adliye Sarayı yanında bulunan katlı otoparkın satılmak istenmesi tartışmalara neden oldu. Komisyon raporunda Adliye Sarayı’nın yanında bulunan katlı otoparkın satılarak elde edilecek gelirle farklı alanlara otopark yapılmasına AK Parti grubu karşı oy verdi.

BU ENGELLEME OLMUYOR MU?
AK parti grubunun ret vermesi üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Büyükerşen, “Yeteri kadar otopark olmadığını söyleyen siz değil misiniz? Size ters gelen neresi?” diye sordu. Söz alan AK Partili Mustafa Önder, buranın satılmasına gerek olmadığını buradan elde edilecek gelirle otopark yapılabileceğini savundu. Önder’in sözlerine tepki gösteren Başkan Büyükerşen, “Sen al işlet oradan elde edilecek gelirle bakalım otopark yapabilecek misin? Söylediklerinde azıcık mantık olsun. Otopark çoğalsın diyorsunuz. Öneri getiriyoruz, kabul etmiyorsunuz. Bu yaptığınız engelleme olmuyor mu” dedi. Konuşmalar sonrasında maddenin oyçokluğu ile ret edilmesi üzerine Başkan Büyükerşen konuyu veto etti.

BAŞKANLARLA TOPLANIN ANLAŞIN
Daha sonra görüşülen yapımı devam eden Şehir Hastanesi yakınında Büyükşehir Belediyesi’ne ait arsanın satışına AK Parti grubu tekrar karşı çıktı. Oy çokluğu ile reddedilen madde Başkan tarafından veto edildi. Yenikent Mahallesi sınırlarında bulunan Yenikent kooperatifinde yapılması istenen plan değişikliğine AK Parti grubu yine ret verdi. Konuyla ilgili komisyon başkanı Tuncay Köküer’den ricada bulunan Büyükerşen, “Bu tarz konularda toplantılarınıza ilgili belediyelerin başkalarını da davet ederseniz inatlaşma olmaz. Siz benim tavsiyem bu konuyu komisyona geri çekin ve başkanlardan görüş alarak bir anlaşmaya varın. İnatlaşma ile bir yere varamayız” dedi. Komisyon Başkanı Köküer ise “Önerinizi meclise sunun kabul edilirse neden olmasın” diye karşılık verdi. İlgili madde AK Partililerin kullandığı oy ile yine reddedildi. Başkan Büyükerşen bu konuyu da veto etti.Bir diğer veto edilen maddeler ise Alpu’nun Bozan Mahallesi’nde bulunan arkeolojik 3’üncü sit alanında yapılması istenen plan değişikliği ile yine Alpu İlçesinde yapılması planlanan plan değişikliğine AK partinin evet oyu vermesi üzerine veto edildi.

KURŞUN FABRİKASI MAHKEMELİK
İnönü İlçesi Kümbetpınar Mahallesi’nde faaliyet gösteren Kurşun Fabrikası’nın plan değişikliğine CHP grubundan ret oyu AK Parti gurubundan evet oyu geldi. Başkan Büyükerşen, bu fabrikanın çevreye büyük zararlar verdiğini yineledi. İlgili fabrikanın 1/5 binlik planlarının mahkeme sürecinde olduğunu hatırlatan Büyükeşen yapılması istenen 1/binlik planlardaki değişikliği de mahkemeye götüreceğini kaydetti. Haber: ESRA ÜNLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti