ÇİFTÇİLERİ TEŞVİK EDECEĞİZ

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, 8’inci tarım fuarının ETO tarafından yapılan fuar alanında gerçekleştirileceğinin müjdesini vererek “Bizler de çiftçimizi destek amaçlı teşvik edeceğiz. Fuar öncesi ve sonrası satışların şehrimizde yapılması için girişimler yapacağız” dedi.

Güncel Hit: 239 / Yorum: 0 / 11 Nisan 2017 23:49
ÇİFTÇİLERİ TEŞVİK EDECEĞİZ
-A +ASüleyman Buluşan kimdir?
Sebze üreticiliği yapan 1999 yılında Yeşil Sakarya Üretici Birliğinin kurucularındanım aynı zamanda başkanlığını yapmaktayım. 2000 yılından 2011 yılına kadar Eskişehir Ziraat Odası Meclis üyeliği, yönetim kurulu üyeliği, Başkan yardımcılığı yaptım. 2011 yılında Tepebaşı Ziraat Odasını kurma görevi verildi. Kurucu başkan ve başkanlığına devam ediyorum. 2014 yılında Tepebaşı çiftçi Malları seçimiyle başkanlığını yapıyorum.
Tepebaşı bölgesine bağlı kaç çiftçi var?
Tepebaşı ilçemizde 6 bin civarı üyemiz var. 3 bin 700 çiftçimiz aktif. Çiftçilerimiz hububat, yem bitkileri, şeker pancarı, ayçiçeği, mısır, sebze meyve, nohut ağırlıklı üretim yapmaktadır.
Çiftçilerin genel sorunları nelerdir?
Çiftçilerimizin genel sorunu üretimde yaşanan olumsuzluklar. Zirai girdilerin, fiyatların artması, ürettiği ürünün arz, talibinin az olması, hava şartların olumsuz olması, yağışların az olması, iklimin kurak gitmesi en önemlisi ürünü değerli satamayıp pazar sıkıntısı. Özetler isek üretim, ürün planlaması ve pazarlama planı, hükümetin başlattığı havza projesi, üretimle pazarlamayı da beraber projelenir ise daha kolay, değerli, planlı, masrafının, alın terinin karşılığını alan bir üretici, israfsız, halkımızın ihtiyacını karşılayan kaliteli ürün yetiştiririz
Hükümetin tarım politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Tarımsal destekleri yeterli buluyor musunuz?
Hükümetin tarım politikası güzel ürün bazında destek, havza desteğine dönüşmesi, yüzde eli mazot üretmeye devam etmek ve kaliteli ürün yetiştirmek zorunda olduğumuz için hükümetimizin destekleri devam etmeli. Ürün bazındaki destekler üretime başlarken kontrollü verilmeli, zirai girdilerimizin fiyatı her geçen gün artmakta… Bizim ürünlerimiz yıllardır aynı fiyatta. Yok, az üretilen bir ürün olursa fiyat yükselmekte, bu yanlış fiyat artışı üretimimize, tüketimimize zarar verir. Bu nedenle tohum tarlaya atılmadan yapılacak olan destek planlı ekimi, kaliteyi, planlı kayıt altı pazarlamayı getirir. Ülkemizde kayıt dışı üretim yapılması ürün çokluğu, kayıt dışı satışlara sebep oluyor, bunun da başlıca sebebi Miras kanunu, kira sözleşmesi yapamayan çiftçilerimizin desteklerden yararlanamaması gibi sorunlarımız…
Tepebaşı Ziraat Odasında kaç tane tarım danışmanı var? Tarım danışmalığı ile ilgili sorunlar devam ediyor mu? Danışman desteği ne durumda?
Tepebaşı Ziraat Odamız 4 yıl tarım danışmanıyla çalıştı. 2016 yılında yapılan düzenlemeyle bir önceki yıllardaki destek verilmedi, eksiltildi. Odamıza ek maliyet getiriyor. Bu nedenle danışmanlarınızı çalıştıramadık. Bakanlık düzenleme yaptı ama yetiştiremedim. İnşallah önümüzdeki yıllar tekrar başlayacağız. Danışmanlık çok önemli. Danışman, tarladan, çiftçimizden, haberi, olumlu ve olumsuzlukları odamıza getirir çözüm arar.
Toprak analiz desteğinin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Toprak analiz desteğinin kaldırılmasını doğru bulmuyorum. Yeni bir düzenleme için geçici olabilir. Toprak çok önemli… İçindeki hastalıklar, toprağın tuz oranı, en önemlisi atacağımız gübrenin içeriği, miktarı bu nedenle, tabiri caizse toprağın röntgeni çekilmesi çok önemli. Üreticimizin analizini kaliteli yapmak için Tepebaşı Ziraat Odası olarak toprak analiz laboratuvarımızı hazırladık. Maliyeti ağır olan 4 personelle çalışmaya hazırdık. Destek kaldırıldı ama zaten destek de daha yeni verilmeye başlamıştı. Dönüm başı verilen 2.50 lira çok bir rakam değil, doğru, denetimli verildiği taktirde. Çünkü analiz önemli. Yukarıda belirttiğimiz gibi üretim maliyetlerimiz arttığından ürün satış fiyatlarımızın yeterli olmaması nedenleriyle verilen ürün bazındaki destek önemli. Kaldı ki bu analiz desteğinin kaldırılması odamıza maddi, manevi olarak çok etkiledi.
Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Farm Bass Eskişehir tarım fuarına ilgi nasıl? Tarım fuarı beklentileri karşıladı mı?
7’ncisi düzenlenen Tarım fuarı her yıl olduğu gibi aynı diyebiliriz. Çiftçimizin katılımı aynı, ilgisi her geçen yıl artıyor. İmkanlar elverdikçe çiftçimizi dış illerdeki fuarlara da götürmeye çalışıyoruz. İmkanı olan üreticimiz kendisi de gidiyor. Eskişehir çok önemli. Ülkemizin ve iç Anadolu'nun merkezi noktasında. Yeni yapılan Fuar Kongre Merkezimizde güzel yerde, muhteşem bir yapı oluyor. Ticaret Odası Başkanı Metin Güler beye çok teşekkür ediyorum. 8’incisi düzenlenecek olan tarım fuarımızın açılışı, Fuar Kongre Merkezimizde olacak olması bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Yıllardır olduğu gibi zirai aletler satan Eskişehirli firmalarımızın fuara çok az katılması bizi üzüyor. Dışarıdan gelen firmalar daha fazla. Bizler zirai alet ekipmanlarımızı dış illerden getirmiyoruz, şehrimizden alıyoruz. Bazı fuarlarda gördüğümüz bir uygulama dikkatimizi çekti. Bundan sonra çiftçilerimizin menfaati için bizler de çiftçimizi destek amaçlı teşvik edeceğiz. Fuar öncesi ve sonrası satışların şehrimizde yapılması için girişimler yapacağız.
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Son olarak biz üretmek zorundayız. Üretmezsek ülkemiz aç kalır, bize bakacak, bizim için üretecek bir başka bizi seven ülke yok. Havza planıyla, planlı üretim ve pazarlama, kayıt altında yeterli istafsız üretim yapmalıyız. Bizlere çiftçimizin sorunlarını anlatma fırsatı verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti