DAĞ KÖYÜNDE YUNUS VE ATATÜRK SEVGİSİ

Mihalıççık ilçesine bağlı bir dağ köyü olan Çalçı, Yunus Emre ve Atatürk heykelleri, lokal ve muhtarlık binası, eski yapıları ve tarihi kalıntıları ile dikkat çekiyor.

Güncel Hit: 212 / Yorum: 0 / 8 Mayıs 2017 23:26
DAĞ KÖYÜNDE YUNUS VE ATATÜRK SEVGİSİ
-A +A

GEZİ YAZISI: ESRA ÜNLÜ

Eski adıyla Çalçı Köyü, bir süredir ise yeni adıyla Çalçı Mahallesi. Eskişehir’in Mihalıççık İlçesine bağlı, Roma yazısı ile yazılmış tarihi yazıtların, Fatih Sultan Mehmet zamanında yaptırılmış bir türbenin (Kühut Baba Türbesi) ve Kanuni döneminde yaptırılmış tarihi bir caminin, yanı sıra Yunus Emre ve Atatürk heykellerin da bulunduğu tarihi bir yerleşim alanı.
EN ÇOK ÖĞRETMEN
Ayrıca Eskişehir’in Beylikova İlçesi’ne bağlı İmikler Köyü’nde türbesi bulunan Hasan Baba (Pir Hasan’ın) Çalçıdan ayrılıp İmiklere yerleşen bir bilge kişi olduğu belirtiliyor. Türbe 1980’li yıllarda Çalçı kökenli iş adamı Şevket Bayraktar tarafından restore edilmiş. Köy Enstitüleri ve Öğretmen Okulları döneminde içinden en çok öğretmen çıkaran köyler arasında birinci sırada yer aldığı belirtilen bir köy Çalçı köyü.  Sündiken dağlarının en yüksek yeri sayılan Kartal Geçidi de bu köyün yolu üzerinde. Köyde eğitimci ve işadamı Halil Kılıç tarafından yaptırılmış bir Yunus Emre heykeli, büyük Atatürk heykeli, yanı sıra muhtarlık binası ve lokal olarak kullanılan modern mimari ile yapılmış bir bina ve eski Türk evlerinin özelliklerini taşıyan birkaç konak da bulunuyor…
ROMA HARABELERİ
Büyük halk ozanı Yunus Emre, şiirleri ve öyküsüyle adını taşıyan belde olan Yunusemre’nin yanı sıra bu Çalçı Köyü’nde de yaşatılıyor, anılıyor. Çalçı’da Emre adını taşıyanlar da az değil. Köyün çevresi dağlarla çevrili ve Çalçı, üç ayrı tarihi yerleşim alanın birleşmesi ile bir vadi üzerine kurulmuş. Eski, tarihi yerleşim yerlerinden Kadirören ve Ören’de Romalılardan kalma harabeler, yazıtlar da göze çarpıyor. Dağlarında geyiklerin, tavşanların yanı sıra kurtlar, ayılar dolaşıyor…
SİNCAPLARA RASTLAYABİLİRSİNİZ
Köyün içinde sincaplara rastlayabilirsiniz, vadisinde ise bülbül sesleri yankılanıyor. Sincapların evlerin çatılarındaki cevizleri taşıdıkları oluyor… Eskiden yaz aylarında Çalçı’da ‘Yayla Şenlikleri’ düzenleniyor.  Ankara, İstanbul, İzmir ve Eskişehir gibi büyük kentlerden çok sayıda vatandaş bu şenliklere katılıyordu.. Bu yeniden Çalçılıların gündeminde. Köy kökenli olup da başka kentlerde yaşayan ailelerin çocuklarının hepsi üniversite mezunu. Çalçı, yıllardır eğitimli, aydın nitelikli insanların yetiştiği bir köy olarak da biliniyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Yunus ve Atatürk heykelleri ve çevresindeki ormanlarla kaplı yüksek dağları ile tam bir cennet. Çalçı Köyü'nün zaman içinde iç turizme de açılması bekleniyor.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti