DENEME SINAVINDA “TİRANLIK” SORUSU

4 Ocak 2017 tarihinde ilimizde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan YGS deneme sınavında öğrencilere ‘Fuat Avni diliyle’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Tiran benzetmesi yapılan sorunun sorulması tepkilere neden oldu.

Güncel Hit: 1867 / Yorum: 0 / 9 Ocak 2017 23:59
DENEME SINAVINDA “TİRANLIK” SORUSU
-A +A


YGS Deneme Sınavının, 2. Sınav A kitapçığı Sosyal Bilimler testinin 15. Sayfasındaki 28. Soru da “ ‘Halk ne diyorsa o doğrudur’ anlayışı demokratik görünebilir ancak bu görünüm tehlikeli bir TİRANLIK potansiyeli taşımaktadır. Halkın genel isteği içeriği belirsiz bir kavramdır ve pekâlâ halk yöneticiler tarafından yapay bir biçimde yönlendirilebilir. Ayrıca buradan yola çıkarak güçler ayrılığı ilkesini reddetmek, yönetim güçlerinin tümünü bir grup ya da kurula teslim etmek anlamına gelir. Bu parçada aşağıdakilerden hangisi dile getirilmektedir?” denildi. Yanıt şıkları ise şöyle oluşturuldu;
A-) Halk egemenliğinin gerçek amacından saptırılabilmesinin tehlikeli olacağı
B-) Yurttaşların haklarının yanı sıra bir takım ödevlerinin de bulunduğu
C-) Yöneticilerin seçimle iş başına gelmesinin önemi
D-) Yöneticilerin egemenliği kullanma hakkının sınırsız olması gerektiği
E-) İnsanın doğası gereği bencil olduğu
FETÖ’cü taktiğiyle bu soru kitapçığa eklenerek Cumhurbaşkanının hedef alındığı iddia ediliyor. Eğitimciler bu sınav skandalıyla ilgili şu soruları yöneltti; “  İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, ‘Kullandığınız kaynak kitaplarının editörü bile FETÖ’CÜ çıksın yakarım’ demişti. Özen bu FETÖ sorusu sonrasında ne yapmayı düşünüyor? Sınav komisyonu bu soruları incelemedi mi? Soru türleri nasıl tespit edildi?  İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen bu sorunun yanıtını biliyor mu?  Aslı bedava olan bu deneme sınavı için öğrencilerden neden zorla para toplandı?  Para toplamak Bakanlıkça yasak olmasına rağmen neden bu uygulama yapıldı? Bu firmanın kitapçığıyla deneme sınavı yapılmasını Bakanlıktan üst düzey birisi mi tavsiye etti? Sınav kitapçığını hazırlayan firmanın bazı yöneticileri FETÖ bağlantısı nedeniyle işten çıkarıldı mı?
TİRAN NEDİR?
Hukuk ve anayasa kurallarından bağımsız bir yönetim biçimi sergileyen önder.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti