DÜNYADA BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK

Demiryolu Meslek Okulu Mezunları Dernek Başkanı Caner Yurdadön, 1942’de açılan okulun tarihçesini ve neden kapatıldığını anlattı. Yurdadön, okulun kapatılmasıyla ilgili, “Okulun kapatılması piyasalaştırma mantığının yaygın olmasından kaynaklı. Ülkemizde eğitime verilen değer malum, herkes tarafından biliniyor. Bir eğitim kurumun tasarruf tedbirleri kararıyla kapatılması dünyanın başka bir yerinde gösterilecek örnek yoktur” dedi.

Güncel Hit: 319 / Yorum: 0 / 21 Mayıs 2017 19:29
DÜNYADA BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK
-A +A


Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben 1976 Sarıkamış doğumluyum. 1993 Demiryolu Meslek Lisesi mezunuyum. Demiryolunda çeşitli görevler yaptım. İstasyon şefliği, gar müdür muavinliği son olarak da kurum tarafından yapılan unvan değişikliği sınavıyla öğretmen olarak atandım. Üniversiteden de öğretmenlik bölümü mezunuyum. 2014’te de derneğimizin yapılan kongresinde aday oldum ve 2014’ten bu yana da başkanlık yapıyorum.
LAKABIMIZ OXFORDLUDUR
Okulun tarihinden bahseder misiniz?
Okulumuz 1942’de açıldı, çeşitli zamanla da eğitimde kesintiler yaşadı. En son açıldıktan sonra 1995’te 5 Nisan Paketi Kararları kapsamında tasarruf tedbirleri gerekçeleriyle okulumuz 1998’de kapatıldı. 1998’den bugüne de öğrenci alamıyoruz, dolayısıyla da mezun veremiyoruz. Okul 3 yıl lise eğitimi veren bir okul. Genelde kültür derslerinin yanında mesleki eğitime yönelik çeşitli branşlarda derslerimiz vardı. O okuldan mezun olan doğrudan 4 branş üzerinde uzmanlaşıp memuriyete başlıyordu. Burada verilen eğitim döneme bakıldığında nitelikli bir eğitim. Mezun olup da üniversite okumayan parmakla sayılır. O da kendi isteğiyle okumamıştır. Bu sebeple bizim okulumuzun mezunlarının lakabı Oxfordludur. Bunun nedeni de nitelikli eğitim veriliyor olması
Okul kapatıldıktan sonra ilgili bölümlerde istihdam yapacaklar üniversitelerden mi alınıyor? Lise düzeyi hiç kalmadı mı?
Raylı Sistemler bölümünden mezun olan arkadaşlarımız ya da ön lisans makine, elektrik, mekanik, otomotiv bölümü mezunu olabilir. Bu teknik bölümlerden mezun olanlar KPSS’ye girdiği takdirde TCDD’de insan kaynağını temin ediyoruz.
23 KADROLU ÖĞRETMENİMİZ VAR
Bu eğitim merkezinde ne gibi kurslar veriyorsunuz?
Eskişehir Eğitim Merkezi ağırlıklı olarak makinistlik üzerine eğitimler vermekte. Demiryollarının 3 ayrı eğitim merkezi vardı. Sivas, Ankara ve Eskişehir eğitim merkezi. Eskişehir eğitim merkezinde diğer eğitim merkezlerindeki eğitimler verilmekte ama makinistlik alanında uzmanlaşan bir eğitim merkezi olması nedeniyle tüm makinist eğitimlerini burada veriyoruz.  Bunun yanında yine kuruma mühendis olarak atanan veya unvan değişikliği ile mühendis olan arkadaşlarımızın yine diğer teknik personele yönelik eğitimler de veriliyor. 23 kadrolu öğretmenimiz görev yapmakta.
Buradan mezun olunca hemen mesleğe başlanılıyor muydu?
Ortaokulda kurumlar sınavına giriyorsunuz. Kurumlar sınavından iyi bir puan alırsanız, demiryolu meslek lisesine girebiliyorsunuz. Türkiye’nin tek okulu. Sadece Eskişehir’de. Okulda dünyada 4, Türkiye’de bir tane olan okuldan birisi. Demiryolu Meslek Lisesi Türkiye’nin başka bir yerinde yok. Bu okuldan mezun olanlar 3 yıl boyunca hem kültür hem de mesleki eğitim aldığından dolayı mezun olan 17 yaşındaki çocuklar derhal göreve başlıyorlardı. Hatta kurumun şöyle bir uygulaması var. Okul yatılı olduğundan zorunlu olarak 3 yıl boyunca çalışmak zorundalar. Mecbur hizmetiniz var. Direk memur olarak göreve başlıyorsunuz. Bütün özlük haklarınız anında başlıyor.
Böyle bir okulun kapatılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Okulun kapatılması piyasalaştırma mantığının yaygın olmasından kaynaklı. Ülkemizde eğitime verilen değer malum, herkes tarafından biliniyor. Ülke ekonomik krize girdiğinde bu kapitalizm krizidir. Ama kapitalizmin krizinin faturasını tasarruf tedbirleriyle nereden çıkartalım diye karar verdikleri zaman ‘Demiryolu Meslek Lisesini kapatalım, tasarruf ederiz’ mantığıyla 1998 senesinde son mezunlarını verdirecek şekilde 1995 yılında kapatma kararı aldılar. Bir eğitim kurumun tasarruf tedbirleri kararıyla kapatılması dünyanın başka bir yerinde gösterilecek örnek yoktur. Bizim ülkemizde bu yaşandı. Her yıl kötü ihtimalle kuruma 100 insan kaynağı katılırken, bir anda kapatılan okul mezun vermeyince hem istihdam edemediğiniz için personel eksilmekte, hem emekli olanların yerine yeniden personel istihdam ettirmek de zor.
Okulun tarihçesi
-1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi üzerine Anadolu-Bağdat Demiryolu İdaresince zamanın Umum Müdürü Behiç Erkin tarafından Konya’da açılan Şimendifer Mektebi ile milli demiryollarının eğitim faaliyeti başladı.
-Cumhuriyet dönemi başından itibaren gerçek anlamda Demiryolu Meslek Okulu 1942 yılında Umum Müdür Cemal Hidayet Bey tarafından Ankara’da açıldı.
-1949’da okul kapatıldı. 1955 yılında Eskişehir’de yeniden açıldı. 1957’de Ankara’ya nakledildi. 1964’ye tekrar kapatıldı.
-10 yıllık bir süre demiryolu işletmeciliğinin ihtiyaç duyduğu orta kilit görevler için eleman yetiştirilmemesi sonucu 1974 yılında Eskişehir’de TCDD Meslek Lisesi adı altında eğitime açıldı.
-1974’te tekrar faaliyete geçen okul 1994’te çıkan 5 Nisan kararları sonrası kapatılmasına karar verilerek 1998’de eğitime son verildi.
-1998 sonrası yatılı okul, eğitim merkezi olarak hizmete devam ediyor.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti