ESMAY’ın test çalışmaları başlıyor

Güncel Hit: 247 / Yorum: 0 / 8 Şubat 2017 19:27
ESMAY’ın test çalışmaları başlıyor
-A +A


Anadolu Üniversitesi ile Valilik arasındaki işbirliği kapsamında Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yürütülen araştırma çalışmaları ile geliştirilen mobil uygulama olan ‘ESMAY’ projesi, ilgili kurum ve kuruluşların katkılarıyla test çalışmalarına başlıyor.
Mobil uygulama, herhangi bir afet veya acil durum anında vatandaş merkezli yeni bir yaklaşım modeli olarak sunulmakta ve ESMAY Sistemi kapsamında elde edilen çıktıların kural koyuculara tavsiye niteliğinde paylaşılacak. Bu kapsamında 15 Şubat Çarşamba günü saat 14.00’te Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da düzenlenecek olan ve Kent Konseyi’nin ev sahipliği yapacağı ilk seminere konuşmacı olarak Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alper Çabuk ve Yrd. Doç. Dr. Muammer Tün konuşmacı olarak katılacak.
Projeye ilişkin bilgi veren Anadolu Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Muammer Tün, mobil uygulamanın, deprem, kaza, yangın, sel, heyelan, kaya düşmesi, çığ düşmesi, acil durum gibi karşılaşılan herhangi bir olayı akıllı telefon veya tablete indirilen uygulama ile olay yerinden bildirebilmesine imkan sağladığını belirtti. Tün, “Test çalışmaları süresince ESMAY Sistemi’nin izlenmesine katkı sağlayacak olan ilgili kurumlar işbirliğinde yapılacak değerlendirmeler yaşanılan afet veya acil durum anlarında toplumun refleksinin ne olduğu ortaya konulabilecektir” dedi. Yrd. Doç. Dr. Tün, mobil uygulamanın nasıl telefonlara indirilebileceğini de anlatarak, şöyle devam etti: “Eskişehir Mobil Afet Yönetimi, ismiyle hem Googleplay hem de Appstore’dan Android, IOS kullanıcıları uygulamayı ücretsiz olarak akıllı telefonlarına indirebileceklerdir.” İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti