Estetik mağdur etmesin

Medikal Estetik Hekimi Dr. Oğuz Uçar, estetik yaptırmak isteyenlere mağduriyet yaşamamaları için uyarılarda bulundu.

Güncel Hit: 132 / Yorum: 0 / 6 Mayıs 2017 18:41
Estetik mağdur etmesin
-A +A


Hafta ortasında genç bir kadına yapılan dudak dolgusu tam bir estetik facia olarak tüm medyada gündem yarattı. İşlemi yapan kişinin bir kuaför, yapılan kişinin dudaklarını kaybetme riskinin olması, üstelik yaptıran kişinin bir hemşire olması gibi aynı anda, çok sayıda olumsuzluk bir arada. Buna benzer olaylar ilk kez yaşanmadı ancak bu durum bu kadar dikkat çekecek kadar ortaya dökülünce benzerleri de ardı ardına gelmeye başladı. En sonunda Sağlık Bakanlığı duruma el koydu ve bu işlemleri kimlerin nerede yapabileceğini, ehliyetsiz iş yapan kişinin cezası belli olan durumu ile ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ilan etti. Medikal Estetik Hekimi Dr. Oğuz Uçar, sahte estetik uzmanları yüzünden yaşanan mağduriyetleri değerlendirdi.
Estetik operasyonlardaki esas problem yeni tartışılıyor olsa da uzun süredir sağlık kuruluşları dışında doktor olmayan kişilerce bu işlemlerin yapıldığına dikkat çeken Dr. Uçar, “Ne yazık ki ortaya çıkan sorunun birden fazla tarafı vardır. Bu konuda ehliyetsiz ve yetkisiz kişilerin bu işlemleri yapması kadar, yaptıranların da mutlak surette bir sağlık kuruluşunda ve yetkili hekim tarafından yapılması gereken tedaviler için bu tür kişi ve yerlere başvurması söz konusudur. Ayrıca bu tür olayların bu kadar yaygın görülmesinde, denetimlerinin eksikliği de tartışılabilir” diye konuştu.
Estetik ve güzellik amaçla yapılan işlemlerin aslında tıbbi birer uygula olduğunu hatırlayan Dr. Uçar, “İsteğe bağlı olarak yapılan ve cerrahi olmayan medikal estetik işlemlerde ilk amaç sağlıklı kalmaya devam eden koruyucu bakımlardır. Yaşlanma etkileri görülemeye başladıktan itibaren de sağlığı geliştirmeye yardımcı, tedavi edici işlemleri kapsamaktadır” şeklinde konuştu.
Bu tarz estetik uygulamalarda bir facia ile karşılaşmamak için dikkat edilmesi gerekenleri aktaran Uçar, “Botoks, dolgu, PRP, mezoterapi gibi enjeksiyonla yapılan tüm tedaviler doktor yapması zorunlu işlemlerdir. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada belirttiği gibi bu işlemleri ruhsatlı sağlık kuruluşlarında, medikal estetik sertifikası almış hekimler ile ilgili uzman hekimlerin yapabileceğini vurgulamıştır. Tıbbi işlemlerde bilinmesi gereken en önemli nokta, ehliyetli kişiler yaptığında dahi istenmeyen durumlarla karşılaşılabileceğidir. Tam olarak bu nedenle tedavilerin ehliyetli kişilerce yapılması kanuni zorunluluktur ki, istenmeyen bir durum yaşandığında düzeltici ya da tedavi edici işlemi yapan kişi yönetebilsin. Bu duruma aykırı olarak davranan yani ehliyetsiz ve yetkisiz kişilerce yapılması da sağlık kuruluşu olmayan yerlerde yapılması da kanunen suç olduğu ve cezai yaptırımı konusu Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada belirtilmiştir” ifadelerini kullandı. AYŞEGÜL HÜMMET

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Eskişehir yetersiz kaldı

Eskişehir yetersiz kaldı

18:34 17 Mayıs 2017
Bir ömür mutluluklar

Bir ömür mutluluklar

21:29 20 Mayıs 2017
‘AVUÇ AÇMAYIN’

‘AVUÇ AÇMAYIN’

23:59 11 Mayıs 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...