EVLATLARI İÇİN SAVAŞIYOR

Down sendromlu 2 çocuk annesi Emine Göde, aylarca yataklarda yatmasına rağmen kızları için sağlık mücadelesi verdi. Mücadelesini kazanan vefakar anne, hayatını Aysel ve Aysun isimli down sendromlu çocuklarına adadı.

Güncel Hit: 180 / Yorum: 0 / 14 Mayıs 2017 23:59
EVLATLARI İÇİN SAVAŞIYOR
-A +A

Tepebaşı ilçesi Sütlüce Mahallesinde yaşayan 68 yaşındaki emekli Mustafa Göde ile 60 yaşındaki Emine Göde çiftinin biri 40 diğeri 30 yaşındaki 2 kızı down sendromlu olarak dünyaya geldi. Yıllarca Bilecik’in Söğüt ilçesinde yaşayan çift, down sendromlu çocuğuna daha iyi koşullarda bakabilmek için Eskişehir’e yerleşti. 1986 yılında ikinci çocuklarını dünyaya getiren Göde çifti, doğumundan bir yıl sonra küçük kızlarının da down sendromlu olduğunu öğrendi. İkinci çocuklarının da bu şekilde doğmasından etkilenen anne Göde, psikolojik bunalıma girerek sorunlar yaşadı. Duruma inanmak istemeyen Emine Göde, günlerce yataktan kalkamadı. Tüm zorluklara göğüs gererek evlat sevgisiyle birlikte hastalığından kurtulan Göde, yaklaşık 40 yıldır evlatları için savaşıyor.

‘Çocuğumun başındayım’
Kızlarına hem annelik hem öğretmenlik hem de arkadaşlık yaptığını dile getiren 60 yaşındaki Emine Göde, küçük kızları Aysun’u eğitim merkezlerine gönderdikten sonra çocuğunun gelişim gösterdiğini belirtti. Büyük kızı Aysel’in ise eskiden eğitim merkezlerinin yaygın olmamasından dolayı okula gönderemediğini söyleyen Göde, down sendromlu kızlarıyla ciddi anlamda zorlukları olsa da mutlu bir şekilde yaşadıklarını ifade ederek “Çok sıkıntılar çektim. Ama anne olduğum için, çektiklerim anneliğime değiyor. 10 yaşına kadar büyük kızımla ilgilendim. Daha sonra küçük kızım oldu. Küçük kızım 1 yaşına geldiğinde anladım engelli olduğunu. Depresyona girdim. Annelerin çocuklarının başında olması gerektiğini anladım. Sonra topladım kendimi çocuklarımla gücümün yettiği kadar ilgilenmeye çalıştım” diye konuştu.

‘Tek beklentim sevgi gösterilmesi’
Küçük kızı Aysun’u 3 yaşından sonra eğitime götürdüğünü belirten Anne Göde, “Üniversiteye entegre diye bir eğitim merkezi vardı oraya götürdüm. Sağ olsun hocalarımız ilgilendi. Büyük kızı evde bırakıyordum, Aysun’u götürüyordum. Aysun’a eğitim de iyi geldi. Keşke büyük kızıma da o yaşlarda eğitime verseydim o da Aysun gibi olurdu” diyerek down sendromlu insanlar için eğitimin önemini vurguladı. İnsanların çocuklarının durumunu anlamamasından ve onlara ilgi göstermemesinden yakınan Göde, “İnsanlar çocuklardan çekinmiyorlar ama ilgilenmiyorlar. İnsanlar ilgilenmedikleri zaman ilgi sadece bize kalıyor o da bazen zorluyor. Vatandaşlardan tek beklettim, çocuklarıma ilgi ve sevgilerini göstermeleri” ifadelerini kullandı.

‘İleride bakacak kimseleri yok’
Çocuklara babalarıyla beraber bakabildiklerini ama kendilerinin vefat etmesi durumunda bakacak kimseleri olmadığı için kaygılı olduklarını dile getiren Göde sözlerine şu şekilde devam etti: “Benim yapamadığımı baba yapıyor, babanın yapamadığını ben yapıyorum. Birbirimize yardımcı oluyoruz ama biz öldükten sonra ne yapacaklar? Kardeş yok. Bakacak kimseleri yok. En büyük sıkıntımız bu aslında. Yetkililerden bu yardımı istiyorum. Bu çocuklara bir bakım evi olursa iyi olacak.” İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Güncel
Çalışmalarınızı destekleyeceğiz

Çalışmalarınızı…

16:57 - 19 Temmuz 2017
Güncel
ESKİŞEHİR MODELİ ÖRNEK OLDU

ESKİŞEHİR MODELİ ÖRNEK OLDU

20:56 - 19 Temmuz 2017
Güncel
Anne kız sokakları şenlendiriyor

Anne kız sokakları…

18:53 - 19 Temmuz 2017
Güncel
Ünlü oyunculardan Odunpazarı çıkarması

Ünlü oyunculardan Odunpazarı…

18:52 - 19 Temmuz 2017
Güncel
DAHA AKTİF OLACAKSINIZ

DAHA AKTİF OLACAKSINIZ

18:51 - 19 Temmuz 2017
Güncel
İlk mahsul umut verdi

İlk mahsul umut verdi

18:51 - 19 Temmuz 2017
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti