FABRİKA ÖNÜNDE DAYANIŞMA

Şişecam işçileriye fabrika önünde biraraya gelen TÜRK İŞ, Belediye İş, Vatan Partisi ve Emek Partisi üyeleri, cam emekçisinin grev talebinin haklı bir talep olduğunu ve sonuna kadar destek vereceklerini söyledi.

Güncel Hit: 970 / Yorum: 0 / 25 Mayıs 2017 18:47
FABRİKA ÖNÜNDE DAYANIŞMA
-A +A


Şişecam işçilerinin grev kararının Bakanlar Kurulu tarafından ertelenmesine tepkiler sürüyor. Fabrika önünde işçilerle biraraya gelen TÜRK İŞ İl Temsilcisi Necat Kılıç, Belediye İş Şube Başkanı Güney Demirdaş, Vatan Partisi İl Başkanı Raif Eşkinat, Emek Partisi İl Başkanı Hüseyin Öge, işçilere destek mesajı verdi. Fabrika önünde sık sık slogan atarak grev taleplerinin haklı bir talep olduğunu ifade eden işçiler, işveren masaya oturana kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.
ERTELEME YASALARA AYKIRI
Ziyarette konuşan Kristal İş Şube Başkanı Erdall Akyazı, “Grev ertelemenin anayasaya, yasalara aykırı olduğunu biliyoruz. Mevcut şimdiki Anayasa Mahkemesi Başkanının bile 2015 yılında grev erteleme ‘hak ihlalidir’ diye kararı var. Onun için biz içeride anayasadan gelen hakkımızı kullanıyoruz. Bu mücadelemiz kazanana kadar devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Grev erteleme sebebinin inandırıcı olmadığına dikkat çeken TÜRK İŞ İl Temsilcisi Necat Kılıç, “Demokrasiyle yönetilen hiçbir ülkede grevin ertelenmesi makul karşılanamaz. Bakanlar Kurulu’nun erteleme sebebi de hiç kimseye inandırıcı gelmiyor. Bu grev ertelemesini yasal hukuki hiçbir yere sığdıramıyorum. Türkiye’nin en çok kazanan ilk beş fabrikası arasına giren bir müessesede ücret ortalaması 2 bin lira. Bu ayıp da Paşabahçe'yi kuranlara yönetenlere ait. İnsanlık onuruna ayıp. Mücadelemize devam edeceğiz. Cam işçisinin emrindeyiz” diye konuştu.
İŞÇİLERİN HAKLARI KISITLANIYOR
Şişecam işçisinin mücadelesini çok değerli bulduklarını belirten Vatan Partisi İl Başkanı Raif Eşkinat, “Örgütlü mücadelenin bir örneği önümüzde duruyor. 1980 darbesi işçi haklarına karşı yapılmıştır. günümüzün hükümeti darbe anayasasını değiştirip işçi haklarını geliştireceğine OHAL'i de kullanarak emekçilerin haklarına kısıtlama getirmiştir. Böyle bir ortamda sizlerin bu direnişi bizler için çok değerli” dedi. “Yaşasın işçilerin birliği” diyen EMEK Partisi İl Başkanı Hüseyin Öge, “Şişecam’ın yiğit, mücadeleci kardeşlerim, işçi arkadaşlarım, bizler sizi çok eskiden direnişlerinizden tanıyoruz. Bugün de burada hak alma mücadelesi veriyorsunuz. Her türlü hukuksuzluğa rağmen hükümet grevinizi yasakadı. Siz burada bu yasağın çok anlamsız olduğunu gösteriyorsunuz” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti