GÖREV SIRASI BELEDİYELERDE

İl Sağlık Değerlendirme Toplantısına katılmak üzere Eskişehir’e gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Eskişehir’de 1081 yataklı Şehir Hastanesi ve 600 yataklı Devlet Hastanesi hizmete girecek. Yapacağımız hastaneler Avrupa’nın en mükemmel hastaneleri arasına girmiş olacak” dedi.

Güncel Hit: 246 / Yorum: 0 / 8 Temmuz 2017 23:59
GÖREV SIRASI BELEDİYELERDE
-A +A

Ankara’dan Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Eskişehir’e ailesi ile birlikte gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı Eskişehir Garı’nda Vali Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Nur Günay ile diğer ilgililer karşıladı.
Bakan Akdağ ve beraberindeki heyet daha sonra Eskişehir Valiliğine geçti. Valilik şeref defterini imzalayan Akdağ, burada yaptığı konuşmada, Eskişehir'in Türkiye'nin önemli kentlerinden olduğunu belirterek, “Adı eski olan kentin vizyonu çok yeni bir şehirdeyiz. Eskişehir lafı tarihi geçmişini yansıtıyor. Vizyon itibariyle Türkiye’nin seçkin şehirlerden biri olduğunu biliyorum” dedi.

TÜRKİYE SAĞLIKTA ÇAĞ ATLADI
2002’de başlanılan Sağlıkta Dönüşüm Projesinin tarzını geliştirerek devam ettiklerini kaydeden Akdağ, “İllerimizi planlı olarak ziyaretlerim öncesinde geniş bir ekip ile geliyor. İhtiyaç ölçüsü kadar ortalamada 1 haftaya yakın il içinde çalışıyorlar. Hemen hemen girmedik hiçbir sağlık kuruluşu bırakmıyor. Sağlık Bakanlığının tesisleri, üniversiteye bağlı tesisler, özel hastaneler dahil olmak üzere geniş bir değerlendirme yapıyorlar. Bize 'İl Değerlendirme Raporu' hazırlıyorlar. Bugün bu raporu arkadaşlarımızla birlikte oturup genişçe tartışacağız. Yaklaşık 4 saatlik bir toplantı yapacağız. Çalışmaları bir iş takvimine bağlayıp valimize emanet ediyoruz. Bu çalışma bizim hızlı ilerlememizi sağlıyor. En ufak en ince detayına kadar çalışıyoruz. Hazırlanan raporu inceleme imkanı buldum. 112 personelimizin çalıştığı binalarda klima eksiği var. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile Türkiye, sağlık hizmetlerinde çağ atladı” ifadelerini kullandı.

ŞAMPİYONLUĞA OYNAYACAĞIZ
Yeni dönemin farklı özelliklerinin olduğuna vurgu yapan Akdağ, “Bu özellikleri Eskişehir’de de yaşayacağız. Birinci basamak sağlık hizmetleri olan aile sağlık merkezlerini, aile hekimliklerimizi ciddi ölçüde geliştiriyoruz. Bu merkezlerimizi 'sağlıklı hayat merkezleri' dediğimiz yeni merkezler kurarak, bunlarla ilişkilendiriyoruz. Diyetisyenler, psikologlar, fizyoterapi uzmanları, egzersiz uzmanları, beden eğitim öğretmenleri, yetiştirilmiş hemşirelerle vatandaşlarımızdaki hastalık risk faktörlerini çok daha yakından takibe başlayacağız. Hastaneciliğimize sıra gelince inşallah önümüzdeki birkaç sene içerisinde Eskişehir bu açıdan Türkiye’nin bütün şehirlerinde olduğu gibi mükemmel hastanelere kavuşmuş oluyor. Eskişehir’de de 1081 yataklı şehir hastanemiz bu arada işin aşağı yukarı sonuna doğru yaklaştığımız Eskişehir 600 yataklı Devlet hastanesi hizmete girecek. Buralarda gerçekten hem hasta konforu hem çalışanların iş yapma rahatlığı, ileri teknoloji açısından mükemmeliyet arzu ediyoruz.  Yani Eskişehir’de yapacağımız hastaneler Avrupa’nın en mükemmel hastaneleri arasına girmiş olacak. Sağlık hizmetlerimiz, AK Parti döneminde süper lige çıkmıştır. 2017 ile başlayan 2023'e kadar devam edecek Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın ikinci döneminde süper ligin şampiyonluğuna oynayan bir takım olacağız. Hedefimiz budur" diye konuştu.
 
SORUNLAR BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ
Daha sonra özel bir otelde düzenlenen İl Sağlık Değerlendirme Toplantısı’nda ziyaret öncesi çalışmalar yapan ekip tarafından hazırlanan İl Sağlık Değerlendirme Raporu konuşuldu. Toplantıda konuşan Bakan Akdağ, tamamlanmak üzere olan iki hastanenin ihtiyaçlarını sıraladı. Akdağ, bu hastanelerin yol ve ulaşım sorunları bir an önce çözümlenmesi gerektiğini söyledi. Yeni hastaneler ile ilgili çok ciddi iki ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Akdağ, hastanelerin yol ve ulaşım ihtiyacını Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması gerektiğini ifade etti. Akdağ, “İhtiyaçlarımızdan birincisi mutlaka hastanelerin yollarının yapılması lazım. Bu kadar devasa hastaneler, yeni yollar oluşturulmadan, yeni kavşaklar oluşturulmadan, yollar geliştirilmeden olmaz. Şehir içindeki yolların yapılması vazifesi bildiğiniz üzere belediyelerin görevidir. Bu Eskişehir belediyesi tarafından yerine getirilemeyeceği anlaşılan bir hizmet olduğu için Ulaştırma Bakanlığımızla bu işi görüştük. Sağ olsun Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Müdürlüğü bu görevi üstlendi. Dolayısıyla bu yolları yapamayacaktık, bu nedenle yapılan hastanelere ulaşımı sağlayamayacaktık. İkinci ihtiyaç ise Eskişehir belediyemizin yerine getirmesi gereken toplu taşıma işlemidir. Çok büyük hastaneler yapıyoruz. Şehir hastanesi şehrin tam göbeğine yapılamıyor. Gayet güzel bir arsa üzerinde bu hastanemizi yapıyoruz. Ama bu hastaneye toplu ulaşım gerekiyor. Tepebaşı'ndan yeni şehir hastanemize bir vatandaş geleceği zaman tek vasıtayla gelemiyorsa olmaz. Bunu mutlaka gerçekleştirmek zorundayız. Biz büyükşehir belediyesinden biran önce bu çalışmaları yapmasını bekliyoruz, gerçekleştireceğine de inanıyoruz.  Kolay bir iş. Eskişehir'de doğu batı ulaşımı zor değil. Yeter ki ulaşımda uygun şeklide inşa edilmiş olsun. ben inanıyorum ki biz hastaneleri devreye sokana kadar Eskişehir belediyesi de bu görevi yerine getirecektir” dedi.

İTİRAZ EDİLECEKSE BURADA EDİLECEK
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünün güzel bir uygulama başlattığını da ifade eden Akdağ, "Eskişehir'deki bu konsept bu ilde geliştirilmiş. Nedir bu? Engelli vatandaşlarımız için sağlık ekibi oluşturulmuş. Sağlıkla ilgili bir konu olduğunda hastanelere geliş gidişleri, ilaçlarını almalarına kadar, bizim görevlilerimiz tarafından bir refakatle, bir özel araçla yapılıyor. Mükemmel bir hizmet. Biz bu toplantılarda bakanlığın vizyonunu Eskişehir'de bir kere daha vurgularken öbür taraftan Eskişehir'in keşfettiği bu uygulamayı Türkiye'ye götürme imkanımız oluyor. Ben buna öğrenme havuzu diyorum. Bir tarafta sahada çalışan arkadaşlarımız bir tarafta yöneticilerimiz öğrendikçe, yeni öğrendiğimiz güzellikleri bütün Türkiye'ye yayarak çalışıyoruz. Bu toplantıda bir iş takvimi oluşturulacak. Takvimi oluştururken herkese işlerini teslim ederken itiraz edilecekse burada itiraz edilecek, itiraz edilmiyorsa o bir iş emri haline geliyor" ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÖZGÜRLÜĞE IŞİD ENGELİ

ÖZGÜRLÜĞE IŞİD ENGELİ

00:29 7 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti