Haklarımızın gaspına izin vermeyeceğiz

Güncel Hit: 126 / Yorum: 0 / 6 Temmuz 2017 18:24
Haklarımızın gaspına izin vermeyeceğiz
-A +A


Sosyal Güvenlik Kurumu ile TMMOB arasında 31 Temmuz 2012 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü SGK tarafından tek taraflı olarak feshedilmesine mimar ve mühendisler tepki gösterdi. SGK İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen mühendis ve mimarlar “Haklarımızın gasp edilmesine, geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz” yazılı pankart açtı.
SGK Eskişehir İl Müdürlüğü önünde TMMOB’a bağlı mimar ve mühendis odalarının yönetici ve üyelerinin adına açıklamalarda bulunan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat, “SGK, imzalandığı tarihten bugüne sorunsuz olarak uygulanmakta olan protokolü ‘yürütülen iş ve işlemlere esas teşkil eden mevzuatta önemli değişiklikler yaşandığı’ gerekçesiyle revize etmek istedi. Aslında, protokolün imzalandığı 2012 yılından günümüze, protokol değişikliğini gerektirecek herhangi bir mevzuat değişikliği bulunmamaktadır” dedi. 
Kendilerine iletilen revize protokol taslağını incelediklerini vurgulayan Aykanat, “Mevcut protokolün esasını oluşturan ‘TMMOB’nin asgari ücret belirlemesi’ ve ‘kurumun mühendis, mimar ve şehir plancılarına ödenecek ücretlerin bu asgari seviyesinin altında olmaması için gerekli tedbirleri alması’ hükümleri çıkarılarak protokolün içinin boşaltılmaya çalışıldığı görülmüştür. Bu nedenle revize protokol taslağı Birliğimizce kabul edilmemiştir. Belirtmek isteriz ki, kuruluş amacı ‘sosyal sigortalar ile genel sağlık sigortası bakımından kişileri güvence altına almak’ olan SGK’nın bu kararı kendi tarihine de kara bir leke olarak yer alacaktır. Bu protokolün feshi nedeniyle devlet ciddi bir gelir kaybına uğratılacak ve vergi kaçakçılığı teşvik edilecektir. SGK yetkilileri protokolü feshederek suç  işlemektedir” diye konuştu. ESRA ÜNLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÖZGÜRLÜĞE IŞİD ENGELİ

ÖZGÜRLÜĞE IŞİD ENGELİ

00:29 7 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti