HALA YANIYOR

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için Sivas’a giden aydın ve sanatçıların kaldığı otelin yakılması sonucu 33 kişi hayatını kaybetmişti. Sivas Katliamı’nın 24’üncü yıldönümünde CHP Parti Meclis Üyesi Gaye Usluer ve ÇYDD Başkanı Sevgi Akmen açıklama yaptı. Usluer, “Madımak hala yanıyor” dedi.

Güncel Hit: 225 / Yorum: 0 / 1 Temmuz 2017 23:59
HALA YANIYOR
-A +A

 

MADIMAK’LAR OLMASIN DİYE YÜRÜYORUZ
“Haksızların güçlü, güçlülerin zalim, zalimlerin yöneten olduğu yerde adalet olmaz”  diyen CHP’li Usluer: “2 Temmuz 1993 Madımak katliamının üzerinden tam 24 yıl geçti. Acısı hala taze.  Aslında 2 Temmuz’u yapanlar bugün bizi adaletsizlikleri ile boğmaya çalışanların ta kendileri. Madımak hala yanıyor diyoruz ya işte bu yüzden. Madımak’ta canlarımızı yakanlar, en bariz sanıklar korunurken, avukatları iktidar partisinin sıralarına oturuyor ve planlayıcıları hala ortaya çıkarılmadı. İşte adaletsizlik bu. Böylesine evrensel bir dava bu ülkede zaman aşımına uğradı. Hasret Gültekin’in türküleri nasıl ki asla zaman aşımına uğramayacak, yüz yıl sonra bile söylenecekse Sivas katliamı da öyle anlatılacak. Ve Türkiye bu insanlık suçuyla yüzleşmek zorunda kalacak. Elinde sazından ve sözünden başka hiçbir şeyi olmayan aydınlar, sanatçılar, gençler taşlarla, sopalarla, benzin bidonlarıyla saldıran gerici çeteler tarafından katledildi. Dün Sivas'ta 37 insanı yakan dinci teröristleri koruyan akıl, bugün kafa kesen IŞİD’çileri koruyanlarla aynıdır. İnsanların üstüne benzin dökmek, yollara gübre dökmekle aynı zihniyettir ve zalimliktir. Bu zulüm sadece insanların değil adaletin de katledilmesidir. Sivas'taki yangını, tek tek hepimizin ocağına taşıyan bu adaletsiz iktidardan hesap sormadıkça bize rahat yok. Biz bu adalet yürüyüşünde Hızır Paşa'ya boyun eğmeyen Pir Sultan'la, Emperyalist işgali kabullenmeyip bağımsızlık uğruna savaşan Mustafa Kemal Paşa'yla ve memleketin her köşesinden gelen hakkı yenmiş gariplerle birlikte yürüyoruz. Sivas'ı unutmayanlar ve unutmayacaklar olarak, yeni Madımak'lar olmasın diye, haklılar güçlü, güçlüler mazlum, mazlumlar da yöneten olsun diye yürünen yollara, geçilen diyarlara satır satır yazıyoruz; adalet, adalet, adalet...” diye konuştu.
GERİCİ BİR KALKIŞMA
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Sevgi Akmen: “Böylesine önemli bir anma nedeniyle, ülkemizin aydınlık geleceği için mücadele verirken karanlık odaklar tarafından yapılan saldırılar sonucu yaşamlarını yitiren tüm demokrasi şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Sivas katliamı, tarihimize kara bir leke olarak geçen, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmeyi hedefleyen dinci ve gerici bir kalkışmadır. Aydınlığa, çağdaşlığa,  demokrasiye, toplumsal barışa karşı yapılmış hain bir saldırıdır” dedi. Akmen, vatandaşları bugün saat 15.00’te Adalar’da yapılacak yürüyüşe davet etti. AYŞEGÜL HÜMMET

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti