HAYVANLAR APARTMANA MAHKUM EDİLMEMELİ

Güncel Hit: 221 / Yorum: 0 / 9 Temmuz 2017 23:52
HAYVANLAR APARTMANA MAHKUM EDİLMEMELİ
-A +A


Veterinerler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler ile veterinerlik mesleğine dair konuştuk. Kızılinler, “İnsanların sırf manevi tatmin sağlayabilmek için hayvanları apartman dairelerine mahkum etmemeliler” dedi.
Mehmet Kızılinler kimdir?
Eskişehir’in Kızılinler köyü doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi sırasıyla Eskişehir’de  Kızılinler Köyü İlkokulu, Osmangazi Ortaokulu ve Süleyman Çakır Lisesini bitirdikten sonra yükseköğrenimimi Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesinde 1999 yılında tamamladım. 2001 ve 2007 yılları arası Eskişehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde klinisyen veteriner hekimi olarak görev aldım. 2007 yılından itibaren Kızılinler veterinerlik DEVA Veteriner kliniğinde görev yapmaktayım. Yine 2012 yılından itibaren 3 dönemdir Adalet ve Kalkınma Partisi İl yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktayım. 2014 yılından itibaren 2 dönemdir Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimleri Odası başkanlığını yapmaktayım. 
Evde hayvan bakıyor musunuz?
Hayır maalesef. Evimin yapısının hayvan besleme konusunda yeterli olmaması sebebiyle evde hayvan besleyemiyorum. İnsanların sırf manevi tatmin sağlayabilmek için hayvanları apartman dairelerine mahkum etmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Tabi hayvanların yaşam kalitelerini sağlayan hayvan sahiplerini bu tanımın dışında tutuyorum.
HER BİR VAKAMIZ AYRI BİR OLAY
Hayvanlar tedavi sırasında sakin duruyorlar mı?
Bizim muayenelerimizde iki önemli handikabımız var. Birincisi; hastalığın geçmişini hastanın kendisinden değil de sahibinden öğrenebiliyoruz. Yani konuşamayacağınız hastalarınız var. Hayvan sahipleri de gerek iyi gözlem yapmamaları gerek konu ile alakalı kendi ihmallerini saklamak için bizi yanlış yönlendirebiliyor. İkincisi ise çoğu zaman muayene sırasında zaptı raptları zor olabiliyor. Her iki handikabı ortadan kaldırabilmek adına bilginiz kadar da tecrübeli olmanız da önem arz etmekte.
Şimdiye dek sizi çok zorlayan, üzen ve bu anlamda hiç unutamadığınız bir vaka oldu mu?
Bizler gerek insanların hayatlarını kazandıkları çiftlik hayvanlarını ve gerekse hayatlarını paylaştıkları ev süs hayvanlarını tedavi ettiğimiz zamanlarda zaman zaman üzüldüğümüz ve zaman zamanda çok sevindiğimiz zamanlar olabiliyor tabi. Bu anlamda her bir vakamız ayrı bir hikaye. Meslek hayatım boyunca en çok üzüldüğüm hastam 80'li yaşlarda bir hanımefendinin 16 yaşındaki çoklu organ yetersizliği bulunan ve tüm çabalarımıza rağmen iyileşmeyen köpeğini ötenazi yapmak zorunda kaldığım zamandı sanırım. 
HAK ETTİĞİMİZ DEĞERİ KAZANAMADIK
Veteriner hekimliğin en keyif aldığınız ve sizi en çok sıkıntıya sokan yönleri nelerdir?
Veteriner hekimlik  hayvan sağlığı, sağlıklı gıda ve sağlıklı çevre konularında görev yapmakta. Yani hayatın içerisinde oldukça geniş bir çalışma alanına sahip. Mensup olduğunuz meslek grubunun bir yandan hayvan sağlığına hizmet ederken diğer yandan da insanların beslenmelerindeki gıdaların güvenliği konusunda ve dolayısı ile toplum sağlığı konusunda ve hatta başta temiz su olmak üzere çevre sağlığı konusunda görev yapıyor olması başlı başına çok gurur verici bir olay.
Mesleğinizin sevmediğiniz bir yanı var mı?
Veteriner hekimlik oldukça ağır 5 yıllık bir eğitimden sonra sahip olabileceğiniz bir meslek. Ve toplumun sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için çok önemli. Tüm bunlara rağmen modern toplumlardaki kadar ülkemizde mesleğimize değer verilmemesi sanırım en can sıkıcı tarafı. Evet, mesleğimiz hakettiği değeri ülkemizde bu güne kadar malesef kazanamamış ve başta özlük hakları olmak üzere pek çok noktada sahip olması gereken pek çok hak bulunmakta. 
DOĞRU BİR KARAR VERDİM
Veterinerlik mesleğini başka kişilere de tavsiye eder misiniz?
Kendi adıma eğer imkan olsa, 10 kez dünyaya gelsem, yine veteriner hekimi olmak isterim. Ve özellikle hayvanları seven herkese veteriner hekimliğini tavsiye ederim. Çünkü tüm meslek mensuplarına saygı duymakla birlikte; bence konuşamayan canlılara sağlık vermenin manevi hazzını başka herhangi bir mesleğin karşılaması mümkün değil. 
Veteriner olmaya nasıl karar verdiniz?
Daha çocukluğumdan itibaren hayvanlarla yakından ilgilenmem sebebi ile veteriner hekimliği seçmem sanırım çokta sürpriz olmadı. Bugün geriye dönüp baktığımda ne kadar doğru karar verdiğimi görebiliyorum. Tabi mesleğimde manevi tatminin ön planda olması da veteriner hekimliği seçmemde etkili oldu.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Kitap mezatı yapılacak

Kitap mezatı yapılacak

17:32 28 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti