HESABI SORULMADI

TMMOB, DİSK, Tabip Odası ve KESK üyeleri, Soma’da yaşanan maden faciasının 3’üncü yılı nedeniyle bir araya geldi. Grup adına açıklamalarda bulunan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat, “Sorumlular hesap vermeden, Soma’da yakınlarını kaybedenlerin yüreğini soğutacak adım atılmadan öfkemiz dinmeyecek” dedi.

Güncel Hit: 288 / Yorum: 0 / 13 Mayıs 2017 23:59
HESABI SORULMADI
-A +A

İsmet İnönü Caddesi üzerindeki bir alışveriş merkezi önünde bir araya gelen TMMOB, DİSK, Tabip Odası ve KESK üyeleri, ‘Kaza değil cinayet, Soma’nın hesabı sorulacak, Soma’nın katili AKP iktidarı’ şeklinde slogan attı. OHAL nedeniyle yürüyüş ve eylemlerin yasak olması dolayısıyla polis memurları slogan atılmamasını ve pankartın indirilmesini istedi. Platform temsilcileri ile bir süre konuşulduktan sonra açıklama yapıldı. Grup adına açıklamalarda bulunan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat, “13 Mayıs 2014’te aralarında 5 mühendisin de bulunduğu 301 maden emekçisi, Soma Kömür İşletmeler A.Ş Eynez Kömür Ocağında meydana gelen facia sonucu hayatını kaybetti. Yaşanan facia üzerinden 3 yıl geçti. Yaşanan bu büyük acıyı unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

SOMA’DAN BUGÜNE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK
Soma’da yaşanan facianın kaza değil cinayet olduğunu vurgulayan Aykanat, “301 maden emekçisinin ölümü kader değil, katliamdır. Bu katliamın gerçek sorumluları ise hala kamuoyu önünde hesap vermemiştir. Bu facia hem madencilik hem de işçi sağlığı ve güvenliği alanında son 15 yıldır ağırlaştırılmış bir biçimde sürdürülen özelleştirme, piyasalaştırma ve taşeronlaştırma politikalarının bir sonucudur. Ülkemizde maden emekçileri her geçen gün daha çok iş cinayetine kurban gidiyor. Soma’dan bugüne değişen bir şey yok. Sorumlular hesap vermeden, Soma’da yakınlarını kaybedenlerin yüreğini soğutacak adım atılmadan öfkemiz dinmeyecek” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti