HİZMET GÖZÜYLE BAKIYORUZ

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Odunpazarı Belediyesi’ne Kanlıpınar Göleti için gönderilen tahliye kararına 1. İdari Mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı verilmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Güncel Hit: 245 / Yorum: 0 / 9 Mayıs 2017 22:17
HİZMET GÖZÜYLE BAKIYORUZ
-A +A

 
Kanlıpınar Göleti’nin 2012 yılında Odunpazarı Belediyesi’ne tahsis edildiğini hatırlatan Başkan Kurt, “Şehr-i Derya’nın kamuda kalması konusunda taleplerimizi yineliyoruz. Biz oradan para kazanmıyoruz ama oraya hizmet gözüyle bakıyoruz. DSİ yetkililerinin bunu doğru değerlendireceğini umuyorum” dedi. 
Şehri Derya’nın Kanlıpınar Göleti’nini bulunduğu alan olduğunu ve Eskişehirliler tarafından çok iyi bilindiğini söyleyen Başkan Kurt, “Burası DSİ tarafından gölet yapılmış ve 2012 yılında Odunpazarı Belediyesi’ne tahsis edilmiş 5 yıllığına. Burada Odunpazarı Belediyesi, benden önceki dönemde de başlayan bir çalışmayla çok büyük yatırımlar yapmış. Sadece baraj göleti olan bölüm vardı. Piknik alanı olan bölge daha sonra tarafımızca yapıldı. Odunpazarı oraya çok büyük yatırımlar yapmış, büyük paralar harcamış, emek harcamış ve halkımızın kullanımına tahsis etmiştir. Eskişehir’de parasız piknik yapılabilen ve tüm ihtiyaçları karşılanan bir alan. Çok da güzel bir yer. İlgi de görüyor. Haftaiçi bile neredeyse 500-600 kişinin gelip gittiği bir yer oldu” diye konuştu.
NE OLDU ANLAMADIK
Konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanıyla görüşmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Kurt, “Daha önce de görüşmüştük birkaç kere. Beni Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne yönlendirmişti ve şunu söylemişti ‘Hemşerim ne istiyorsa yapın. Sorun çıkarmayın’ demişti. Ama arada ne oldu onu anlayabilmiş değiliz” şeklinde konuştu.
DSİ İŞLETEMEZ
Devlet Su İşleri’nin burayı piknik alanı olarak kullanmak gibi bir görevinini olmadığını belirten Kazım Kurt, “DSİ orada bu tür bir alanı işletemez. Çünkü Odunpazarı Belediyesi orada şuanda 25 kişi çalıştırıyor. Gölette 2 tane teknemiz var. Bu teknelerde kaptanlar var. Teknenin birini de geçen hafta suya indirdik. Yeni bir tekne aldık bayağı bir para ödeyerek. İnsanın gazete okuyunca, duyunca mı alevleniyor ortalık yoksa referandum sonuçlarına göre mi hareket ediliyor diye düşünesi geliyor. Umarım bir yanlışlık vardır; düzeltilir” ifadelerini kullandı.
SİYASİ MEKANİZMA VAR
İşin içinde kesinlikle bir siyasi mekanizma olduğunu düşündüğünü belirten Kurt, “Biz iyi işler ortaya çıkardıkça birileri oturup nasıl engel oluruz diye hesap yapıyor diye düşünüyorum. Eskişehir’deki Şehr-i Derya parkı Ankara’daki hiçbir müdürü ilgilendirmez. Odunpazarı Belediyesi’nin elinden alalım da burayı kapatalım, kilit vuralım demezler. Mutlaka burada bazı tahrikler, baskılar vardır diye düşünüyorum. Orman Müdürlüğüyle Odunpazarı Belediyesi olarak önemli işler yapıyoruz. Orman Müdürlüğünün 3 tane piknik alanını özel sektöre kiraya vermek istediğini duyduğumuz zaman biz Odunpazarı A.Ş ile bu mutlaka kamunun elinde kalmalı diye ihaleye girdik. Önce aldığımız ihaleyi vermediler. İkinci kez yapıldığı zaman ihaleyi aldık. Bunun birisi mezarlığın karşısındaki Kocakır Alanı, birisi Seyitgazi yolundaki Kent Ormanı, biri de Üniversite Evleri’nin arkasındaki alan. Bunlar şuanda Odunpazarı Belediyesi’nin denetiminde ve bu alanlar için kira ödüyoruz. Dolayısıyla ormanın böyle bir işlevi yok. Orman Fidanlığı da yıllarca piknik alanı olarak kullanıldı. Orman Müdürlüğü buna halka hizmet olarak bakmadığı için bunu külfet olarak görüyor. Bunu da özel sektöre kiralamak amacıyla ihaleye çıktı. Biz ihalede onu da aldık ve son dakikada bizimle ihale imzalamadılar. Bu üçüncü sezonu; bu alan artık mezbelelik haline geldi. Hiç kimse piknik yapamıyor. Her türlü kötü, olumsuz işin döndüğü bir mekan haline geldi. Kimse de ilgilenmiyor. Bir kır arazisine döndü. Şehr-i Derya Parkı’nın da aynı akıbete uğrayacağından korkuyorum. Buranın kamuda kalması konusunda taleplerimizi yineliyoruz. Biz oradan para kazanmıyoruz ama biz oraya bir hizmet gözüyle bakıyoruz. DSİ yetkililerinin bunu doğru değerlendireceğini umuyorum” diye kaydetti.
ESKİŞEHİRLİLER KAYGILANMASIN
Eskişehirlilerin kaygılanmamasını söyleyen Kurt, “Biz Odunpazarı Belediyesi olarak aklımızı ve paramızı doğru kullanan bir belediyeyiz. Bazı yerleri bizim elimizden almış olabilirler hiç sorun değil. Külliye’de bir mücadele ile yaptık bu kavgayı. Yürütmeyi durdurma kararına idare uymadı orada. Haksızlık, hukuksuzluk vardı. O nedenle direniş gerçekleşti. DSİ yetkilileri yürütmeyi durdurma kararına uydu. Teşekkür ediyoruz. Herkes yapması gereken işi yaptı. Biz bu arada hukuki yollarla çözebilirsek çözeriz. Çözemezsek ne yapalım, DSİ alsın. Ama biz Eskişehirlilere piknik yapacak alanlar buluruz. Biz sosyal demokrat bir belediyeyiz. İnsanların parasız ya da az parayla piknik yapması gerektiğini düşünüyoruz. Odunpazarı’na maliyetli olur ama bunu yaparız” şeklinde konuştu.
TÜRKİYE’Yİ İL BAŞKANI YÖNETMEMELİ
İktidar partisindeki temsilcilerle bu konuda bir görüşmesi olmadığını fakat olabileceğini kaydeden Başkan Kurt, “Herkesle görüşen biriyim. Olaylara şöyle bakmak istiyorum. Devletin iki kurumu arasında bir tartışma varsa bunun çözümü iktidar partisinin temsilcilerinin iki dudağı arasında olmamalı. Bu yanlış bir tavır. Bu bir teslimiyettir. Bunu yapmak istemiyorum. DSİ, bu alanlar bizim vergilerimizle kurulmuş. Tüm insanların kullanımına tahsis edilmesi gerekirken, bunu iktidar partisinin il ya da ilçe başkanı sağlarsa DSİ’deki memurların hiçbir vasfı kalmaz. Biz bunu demokratik yollarla çözmeye çalışıyoruz. İktidar partisinin il, ilçe başkanları birilerine iş bulmamalı, insanlara piknik alanını ver kardeşim burayı diye bir yaklaşım içine girmemeli. Bu yanlış bir yaklaşımdır. Bu parti devletine götürür. Parti devleti değiliz biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’yiz. Referandum çalışmamalarında da söyledik. Tek adamla, keyfi muameleyle bu işler olmaz. Biz muz cumhuriyeti değiliz. Kurumlar, kurallar vardır, standartlar vardır dünyada. Türkiye’de bu standartları yakalamalıdır. Türkiye’yi iktidar partisinin il, ilçe başkanı yönetmemelidir” diye konuştu. AYŞEGÜL HÜMMET
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti