İçimizden bir hikâye ‘ŞENLİK ÇIKMAZI’

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin ve avukatların oluşturduğu Sui Generis Tiyatro Topluluğu, yeni sezon oyunları olan Şenlik Çıkmazı’nı sahneye koymaya hazırlanıyor. Bir roman mahallesinde yaşanan kentleşme sorunlarını anlatan Şenlik Çıkmazı’nın yönetmeni Yalçın Özen ve oyuncularından biri olan Hüseyin Akçar ile oyun hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Güncel Hit: 161 / Yorum: 0 / 9 Nisan 2017 23:32
İçimizden bir hikâye ‘ŞENLİK ÇIKMAZI’
-A +A12 Nisan’da Sinema Anadolu’da prömiyer yapacak olan Şenlik Çıkmazı, konu itibariyle hem çok renkli hem de keyifli. Roman mahallesinde geçen olayları izleyeceğimiz ve müzikal bir oyun olan Şenlik Çıkmazı’nda, dansı, şarkıyı, eğlenceyi bir arada bulacağız. Her şeyden öte Şenlik Çıkmazı, bize bizi anlatan, içimizden bir oyun olarak sahneden olacak.
 
Sui Generis Tiyatro Topluluğu’nu kurma sürecinizden bahsedebilir misiniz?
Hüseyin Akçar: Ben aslen Burdurluyum. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Tiyatroyu çok seviyorum. Her zaman bir şeyler yapma isteğim vardı. Sosyalliğim ve ruh halimin getirisi olarak Sui Generis Tiyatro Topluluğu’nu oluşturduk arkadaşlarımla. Bu fikri dekan hocamıza götürdüğümüzde önce çok sıcak bakmadı, hukukla ne ilgisi var dedi. Biz ikna etmeye çalıştık. İlk etapta destek vermedi. 18 Mayıs 2010’da ilk oyunu çıkardığımızda, oyunu izledi hocamız. Sonra beni yanına çağırdı. Hatta cebinden para çıkardı. Kostümlerin kuru temizlemesini buradan yapın dedi. Sui Generis’in de kapısı böyle açıldı.
HEPİMİZ ÇOK ÖZVERİLİ DAVRANDIK
Hüseyin Akçar: Şimdi dekan hocamız olan Ufuk Hocamız çok yardımcı oluyor. Sui Generis’in anlamı kendine özgü demek. Okulun bize oranda belli katkısı var. Salon baskı, konusunda yardım ediyorlar ama bir yere kadar o da. Biz çok özverili davrandık. Biz taşıdık, yaptık. Her sezon sahne açtık. Turneler yaptık. Eskişehir’de cezaevinde oynadık. Bunu çok önemsiyorum. Hiç aksatmadık. Biz hukukçuyuz, oyunlarımızda hukuk anlatmıyoruz ama hayat bir hukuk. Ama cezaevlerindeki insanların rehabilitasyonu için de çok önemliydi.
ŞEHİR TİYATOLARI’NA TEŞEKKÜR
Hüseyin Akçar: 2009 yılından bu yana her sezon oyun yaptık. Bu konuda Eskişehir Şehir Tiyatroları sanatçısı Hakkı Kuş, ‘Gözlerimi Kaparım, Albayın Karısı, Dar Ayakkabıyla Yaşamak, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı, Merhaba Azizim’ bu silsilede oyunlar çıkardık. Geçen sezonun oyununu Şehir Tiyatrolarından İsmail Dündar yönetti, ‘Zoraki Tabip’i çıkardık. Onunla Manisa’ya gittik, tiyatro şenliğine katıldık. Şimdi Giresun’a gideceğiz. Süreç bu şekilde geldi. Şehir bizi sahiplendi. Çünkü şehrin tüm salonlarında oynadık. Oyunlarımızı okullarda da oynadık. Bizim ticari bir kaygımız yok. Hepimiz hukukçuyuz. Hukuk öğrencileri, avukatlar. Bu sezonda da Yalçın Özen ile çalıştık. Şehir Tiyatroları’na ve Yalçın Hocama çok teşekkür ediyorum. Yeni de bebeği oldu ama bizi bu sezon çok destekledi. Bize her zaman destek oldular. Biz hukukçular hem duruşma salonlarında, kendimizi iyi ifade etmemiz gerekiyor. Tiyatro bu anlamda da bizi besliyor.
Oyun metnini seçerken zorluk yaşadınız mı?
Hüseyin Akçar: Oyun metni bulmak kolay değil. Telif hakkı açısından sıkıntı yaşıyorsunuz hep. Çok zengin bir tiyatro değiliz. Ama oyunumuzun yazarı sağ olsun inandı, güvendi bize. Telif konusunda sorun yaşamadık. Oyunu bize verdi. Ama 25 – 30 tane oyun metni okuduk. İçinden üç tanesini beğendik.
TİYATRO BİZLERİ BESLİYOR
Hukuk Fakültesi mezunusunuz. Ama tiyatroyla da iç içesiniz. Nasıl bir duygu bu? Tercih yapmak zorunda kaldınız mı? Ya da arada kaldığınız zamanlar oldu mu?
Hüseyin Akçar: Tiyatro yapmak, beni avukatlığımın yanında çok mutlu ediyor. Adalet Türkiye’de gerçekten sorunlu. Tüm gün sorunlarla kafanız doluyor. Ama akşam provaya gittiğimde o kadar rahatlayıp deşarj oluyorum ki.. Kafamız dağılıyor. Onun haricinde çok şey katıyor bize. ‘Şenlik Çıkmazı’ 12 Nisan’da prömiyer yapacak. Sezon boyunca devam edecek. Turneleri olacak. Güzel bir oyun çıktı. Tüm Eskişehirlileri bekliyoruz. 2009 yılında Sui Generis’i oluşturduğumda çok heyecanlıydım. Hala aynı heyecanı yaşıyorum. Güzel işlere imza atıyoruz. Bu benim için çok değerli.
Farklı şehirlerde hukukçularla tiyatro anlamında iletişiminiz oluyor mu?
Hüseyin Akçar: Başka hukukçularla iletişim halindeyiz. Antalya Barosu’nun Yırtık ‘Cübbe’ diye bir tiyatro toplulukları var. Onlarla iletişim halindeyiz. Denizli Barosu’yla konuştuk. Orada oynadık. Barolar arasında bir tiyatro festivali oluşturduk. Şimdi tiyatrosu olan barolar toplanıp, oyunlarını oynayacak. Temmuz ayında Ankara’da da festival yapılacak.
YILMAZ HOCA HER ZAMAN DESTEKLEDİ
Hüseyin Akçar: Bu noktada Yılmaz Hoca’ya teşekkür ediyorum. Çok sahip çıkıyor bizlere, sanata. Salonları tiyatroculara veriyor ve istedikleri gibi çalışmalarını destekliyor. Bu süreçte bize Sultandere Sahnesi’ni verdi. Orada çalışma imkânı sundular. Biz iddialıyız. Oyunculuk eğitimi almadık ama çok iyi bir oyun çıkarıyoruz. Kendimize de güveniyoruz. ‘Şenlik Çıkmazı’ müzikli bir oyun ve insanlar çok keyifle izleyecek.
TAM İSTEDİĞİMİZ OYUNDU
Siz nasıl dâhil oldunuz Sui Generis’e? Neler söylersiniz Şenlik Çıkmazı’nın yönetmeni olarak?
Yalçın Özen: Ben 15 senedir Eskişehir Şehir Tiyatroları’nda çalışıyorum.  Hüseyin sürekli derdi ‘Abi oyun yapalım. Abi oyun yapalım.’ Bu süreçte fazlasıyla oyun okudum. Hala çalışma masamın üzeri okuduğum metinlerle dolu. Ama biz, bizden olsun, bizi anlatsın istedik. O yüzden ince eleyip sık dokuduk. Sonuçta Sui Generis, ödenekli değil, dikkat etmemiz gerekiyor. Telif hakkı sorunu yaşayabilirsiniz. Ama ‘Şenlik Çıkmazı’ nın yazarı hiç yolumuza taş koymadı ve oyunu verdi. Tam istediğimiz oyundu. Hem müzikal hem arkadaşlar dans ediyorlar hem şarkı söylüyorlar. Tam bizi anlatıyor. Oyunun konusu bir roman mahallesindeki kentleşmeyle ilgili genel sıkıntılar.
KÜLTÜRÜMÜZÜ BIRAKIP KENTLEŞİYORUZ
Peki, izlemeye gelenler ne görecekler bu oyunda?
Yalçın Özen: Gelen seyirci anlamak istediğini anlayacak belki ama bir roman mahallesindeki romanların yaşadığı sıkıntılar da diyebiliriz. Ama bir diğer pencereden de ülkenin genel sıkıntıları. Çok keyifli bir oyun. Çok eğlenceli. Konusundan bahsetmek gerekirse bir roman mahallesindeki kentleşmeyle ilgili. Romanlar oradan gitmek istemiyor. Ama bir kısmı da gitmiş artık. Kültürümüzü bırakıp kentleşiyoruz. Betonlaşıyoruz. Bahçelerimiz, parklarımız gidiyor. İşte bunun adı kentleşme oluyor. Ama kentleşme her zaman iyi bir şey olmayabilir. ‘Şenlik Çıkmazı’ bunlara çok eğlenceli bir gözle bakacak.
Anadolu Üniversitesi’nin sınırları içerisinde kalmayacak sanırım Şenlik Çıkmazı…
Hüseyin Akçar: Üç tane gösterimi olacak. 12 13 ve 27 Nisan’da Anadolu Üniversitesi içerisindeki Sinema Anadolu’da sahne alacağız. Mayıs ayında da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde sahneye çıkacağız. Yine Alanya, Elazığ süreci var. Taşıyabileceğimiz yere kadar taşıyacağız. İstanbul’da bir ayağımız var.
Yaratım süreci için neler söylersiniz? Neler yaşadınız?
Yalçın Özen: Bizim işimiz tiyatro. Ama bu arkadaşlarımız avukat. Gündüz çalışıyor avukatlık yapıyorlar. Sonra akşam provaya geliyorlar. Zor bir şey baktığınızda, yorucu. Hele bu oyun roman ağzıyla ilerliyor. Ama arkadaşlar başarıyla yaptılar. Danslar noktasında da izlediğiniz de profesyonelliği göreceksiniz. Çok güzel dans ediyorlar.
İNCE İNCE HAZIRLADIK
Yalçın Özen: Dekor mesela. O dekoru hazırlarken seyircinin önüne bir roman mahallesi koymanız gerekiyor. İnce ine hazırladık. Sonra bir baktık tam bir roman mahallesinin içindeyiz. Dekoruyla, müziğiyle, kostümüyle hepsi ayrı bir dünya ve alan burada. Bir kadın oyuncunun kostümü için yarım gün gezdiğimizi ve bulamadığımızı biliyorum.
Nasıl seçtiniz oyuncuları peki?
Yalçın Özen: Düşünün arkadaşlarımız dört sene fakülteyi okuyor. Ama okul bitince birçoğu gitmek zorunda kalıyor. Oyuncuları seçerken 45 kişi geldi, oyunu okudu. Ama onlara baktık içlerinden 15 kişi son sınıf. Hemen eledik. Elemek zorunda kaldık. Çünkü bizim için yeniler daha önemli, oyunların devamlılığı açısından.
ÖZEL TİYATRO AÇMAK İSTİYORUM
Avukatlık, tiyatro derken var mı bir hayaliniz ya da hedefiniz? Hüseyin Akçar neler yapacak ilerde tiyatro için?
Hüseyin Akçar: Şevket Çoruh’u takip ediyorum. Her şeyini yatırıp bir sahne açtı. Tabi onun geliri vs farklı. Benim hedefim Eskşehir’de özel bir tiyatro açmak. Biz özel bir tiyatro, özel bir sahne açmak istiyoruz. Ben şehrimiz adına bir şeyler yapmak istiyorum aslında. Bir sahne kazandırmak istiyorum Eskişehir’e. Çünkü ben tiyatro yaparken, salon ararken sorun yaşadım hep. Arkadaşlarıma destek olmak istiyorum.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti