İhraçlar kitlesel kıyımdır

Güncel Hit: 286 / Yorum: 0 / 9 Şubat 2017 23:49
İhraçlar kitlesel kıyımdır
-A +A


Barış bildirgesine imza attıkları gerekçesiyle Anadolu ve Eskişehir Osmangazi Üniversitelerinden ihraç edilen akademisyenler Adalar’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Akademisyenler yaşanan ihraçların, kitlesel kıyım olduğunu söyledi.
Son yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden toplan 44 akademisyen ihraç edilmişti. Aralarında barış bildirgesine imza attıkları gerekçesiyle ihraç edilen akademisyenler Adalar Porsuk Mevkii’nde basın açıklaması yaptı. CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in de katıldığı basın açıklamasına birçok emek örgütü, vakıf, sendika ve dernek de destek verdi.
BİZ BU SÜRECİ GÖĞÜSLERİZ
Sık sık “Saraya boyun eğmeyeceğiz” diye slogan atılan eylemde, ihraç edilen akademisyenlerden biri olan Kasım Akbaş yaptığı açıklamada “Bizler korkmadan, çekinmeden bir bilim insanı olarak üstümüze düşen görevi yaptık. Yine yaparız ve yapacağız. Üniversite sadece bir kurum değildir. Fikirdir, iddiadır, imkândır ve potansiyeldir. Üniversite bizim zihnimizde olandır. Bizler üniversite dışında bu imkânı yine yaşatacağız. Çünkü imkân, potansiyel bizim zihnimizde. Biz bu süreci göğüsleriz. Kaygımız yok. Hiçbirimizin de korkusu yok. Sonuna kadar gideriz. Yeni bir ülke, akademi kurarız ve o ülkenin yurttaşlarıyla birlikte oluruz” dedi.
BİR GÜN MUTLAKA DÖNECEKLER
Üniversiteyi anlamlı kılan olayın hür düşüncelerin ifade edilmesi olduğunu söyleyen Utku Çakırözer, “Akademisyenlerin kurumlarından ihraç edilmesi düpedüz bir darbedir. Ben inanıyorum ki bu yanlışlıktan bir an önce dönülecektir ve akademisyenler görevlerinin başına dönecektir. Bu ihraçlar, akademiye, öğrencilere, bilime zarardır. Öyle ya da böyle bir gün mutlaka dönecekler” dedi.
HOCALARIMIZIN YANINDAYZ
Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden Ali Osman Koçum ise, bugünün tarihi bir gün olduğunu ve en büyük en önemli dersi bugün aldıklarını belirtti. “Hocalarımızın sonuna kadar yanındayız” diyen Koçum, “Hocalarımızla gurur duyuyoruz, sonuçları ne olursa olsun onların sonuna kadar yanındayız” dedi.
HİÇ BİR HUKUKSAL DAYANAĞI YOK
Eğitim Sen Şube Başkanı Serkan Demir ise, yapılanın sivil darbe olduğunu söyleyerek, “Siyasi iktidar, yıllardır eğitimin dinselleştirilmesine ve ticarileştirilmesine direnen, laik-bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim emekçilerden intikam alırcasına hareket etmektedir. Hükümet, yandaş medya ve yandaş sendikanın işbirliği ile oluşturulan algı operasyonu ve açıkça iftira niteliği taşıyan suçlama ve hedef göstermeler sonucunda gerçekleştirilen açığa almalar, açık bir “yargısız infaz”dır ve hiçbir yasal hukuki dayanağı yoktur. Nereden ya da kimden gelirse gelsin, örgütlü mücadelemizi hedef alan, her türlü yasa dışı girişim ve saldırıya rağmen, hukuksal ve örgütlü mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimiz bilinmelidir. Tüm halkımızı, öğrenci ve velilerimizi her türlü baskıya rağmen iktidara değil, halka hizmet eden, gerçekten laik bilimsel eğitim ve demokratik bir ülke için mücadele eden eğitim ve bilim emekçileri ile dayanışmaya, birlikte mücadeleye çağırıyoruz” dedi. MELTEM KARAKAŞ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti