İşçiler tereddüt yaşıyor

Değişen kanun nedeniyle haftalık tatil ile ilgili kafa karışıklıkları olduğunu belirten DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, “İşçiler tereddüt yaşıyor. Konunun açıklığa kavuşturulması ve doğru bilgilenme önem taşıyor” dedi.

Güncel Hit: 161 / Yorum: 0 / 18 Temmuz 2017 18:18
İşçiler tereddüt yaşıyor
-A +A


 7033 Sayılı Kanunda yapılan değişiklikle ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi’ amacıyla işçilerin haftalık tatili ile ilgili kafa karışıklıkları oluştu. Konuya ilgili açıklama yapan Günay Ayaz, “İşçiler tereddüt yaşıyor. Konunun açıklığa kavuşturulması ve doğru bilgilenme önem taşıyor” dedi.
 
‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi’ amacıyla bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 7033 sayılı Kanun 1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kanun ile işçilerin haftalık tatilleriyle ilgili kafalarında soru işaretleri oluşmaya başladı. DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, “7033 sayılı Kanun ile 1924 tarihli ve 394 sayılı hafta tatili hakkında Kanun yürürlükten kaldırıldı. 394 sayılı Kanun’un kaldırılması kamuoyunda hafta tatili hakkının ortadan kaldırıldığı ve hafta tatilinin cuma gününe alındığı gibi hatalı değerlendirmelere yol açtı. Bu hatalı değerlendirmelerin işçilerde hafta tatili hakkı konusunda tereddütler yarattığı anlaşılıyor. Bu durum hafta tatili hakkı kullanımını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle konunun açıklığa kavuşturulması ve doğru bilgilenme önem taşıyor” dedi.
 
TATİL HAKKI İHLAL EDİLEBİLİR
“Hafta tatili hakkı başta Anayasa olmak üzere bir dizi kanunla düzenlenmiş ve güvence altına alınmış bir haktır” diyen Ayaz, “Yürürlükten kaldırılan 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanun ile hafta tatili hakkı değil, sanayi işletmelerinin, her yıl hafta tatillerinde çalışabilmek için belediyelerden izin alma ve harç yatırma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Ücretli hafta tatili anayasal haktır, hafta tatili günü kural olarak pazar günüdür! Ücretli hafta tatili hakkı işçi sınıfının en önemli kazanımlarından biridir. Hafta tatili hakkının korunması ve kullanımı için doğru bilgilenme önemlidir. Gerçeği yansıtmayan “hafta tatili kaldırıldı” şeklinde iddialar işçilerde hafta tatili bilincini zayıflatabilir ve işverenlerin hafta tatili hakkını ihlal etme eğilimini güçlendirir. Bu tür hatalı değerlendirmelerden kaçınmak ve hafta tatilini temel bir işçi hakkı olarak savunmak ve kullanmak önemlidir” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti