KATKI PAYINA TEPKİ

Muayene katkı paylarına gelen yüzde 20 ila yüzde 60 arasındaki artışa sağlıkçılar tepki gösterdi. SES Şube Başkanı Yalçın Mutlu, “Sağlıkta Dönüşüm Sistemi hükümetin projesi kapsamında başlamış ve iflas etmiştir” derken Tabip Odası Başkanı Hamit Güçlüer, “Uygulanan piyasacı sağlık politikaları ile geldiğimiz nokta maalesef hastalarımızı bir kez daha mağdur edilmiştir” dedi.

Güncel Hit: 295 / Yorum: 0 / 2 Ocak 2017 18:30
KATKI PAYINA TEPKİ
-A +A

 
Asgari ücrete 104 lira zam yapılması ile birlikte birçok kaleme de zam yapılmaya başlandı. Akaryakıta, bazı gıda malzemelerine anında zam yapıldı. Yapılan zamlardan en önemlisi de sağlıkta muayene katkı payındaki artış. Katkı payına yapılan yüzde 20 ila yüzde 60 arasındaki artışa SES Şube Başkanı ve Tabip Odası Başkanından tepki geldi. 
KANDIRMACA VAR
Sağlıkta Dönüşüm Sistemi hükümetin projesi kapsamında başladığını ve iflas ettiğini söyleyen SES Şube Başkanı Yalçın Mutlu, “Yeni yılda sağlık bütçesi açıklanmış olup, bu bütçe yeterli değildir. Geçmiş tarihe göre hastanın cebinden çıkan rakam yüzde 15’tir. Yeni rakamlara göre bu yüzde 20’leri bulacaktır. İktidarın dediği gibi sağlık sistemi ücretsiz değildir. Bu rakamlar daha da artacaktır. Bu zamlara kesinlikle karşıyız. Burada bir kandırmaca vardır. Muayene, reçete, ücretli muayeneden ek ücretler alınması bunun bir kandırmaca olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bakanlığın dediği gibi sağlık sistemi ücretsiz değildir” dedi. 
VATANDAŞ MAĞDUR EDİLİYOR
1 Ocak itibari ile hasta muayene ücretlerine SGK tarafından zam yapıldığını kaydeden Tabip Odası Başkanı Hamit Güçlüer, “Zam oranı yüzde 20-60 arasında değişmektedir. Herkese eşit, nitelikli, ulaşılabilir ve ücretsiz sağlık hakkını savunduğumuz noktada uygulanan piyasacı sağlık politikaları ile geldiğimiz nokta maalesef hastalarımız bir kez daha mağdur edilmişlerdir. Hekime başvuru sayısının arttığı, insanlarımızın daha da yoksullaştığı bu süreçte kışkırtılmış sağlık talebi ile birlikte uygulanan sağlık politikaları iflas etmiştir. Sağlıktaki maliyet artışı bir kez daha hastalarımıza ödetilmek istenmektedir” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti