Kıdem işçinin 13. maaşı

DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz ve TÜRK İŞ İl Temsilcisi Necat Kılıç, kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili konuştu. Kıdem Tazminatının işçinin on üçüncü maaşı olduğunu söyleyen Ayaz, “Kıdem tazminatı mevcut haliyle kalmalı. 60 yıllık bir kazanımdır ve işçilerin iş güvencesidir” dedi.

Güncel Hit: 343 / Yorum: 0 / 13 Temmuz 2017 09:11
Kıdem işçinin 13. maaşı
-A +A


HABER: MELTEM KARAKAŞ

Kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, kıdem tazminatının işçinin iş güvencesi olduğunu söyledi. Hükümetin kıdem ile ilgili yapacağı değişiklikleri kamuoyu ile yeterince paylaşmadığını dile getiren Ayaz, “Hükümet bakanlar kurulunda kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili bir düzenleme yapmış. Tabi bu hazırlığın içeriğini sendikalara, kitle örgütlerine söylemedi. Herhangi bir taslak verilmedi. Ama aldığımız duyumlara göre kıdem tazminatı fonu ile fon getirilerek artık işverenler bir yıl dolduktan sonra işten ayrılan işçiye kıdem tazminatını hemen verecekken artık beş yılda on yılda verebilecek. Kıdem tazminatı şuan çalışan için 30 gün ödeniyorken aylık 15 güne indirilebileceği söyleniyor. Yani açıkça söylemek gerekirse kıdem tazminatı fonu, hükümet tarafından kamuyu ile paylaşılmadı. Biraz kapalı kapılar ardında kaldı” dedi.

ŞİMDİLİK RAFA KALDIRILDI
Kıdem tazminatının fona devredilmesi ile ilgili durumun şimdilik rafa kaldırıldığını belirten Ayaz, “Fon geldikten sonra fondan işçilerin hak ettikleri kıdem tazminatları oranları düşecek. Kıdem tazminatı işçi işten çıkartıldıktan hemen sonra ödenmesi gerekirken fonda 10 yıl beş yıl beklemesi gibi bir süreç olacak. En son görüşülen üçlü kurul toplantısında işçi sendikalarını, işveren sendikalarını topladı. Ve kıdem tazminatı ile ilgili görüşlerini sundu. Hemen hemen işçi sendikalarının hepsi Türk İş, Disk, Hak İş kıdem tazminatının mevcut şekliyle kalması gerektiğini söyledi. Hatta işveren sendikası bile bu fon uygulamasının birtakım sakıncalar doğurabileceğinden kaynaklı ileriki bir tarihe ertelenmesi gerektiğini belirtti. Şuanda kıdem tazminatı fonu biraz rafa kalkmış durumda. Hükümet sendikalardan, işçilerden beklediği destek alamadı. Kıdem tazminatı işçilerin 13. maaşıdır. 60 yıllık bir kazanımdır. İşten çıkartmalar artabilir. Kıdem tazminatı işçinin güvencesidir. İşveren toplu işten çıkarma yapmak istediğinde kıdem tazminatı olduğundan vazgeçiyordu. Şimdi fona devredilirse işveren rahat olacak ve işten çıkaracak” diye konuştu.KIRMIZI ÇİZGİMİZ
Kıdem tazminatının kendilerinin kırmızı çizgileri olduğunu söyleyen Necat Kılıç, “Türk İş yönetimi olarak kıdem tazminatının eski şekline dokunulmasına karşıyız. Bir günde bir saat de olsa eksiklik istemiyoruz. Siyasiler bunu fona alacağız diyorlar. Herkesin alacağını iddia ediyorlar. İşçiler de sendikalar da buna karşı olmamıza rağmen birileri gündeme getiriyor. Kıdem tazminatı yeni bir maliyet değildir. İşçiler için bir güvencedir. Bizler kıdem tazminatının mevcut haline dokunulursa genel greve çıkacağız. Bu konuda kararlıyız. Siyasiler samimiyse üç ay da çalışsa işçi bir ay da çalışsa kıdem tazminatını çalıştığı süreç kıdem tazminatı fona devredilirse hiçbir garanti kalmaz. İş güvencesi ortadan kalkar” şeklinde konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti