KIDEM TAZMİNATINDA KAYIP KAÇINILMAZ

Türk-İş’e bağlı altı sendikanın düzenlediği panelde konuşan Yrd.Doç.Dr. Özgür Oğuz, tasarıda bazı olumlu maddelere karşın, tasarının aynen yasalaşmasının işçilerin hak kaybına uğramasına neden olabileceğini söyledi.

Güncel Hit: 430 / Yorum: 0 / 16 Mayıs 2017 23:59
KIDEM TAZMİNATINDA KAYIP KAÇINILMAZ
-A +A


TÜRK-İŞ’e bağlı altı sendikanın şube yönetimleri tarafından kıdem tazminatını yeniden düzenleyen yasa tasarısı konusunda konuşan Anadolu Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd.Doç.Özgür Oğuz, Ekonomik Koordinasyon Kuruluna sevk edilen tasarı konusunda işçilere ve sendikacılara ayrıntı bilgi verdi.
HAK KAYBI OLABİLİR
Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Oğuz, ESMMO salonunda işçilere yönelik konuşmasında, şu ifadelere yer verdi: “Kıdem tazminatını yeniden düzenleyen yasa tasarısında işveren iflasetse bile işçilerin kıdem tazminatı korunuyor. Buna benzer bazı olumlu maddeler içeren tasarı işçiler açısından hak kaybı oluşturabilecek maddeleri de içeriyor. Şu an bir işyerinde 1 yıl çalışan biri kıdem tazminatı almayı hak ediyor. Yeni tasarı yasalaşırsa bu 3 yıla çıkacak. Tasarıya göre işçi işten ayrılıp başka bir işyerinde işe başlarsa, kıdem tazminatı için 5 yıl çalışması gerekiyor. Konuya siyasi olarak bakmamak gerekli. Tasarı TBMM’de değişikliğe uğrayabilir. Ama bu biçimde yasalaşırsa, kıdem tazminatı yarıya inebilir. İşveren kesiminin, kıdem tazminatını etkileyen çalışma süresinin 15 güne indirilmesi talep ediyor. Bu durum kıdem tazminatının yarıya inmesine neden olabilir.Getirilmek istenen tasarı Avusturya Modeli. Bu modele göre bir işyerinde 3 yıl çalışmazsanız kıdem tazminatı alamayacaksınız. Ayrıca işveren kesimi her yıl için 1 ay kıdem tazminatı almayı hak eden işçilerin, bu süresinin aşağıya çekilmesini istiyor. Yine, yeni tasarının aynen yasalaşması durumunda, işe yeni başlayan yeni tasarıya göre kıdem tazminatı alacağını, bunun yanı sıra halen çalışan işçilerin ise kıdem tazminatlarını alıp, yeni tasarıya tabi olacaklar. İşverenler bu kadar çok işçinin kıdem tazminatlarını bir anda nasıl ödeyecekler?”
GELİŞMİŞ ÜLKELERİN DURUMU FARKLI
Konuşmasında, kıdem tazminatının yalnızca 5 ülkede var olduğunu belirten Yrd. Doç. Oğuz, “Avusturya gelişmiş bir ülkede. Orada kişi başına milli gelir bizden farklı. Çalışanların ücretleri bizdekinden daha yüksek. Kıdem tazminatını işçilerin yıpranma payı olarak görmek gerekli. İşçiler ülkemizde, batı ülkelerinden daha çok yıpranıyor. Yasa tasarısında kazanılmış hakların korunması gerekli. Ama tasarı yasalaştıktan sonra eski uygulama bitiyor” dedi. TBMM’de yasanın deşikliğe uğrayacağını düşünüyorum” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti