KOBİ’ler masaya yatırıldı

Gelişen ekonomilerde finansal sıkıntıya düşen ve nakit akışında aksaklık yaşayan KOBİ’lerin, ‘KOBİ’lerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara’ buluşması Odunpazarı Belediyesi’nini katkılarıyla Eskişehir’de gerçekleştirildi. Finansal Kurumlar Birliği öncülüğünde gerçekleşen buluşmada uzman isimler KOBİ’lere finansmanda nefes aldıracak yöntemleri anlattı.

Güncel Hit: 101 / Yorum: 0 / 17 Mayıs 2017 17:24
KOBİ’ler masaya yatırıldı
-A +A

Noyan Doğan’ın moderatörlüğü ile yürütülen toplantıya konuşmacı olarak; Odunpazarı  Belediye Başkanı Kazım Kurt,  Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çağatay Baydar, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Zeydan katıldı. Programda, KOBİ’lerin finansmana erişim ve yararlanabilecekleri destek programlarından, kredilere, dar alan ekonomilerde borçlanma araçlarından, kaynak alternatiflerine, sigortadan garanti hizmetlerine birçok konu masaya yatırıldı. Özellikle son dönemde çokça konuşulan reel sektörün alacak riskinin yönetimi, çek ve risk raporu gibi yeni ürün ve hizmetlerin yanı sıra karekodlu çek uygulaması gibi reel sektörün hayatını değiştirecek konular da gündeme taşındı.

YATIRIM TEŞVİKİ SIKINTILI
Odunpazarı  Belediye Başkanı Kazım Kurt panelde “Eskişehir ekonomisi ağırlıklı turizm ve ticarete dayalı. Yüzde 60’ı ticaret ve hizmet sektörü ağırlıklı. Hizmet sektörü ciddi büyüme sağladı. Ticarete dayalı sanayi ne yazık ki durma noktasına geldi. Yatırımcının teşvik sistemi ile ilgili sıkıntıları var. Organize sanayi bölgemiz Türkiye’nin en iyi yönetilen sanayi bölgelerinden. Sanayiciye farklı çıkış yolları sunmamız lazım” diye konuştu. Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir ise “Eskişehirli sanayicilerimiz kendi öz kaynaklarını kullanıyor. Öz kaynaklarını duran varlıklara yönlendiriyorlar. Böyle olunca yatırım yapamıyorlar” dedi. Eskişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Zeydan da, “Eskişehir'de tarıma dayalı gıda çok iyi noktada. Çalışan 4 kişiden 1’i tarımda çalışıyor. Çiftçimiz krediye ulaşımda zorluk çekiyor, çiftçinin finansmana ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

GSMH’YE KATKI DÜŞÜK
Eskişehir, nüfus büyüklüğünde 25 ve gayri safi milli hasılaya (HSMH) katkısına bakıldığında 14’ncü il sıralamasında. Nüfustaki payı da GSMH’daki payı da yüzde 1,4. Eskişehir’in GSMH katkısı yüzde 1,4 iken faktoring cirosundaki payı sadece binde 2 diyen Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Çağatay Baydar; “Buradan da anlaşılacağı üzere; Eskişehirli KOBİ’lerimiz henüz faktoring hizmetlerinden yeterli düzeyde faydalanamıyor, ürünlerimizi tanımıyor. Genel olarak bu tablo Anadolu illerimiz için benzerlik gösteriyor. Faktoring cirolarındaki payları, GSMH’ya yaptıkları katkıdan çok daha düşük. Burada neredeyse 7 kat fark var hedefimiz her ilin katkısı kadar faktoring kullanabilmesi” dedi. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Eskişehir yetersiz kaldı

Eskişehir yetersiz kaldı

18:34 17 Mayıs 2017
Bir ömür mutluluklar

Bir ömür mutluluklar

21:29 20 Mayıs 2017
‘AVUÇ AÇMAYIN’

‘AVUÇ AÇMAYIN’

23:59 11 Mayıs 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...