KOMİSYONDA OYBİRLİĞİ MECLİSTE ÇEKİMSER

Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülen asfalt ile tretuvar harcamalarına katılma payı ile ilgili maddede AK Parti grubu komisyonda olumlu oy kullanırken mecliste hayır diyemedikleri için çekimser oy kullandı.

Güncel Hit: 223 / Yorum: 0 / 15 Mayıs 2017 20:08
KOMİSYONDA OYBİRLİĞİ MECLİSTE ÇEKİMSER
-A +A


Mayıs ayı son toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in mazeretli olması nedeniyle meclis başkanlığını Başkan Vekili Abdülkadir Adar yaptı. 2 yıldır meclise gelen ve bir türlü sonuca bağlanamayan yol harcamalarına katılım payı ile ilgili mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kapsamda komisyonda görüşülen madde oybirliği ile meclise geldi. Yargı kararı olduğundan dolayı hayır oyu kullanamadıklarını belirten AK Parti Grup Başkanı Mustafa Birsen, “Biz mecliste çekimser oy kullanmak istiyoruz” dedi. Meclis Başkanı Abdülkadir Adar ise, “Mahkeme kararı olduğu için hayır diyemiyorsunuz, çekimser kalıyorsunuz. İstanbul ve Ankara yol katkı paylarını alıyor ama Eskişehir'e gelince olmuyor” diye cevap verdi.
Asfalt ile tretuvar harcamalarına katılma payı ile ilgili iki madde çekimser oylarla beraber oybirliği ile kabul edilirken, aynı maddelerle ilişkili ancak 2016 yılına ait tretuvar ve asfalt harcamalarına katılım payının alınması oyçokluğu ile ret edildi. Konuyla ilgili ret kararlarını açıklayan CHP adına Ahmet İlker, alınmamasına ilişkin karar katılmadıklarını, alınan kararın hukuki ve eşitlik ilkesine uygun olmadığını belirtti. İlker'e yanıt veren AK Partili Mustafa Birsen ise “2011, 2012, 2013'te meclis çoğunluğu sizdeydi. Meclis çoğunluğu sizdeyken almadığınız kararı şimdi AK Partililerin elindeyken almak istiyorsunuz” dedi. İlgili maddede yer alan harcamalara katılma payının alınmaması oyçokluğuyla kabul edildi.
 
Kararları protesto ediyorum
Aşağısöğütönü ve Uluönder Mahallelerinde 1/5 binlik planlarda yapılması istenen değişikliğin kabul edilmemesine Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç tepki gösterdi. Ataç, “Çukurhisar'a yapılacak akaryakıt istasyonuna engel oldunuz. Espark yanında bulunan imarlı alanı yeşil alan diye değiştirdiniz, şimdi de bu. Ben bu kararları protesto ediyorum” dedi.
Mescliste son olarak görüşülen 2016 yılı kesin ve taşınır hesaplar görüşüldü. Görüşme sonrasında madde oyçokluğu ile kabul edildi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti