Köy Enstitüleri’nden Kent Enstitülerine

Güncel Hit: 161 / Yorum: 0 / 20 Nisan 2017 19:26
Köy Enstitüleri’nden Kent Enstitülerine
-A +A


 
Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 77’nci yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen panel büyük ilgi gördü.
Panele CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in yanı sıra çok sayıda Köy Enstitüleri’ne gönül veren yurttaş katıldı. Öğretmen yetiştirmek, toplumu aydınlatmak ve ileri taşımak amacıyla 17 Nisan 1940 tarihinde yasal düzenlemelerle kurulan Köy Enstitüleri, kuruluşunun 77’nci yılında düzenlenen panel ile tekrar gündeme geldi. 1954 tarihinde kapanan ve etkileri günümüze kadar gelen ‘Köy Enstitülerinden Kent Enstitülerine’ konulu panelinin açılış konuşmasını, Eğit-Der Şube Başkanı Emin Dağlı yaparken, panelin moderatörlüğünü ise Öğretmen-Araştırmacı Yazar İlyas Küçükcan yaptı. Anadalu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Akman Erkılıç, Eğitimci-Yazar İbrahim Gerede ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise panelistler arasında yer aldı.
Panele katılan konuşmacılar Köy Enstitüsü modelini tüm yönleriyle anlatarak fikirlerini paylaştılar. Doç. Dr. Turan Akman Erkılınç ‘Literatürde Kent Enstitüleri’ içerikli araştırmasının sonuçlarını paylaşırken, İbrahim Gerede ise ‘Kent Enstitülerinin Sosyal ve Siyasal Dayanakları’ içerikli değerlendirmelerini sundu.
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise Tepebaşı Belediyesi’nin tüm faaliyetlerini içine alacak bir yapıda olan ‘Kent Enstitüsü’ uygulamasının içeriğini anlattı. Başkan Ataç, Tepebaşı Belediyesi’nin pek çok projesinin Köy Enstitüleri mantığı ile ilerlediğini, Köy Enstitüleri’nin tüm yönleri ile Anadolu aydınlanmasının önemli bir parçası olduğunu kaydetti. Ataç, “Bu işin pratiği olmazsa teoride kalıyor. Ben Köy Enstitüleri’ni bilmesem, bu mantıkla belediyecilik yapamazdım. O güzellikler bana ilham olmuştur. Zaten her yaptığım işi Köy Enstitüsü mantığıyla başlayıp yaptım” diye konuştu. Gecede Eğitime Destek ödülleri takdim edildi. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti