Kültürel atmosferi bizi etkiledi

Muğla’dan Eskişehir’e sahaf dükkânı açmak için göç eden ve eski basım kitapları kitapseverlerle buluşturan Devran Bildik, “Eskişehir’in kültürel atmosferi bizi etkiledi. Uzaktan duyduğumuz olumlu düşünceler bize cazip geldi ve buraya geldik” dedi.

Kültür & Sanat Hit: 1430 / Yorum: 0 / 14 Haziran 2017 13:22
Kültürel atmosferi bizi etkiledi
-A +A

HABER: MELTEM KARAKAŞ

Arifiye Mahallesi’nde bulunan Yasin Çarşısı’nın içerisine 2,5 ay önce sahaf dükkânı açan Devran Bildik’in elinde yıllar öncesine ait kitaplar, gazeteler, dergiler, afişler, takvimler, el yazmaları, daktilolar, plaklar, haritalar, pullar, tablolar ve çizgi romanlar da bulunuyor. Muğla’dan Eskişehir’e göç ediş hikayesini anlatan Bildik “Burayı açalı yaklaşık 2, 5 ay oldu.  Muğla’dan geldim. Muğla’da bir 5 sene kadar kitapçılık yaptım. Orada genelde sıfır kitap satıyordum. Burası için kitap biriktiriyordum. Eskişehir’e giderim, orada bir sahaf açarım. Onlar da bir yerde biriksin diye kenara koyuyordum. Neden Eskişehir dedim. Eskişehir kültürel anlamda çok zengin bir şehir. Eskişehir’de kazandığımız üç kuruş parayı kültürel anlamda harcayabileceğimiz bir yer olsun istedik. Eskişehir’in kültürel atmosferi bizi etkiledi. Uzaktan duyduğumuz olumlu düşünceler bize cazip geldi ve buraya geldik. Çok da memnun kaldık” diye konuştu.

ÇAYLAR ÜCRETSİZ
Şimdilik elinde en eski eser olarak 1926 yılında İstanbul’da Osmanlıca olarak çıkan Vilayet Gazetesi olduğunu söyleyen Bildik, “1938 baskısı Nutuk ve Mehmet Akif Ersoy’un Safahat kitabının 1943 yılına ait Latince baskısı bulunuyor. Daha birçok o dönemlerde yasaklanan kitaplar da elimizde mevcut. Daha da getireceğim” dedi. Öte yandan Bildik dükkânlarının bir özelliği daha olduğunu belirterek, “İster kitap alın isterseniz sadece bakmaya gelin çayımız ücretsizdir” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti