KÜRSÜLERİMİZE ELBET DÖNECEĞİZ

Güncel Hit: 3122 / Yorum: 0 / 9 Şubat 2017 19:51
KÜRSÜLERİMİZE ELBET DÖNECEĞİZ
-A +A


7 Şubat günü yayınlanan 686 sayılı KHK ile ihraç edilen akademisyenler Sonhaber Gazetesi’ne konuştu. Akademisyenler, bundan sonraki süreçte tüm hukuki yolları deneyeceklerini ve hakları olan kürsülerine döneceklerini söylediler.
Barış bildirgesine imza attıkları gerekçesiyle 686 sayılı KHK ile üniversitelerden ihraç edilen akademisyenler dün Adalar’da basın açıklaması yaptı. CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in de katıldığı açıklamaya birçok sendika, dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşu da destek verdi.
BU BİR HAK MÜCADELESİ
Barış bildirgesine imza attığı için ihraç edilen Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenlerinden Pelin Yalçınoğlu, tüm hukuki yolları deneceklerini fakat OHAL’in önlerinde çok büyük engel olduğunu söyledi. Yalçınoğlu, “Net bir şey bilmiyoruz aslında bizlerde. Ama bunun bir hak mücadelesi olduğunu biliyoruz ve sonuna kadar hakkımızı arayacağız. Rektör Naci Gündoğan tüm görüşme taleplerimizi geri çevirdi. Bizimle görüşmüyor. İdari dava açabiliriz ama KHK’ler ile anayasa mahkemesi dahil kimse işlem yapamıyor. OHAL kalksa önümüzü göreceğiz” dedi.
HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ
İhraç edilen diğer bir akademisyen olan Hukuk Fakültesinden Meral Gürbüz ise çok uzun vadeli plan yapmadığını ama demokrasi mücadelesine devam ederek kendi hakkını da aramaya devam edeceğini ifade etti. Gürbüz, “Üniversiteye, kürsülerimize, çocuklarımıza dönmek için elimizden geleni yapacağız. Mümkün olduğunca mücadele yollarını kapatmaya çalışıyorlar. Oyalamak için komisyonlar kuruyorlar ama biz tüm yolları deneyeceğiz. O kürsülerin hakkını veren bizler geri döneceğiz elbet. İdari dava da açacağız, komisyonlara da başvurucağız” dedi.
GÜNDEMDE TUTACAĞIZ
Akademisyen Duygu Abbasoğlu ise, bundan sonra süreçte sessiz kalınmaması gerektiğini hatta ihraçların gündemde tutulması gerektiğine dikkat çekerek, “Hukuki süreç olacak. Toplumsal olarak da eylemsellik devam etmeli. Kendi aramızda dayanışma dersleri yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Toplumun farklı sesleri duymaya ihtiyacı var. Çünkü akademiler farklı seslere kapılarını kapattı” dedi. Meltem KARAKAŞ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Kitap mezatı yapılacak

Kitap mezatı yapılacak

17:32 28 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti