NASREDDİN HOCA SİVRİHİSAR’INDIR

Sivrihisar’da düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali dün başladı. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü; “Nasreddin Hoca, Sivrihisar'da doğmuş ve burada vefat etmiştir. Başka yerlerde temsili makamlarının olması hocamızın büyüklüğünü gösterir” dedi.

Güncel Hit: 170 / Yorum: 0 / 30 Haziran 2017 23:59
NASREDDİN HOCA SİVRİHİSAR’INDIR
-A +A

 ‘Dünyanın Merkezi’ olan Sivrihisar’da düzenlenen, Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali, renkli görüntülere sahne oluyor.  Görkemli şekilde açılan programda ilk olarak halk dansları toplulukları sahne aldı. Festivalde, Kıbrıs’tan, Kırgızistan’dan, Ukrayna’dan, Abhazya’dan, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli noktalarından gelen binlerce vatandaş yer aldı.  Açılış öncesi Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Devlet Arşivinde yer alan Sivrihisar belgeleri ve kendisini güldüren Nasreddin Hoca karikatürlerinin yer aldığı sergiyi gezdi. 

‘Burada doğdu burada vefat etti’
Sivrihisar’ın birçok büyük insana ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Sivrihisar Belediye Başkanı Yüzügüllü, “Buradan bir gerçeği tekrar paylaşmak ve sizlere de aktarmak istiyorum. Nasreddin Hoca, Sivrihisar'da doğmuş ve burada vefat etmiştir. Başka yerlerde temsili makamlarının olması hocamızın büyüklüğünü gösterir. Ama bilim ışığında tekrar ediyoruz, Nasreddin Hocamız Sivrihsar'da doğmuş ve Sivrihisar’da vefat etmiştir. Kabri Sivrihisar’dadır” dedi.

‘Bilge bir kişilik’
Başkan Yüzügüllü’nün ardından kürsüye çıkan Bakan Avcı, “Nasreddin Hoca sadece Sivrihisar'a veya Eskişehir'e ve hatta Türkiye'ye tahsis edilemeyecek kadar büyük bilge bir kişiliktir. Nasreddin Hoca aynı zamanda tarihi bir kişilik olmanın ötesinde Türk Milletinin felsefi zekasını sembolize eden bir millet büyüğüdür. Nasreddin Hoca tarihi gerçek kişiliğinin ötesinde, kolektif bir kişiliktir. Bütün Türk Dünyasının el birliği ile inşa ettiği kolektif kişiliktir” diye konuştu.

‘Deneme yarışması açıyoruz’
Bir sonraki festivalde yeni bir uygulamanın daha yapılacağına dikkat çeken Bakan Avcı, gelecek yıl yapılacak yeni bir projeden bahsetti. Bakan Avcı, “Gelecek yıl yapacağımız Uluslararası Nasreddin Hoca şenliklerinde bir ödül vereceğiz. Uluslararası bir deneme yarışması açıyoruz. Kültür Bakanlığı ve Sivrihisar Belediyesiyle müşterek olarak. Bütün dünyaya ve milletlere açık olarak. ‘Nasreddin Hoca, neden eşeğine ters binmiş gibi gözüküyor?’ denememizin konusu bu” şeklinde konuştu.

‘Eşek eşekliğinden ters gidiyor’
Nasreddin Hoca'ya eşeğe ters bindiği için haksızlıkların edildiğini açıklayan Bakan Avcı, sözlerini şu şekilde tamamladı; “Nasreddin Hocamıza biraz fazla haksızlık edildiğini de düşünmüyor değilim. Benim Eskişehirli olarak bu konuya bakışım ve yorumum, 'Aslında hocanın eşeğe ters bindiği felan yok, eşek eşekliğinden ters gidiyor. Hoca doğru düzgün oturmuş ve istikameti doğru. Eşekte sorun var. Olaya eşek açısından yaklaşacak söz yazarları da olabilir, onları da festivale bekliyoruz.” Konuşmaların ardından yabancı ülkelerden gelen halk dansları üyeleri ile Bakan Avcı arasında karşılıklı hediyeleşmeler oldu. Kırgız ekip Bakan Avcı’ya kalpak giydirdi. İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti