NEDEN BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE?

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Sinan Özkar ve yönetim kurulu üyeleri Alpu İlçesinin Bozan Mahallesini ziyaret etti. Yoğun bir katılımın olduğu toplantıda vatandaşlar CHP İl Başkanı Özkar’a Alpu Belediyesi tarafından Bozan Mahallesinde bulunan verimli arazilerinURAYSİM Raylı Sistemler Deney Merkezi yapılması için istimlak edilmesi planlanan verimli tarlalar ile ilgili şikâyetlerini ilettiler.

Güncel Hit: 214 / Yorum: 0 / 6 Ocak 2017 23:59
 NEDEN BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE?
-A +A


Bozanlılar, URAYSİM Projesine karşı olmadıklarını ancak projenin bereketli tarlalar üzerine yapılmasına karşı olduklarını belirttiler. CHP İl Başkanı Özkar ise, “Alpu Belediyesi bugüne kadar belediyeye geçmiş olan toplamda 6 bin dönüm araziyi sattı. Bu tarlalar köye yabancı kişiler tarafından alındı ve artık o araziler sizin değil. Bozan Mahallesi’nin en verimli topraklarına bu projeyi yaparsanız bu bir ihanettir.”
KİMSENİN ARAZİLERE EL KOYMA HAKKI YOK
Gerçekleştirilen toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Özkar, “Öncelikle acil bir sorun olarak şunu görüyoruz. Alpu Belediyesi bugüne kadar belediyeye geçmiş olan toplamda 6 bin dönüm araziyi sattı. Bu araziler sürekli gelir getiren yerler ve bölge insanının kiralayarak para kazandığı ve toprakları işledikleri yerler. Bu tarlalar köye yabancı kişiler tarafından alındı ve artık o araziler sizin değil. Hiç kimsenin bu arazilere el koymaya hatta yabancı kişilere satmaya hakkı yok. Çünkü buraların geliri sizlere hizmet olarak dönmedi. Bu satışları engellemek için yapılması gerekenler yapıldı. Belediye Meclis üyemiz, mecliste gerekenleri söyledi fakat belediye meclisinden satışlarla ilgili karar çıktı. Bu satışları engellemek için elimizden ne gelirse yaparız. Gereken mücadeleleri veririz” dedi.
İYİ NİYETLİYSEN TOPRAKLARI HEBA ETMEZSİN
CHP İl Başkanı Özkar konuşmasının devamında Bozan’a yapılması düşünülen URAYSİM Raylı Sistemler Deney Merkezi ile ilgili, “URAYSİM, Bozan Mahallesinin yaklaşık 6 bin dönümlük arazisini kullanılmayacak hale getirecek, birinci sınıf ve özellikli tarım arazileri üzerinde yapılmaya çalışılıyor. Bozan denildiği zaman hayvancılık ve tarım aklımıza geliyor. Siz bu şöhreti yaptığınız tarımsal işlerle başardınız. Bu proje verimli arazilerin yerine daha çorak ve kullanılmayan arazilere yapılması mümkün, bu tür arazilerimiz mevcut. Eğer iyi niyetliysen, tarım arazilerinin elden çıkmamasını istiyorsan, bu ülke topraklarına sadıksan bir karış tarım arazisini heba edemezsin. Bu projenin, bu yok oluşun yanında olanlar bilsin ki, biz bu projenin verimli tarlalara yapılmasına karşıyız ve karşısında duracağız. Fakat projenin yararını anlatırlar, tarım arazisi olmayan yerde yapılacağını söylerler bunda herhangi bir mahsuru yok fakat Bozan Mahallesi’nin en verimli topraklarına bu projeyi yaparsanız bu bir ihanettir” dedi. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Eskişehir yetersiz kaldı

Eskişehir yetersiz kaldı

18:34 17 Mayıs 2017
Bir ömür mutluluklar

Bir ömür mutluluklar

21:29 20 Mayıs 2017
‘AVUÇ AÇMAYIN’

‘AVUÇ AÇMAYIN’

23:59 11 Mayıs 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...