Özgürlük elimizden gidiyor

Anadolu Üniversitesi Eleştirel Medya Topluluğu Metin Göktepe’nin ölümünün 21’nci yıl dönümünde Türkiye’de Basın Özgürlüğü ve Tutuklu Gazeteciler konulu bir panel düzenledi. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, “Şuan her türlü özgürlüğümüz gözlerimizin önünde elimizden gidiyor” dedi.

Güncel Hit: 370 / Yorum: 0 / 9 Ocak 2017 18:44
Özgürlük elimizden gidiyor
-A +A


Tepebaşı Belediyesi Özdilek Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, TGS Yönetim Kurulu Üyesi ve Birgün Gazetesi Muhabiri Can Uğur ile DİSK Basın İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş konuşmacı olarak katıldı. CHP milletvekili Utku Çakırözer’in de dinleyici olarak katıldığı panelde ilk olarak Eleştirel Medya Topluluğu hakkında kısa bir bilgi verildi ve Anadolu Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencilerinin basın özgürlüğü ile ilgili hazırladığı video izlendi.
TÜRKİYE SİS BULUTU ALTINDA
Panelde ilk söz alan Gazeteci Erdem Gül, Türkiye’nin şuan ki süreçte her türlü hukuksuzluğun ve antidemokratik yaptırımlarla karşı karşıya olduğunu ve basının da bundan payına düşeni aldığını söyledi. Söz konusu antidemokratik uygulamaların 15 Temmuz ve OHAL sürecinden önce de var olduğunu fakat OHAL ile birlikte daha da arttığına dikkat çeken Gül, “Elimizde bir takım haklarımız vardı. Şuan her türlü özgürlüğümüz gözlerimizin önünde elimizden gidiyor. Bunların farkında olan bir kesim olduğu kadar bunların farkında olmayan kesimde var. Bu noktada biz gazetecilere önemli görevler düşüyor ve bu farkında olmayan kesime arka sokakta olanları, gerçeği anlatma sorumluluğu yükleniyor” dedi. Türkiye’nin Tevfik Fikret’in ‘Sis’ şiirinde olduğu gibi gri sis bulutunun altında olduğunu belirten Gül, “Türkiye sis bulutunun altında. Net fotoğraflar çekemiyoruz. Ve kirli, yasal olmayan onca şeyler olurken gazetecilik bu noktada ortaya çıkıyor. Böyle sisli ortamlarda net fotoğraflar çekebilmenin, hakikati anlatabilmenin adı gazeteciliktir” dedi. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti