ROBOT GİBİ OY KULLANIYORLAR

AKP’li Meclis üyelerinin, Büyükşehir Belediyesi’nin Koza Birlik işbirliği ile Sarıcakaya'da İpek Böcekçiliğini hayata geçirme projesine ret kararı vermelerine, tepki gösteren, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “AKP’li Meclis üyeleri, programlanmış robotlar gibi oy kullanıyorlar” dedi.

Güncel Hit: 280 / Yorum: 0 / 19 Haziran 2017 23:59
ROBOT GİBİ OY KULLANIYORLAR
-A +A


Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen hafta yapılan toplantısında mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait kırsaldaki arazilerin ve taşınmazların tarım amaçlı kullanılmak üzere köylülerin ortak olacağı birlik ve kooperatiflere tahsis edilmesi ile ilgili madde AKP’li Meclis üyelerinin çoğunluğunun ret kararı ile engellendi.
KENDİİŞLERİNİN PATRONU OLACAKLARDI
Kırsal ile ilgili çalışmaların olduğunu ve bunların pek bilinmediğini belirten Büyükerşen, "Kırsal kesimde hayvan ve tarımcılığı geliştirmek için alanlarında uzman, proje hazırlama konusunda eğitim almış kişilerden oluşan bir proje grubu oluşturduk. Başkan olarak bu gruba, kırsalda neler yapabiliriz, oradaki insanlara nasıl iş imkanı sağlayıp, geçimlerini sağlayabilecekleri, kendi emekleri ile kendi işlerinin patronları olmalarını sağlayacak projeleri tespit etmeleri görevini verdim. Proje çalışmaları bizi İpek Böcekçiliği'ne götürdü. Ama bu projemiz, AKP çoğunluklu meclis üyelerinin, artık tahammülü aşan robotik muhalefeti ile karşılaştı. Bize “Siz köylülerimizi ırgat yapmak mı istiyorsunuz” diyerek projeye ret oyu verdiler.  AKP’li Meclis üyelerinin söylediklerinin tersine, bu tamamen köylülerimizin kendiişlerinin patronu olmasını başlatacak projedir” şeklinde konuştu.
RET KARARINA ANLAM VEREMEDİK
İpek Böcekçiliği'nin yıllar önce Sarıcakaya ve Mihalgazi'de yapıldığını söyleyen Başkan, “Projenin zaten eski yıllardan gelen bir temeli var. Ama yanlış tarım ve köy politikaları sonucu insanlar üretme yerine, merkezi yönetimden gelen yardımlarla yetinmeye yönlendirilmişler ve İpek Böcekçiliği yok olmuş. Doğal ipek yerine ithal malı sentetik ipek ekonomimizi işgal etmiş ve ne yazık ki köylü, ellerindeki servetin farkında ve bilincinde olmadan, dokuma tezgahlarını bile kırıp yakmışlar, en önemlisi de dut ağaçlarını kesmişler. İpek Böcekçiliği bizim belediye olarak uydurduğumuz bir proje değil, tarımsal politikaların hatası görülerek, şimdi yeniden Türkiye'de geliştirilmesi istenen bir proje. Koza Birlik'in elinde fidan yok, fidan dikecek yerleri de yok. Biz onlara yer, onlar da köylülerimize bilgi, beceri ve fidan vereceklerdi. İpek Böcekçiliği hakkında köylümüzü eğitecekler, dokuma tezgâhları da verecekler köylüye. Çok ciddi kazancı olan bir iş İpek Böcekçiliği. Biz bunu yasal yollarla, meclisi de sadece bu konuda, karar almaları suretiyle projemize ortak ederek birlikte yapmayı planladık ve destekleyeceklerini düşündük. Bu konuda uzman Koza Birlik ile protokol imzalayarak, Sarıcakaya'da verimli bir arazinin, yarısını Eskişehir köylülerine verecekleri, dut fidanı fidesi dikimine tahsis etmeyi planladık ama meclisten anlam veremediğimiz ret kararı çıktı” dedi.
KENDİLERİYLE ÇELİŞİYORLAR
Büyükşehir Belediyesi’nin İpek Böcekçiliği konusunda kararlı olduğunu, köylüye destek olunacağının ve projenin devam edeceğinin altını çizen Başkan Büyükerşen, ''Mülkiyeti bizde olan arazinin yüzde 25’ine Koza Birlik ile 72 bin fidan diktik. Aslında Türkiye'nin ihtiyacı 140 bin fidan ama ellerinde fidan yok ne varsa getirip buraya diktiler. Bu fidanlar tüm Türkiye'ye dağılacak. Yüzde 30'u da Eskişehirli köylümüze dağıtılacak, tek şartımız buydu. 2016'nın Ekim ayında AKP’li Meclis üyelerinin önergesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda, tarımı desteklemesi konusunda, çalışmak üzere Komisyon kurduk. Bu AKP’li meclis üyeleri şimdi de bize “Neden yapıyorsunuz?” diyorlar. Kendi kendileri ile çelişiyorlar. Biz kooperatifleşmeye teşvik ediyoruz çiftçiyi. Ürettikleri ürünü kooperatif vasıtasıyla satarak gelir elde edecekler yani kendilerinin patronu olacaklar” ifadelerini kullandı.
SABRIMIZ TAŞTI
Büyükerşen, “AKP’li meclis üyeleri, çoğunluklarına dayanarak, sırf beni yıpratabilecekleri düşüncesi ile artık kamuoyunun da gözü önünde, gurup olarak projelerimize “ret kararı” verme alışkanlıklarını sürekli hale getirdiler. 29 AKP’li üye seçmenlerine karşı bireysel sorumluluklarını unutmuş ve programlanmış robotlar gibi grup kararı veriyorlar. Sanırım meclis konularını önceden birilerine veya bir yerlere sorup, oranın talimat ve emrine göre hareket ediyorlar. Artık sabrımız taştı. Bu türlü her engellemelerini ve bu kararlara yol açan komisyon üyelerini bıkmadan usanmadan ismen halkımıza açıklayarak anlatmaya devam edeceğiz” dedi.
ASLINDA İKTİDARLAR
AKP’li meclis üyelerinin belediyeyi büyük bir kör döğüşün içine soktuklarını vurgulayan Büyükerşen, “Sonra da kızıp kızıp oturuyorlar. Neden 4 dönemdir alamadık büyükşehir belediyesini diye. Aslında aldılar farkında değiller. Büyükşehir belediyesinde çoğunluk onlarda. 29 kişi onlar biz 16 kişiyiz. Bir tek belediye başkanı olarak ben varım, CHP’li. Yani kendilerini muhalefet partisi zannediyorlar. Halbuki iktidardalar” diye konuştu.  ESRA ÜNLÜ
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti