SAKALAR TARİH OLUYOR

Yaklaşık 50 yıldır uygulanan “Kalabak Suyu Dağıtım Sistemi” değişiyor. Sayıştay’ın, Kalabak Suyunun sakalara imtiyaz verilerek dağıtımının yasaya uygun olmadığı, dağıtımın ihale ile yapılması gerektiği hakkında rapor hazırladığı ve bu raporu Büyükşehir Belediyesi’ne tebliğ ettiği belirtildi. Buna göre, Kalabak Suyu dağıtımı 2018 yılından itibaren ihaleye çıkarılacak.

Güncel Hit: 839 / Yorum: 0 / 24 Mayıs 2017 23:21
SAKALAR TARİH OLUYOR
-A +A

HABER: ESRA ÜNLÜ


2018’DE İHALE İLE
Dün yapılan ESKİ Genel Kurulu’nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Sayıştay’ın Kalabak Suyu dağıtım sisteminin sakalara verilen imtiyazla yapılmasının yasalara uygun olmadığı ve dağıtım hakkının ihale ile verilmesi gerektiği konusunda rapor hazırlayarak Belediyeye tebliğ ettiğini söyledi. Buna göre, Kalabak Suyu dağıtım hakkı 2018 yılından itibaren ihale yapılarak verilecek.
 
SAYIŞTAY’IN KESİN TALİMATI

ESKİ Genel Kurulu gündem maddelerinin okunmasının ardından AKP Meclis üyesi Mustafa Birsen, gündeme bir madde eklenmesi için önerileri olduğunu söyledi. Öneriyi okuyan Birsen, daha önce 5 yıldan 1 yıla indirilen Kalabak Suyu dağıtım imtiyaz süresinin 3 yıla çıkarılmasını önerdiklerini ve bunun gündeme eklenmesini talep etti.
Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, verilen önerinin bir hükmü olmadığını belirterek, “Sayıştay’ın Belediyemize tebliğ ettiği bir rapor var. Bu rapora göre, Kalabak Suyu dağıtımının sakalara verilen imtiyazla yapılması yasaya uygun değil. Su dağıtım hakkının ihale açılarak verilmesi gerektiği belirtiliyor. O nedenle zaten sizin bu önerinizin bir hükmü kalmıyor. Sayıştay’ın bu kararıyla şu anki sistem zaten değişecek. Sakalara artık imtiyaz verilebilmesi mümkün değil. Sayıştay sakalara imtiyaz hakkı verilerek Kalabak Suyu dağıtımının yasal olmadığını belirtiyor. O nedenle, şu anki saka sistemi zaten bitiyor” dedi.
 
Mustafa Birsen önerilerinin komisyona havale edilmesi konusunda ısrarcı olması üzerine Büyükerşen, “Kanuna uygun olmadığını açıklamama karşın siz ısrarla gündeme eklenmesini istiyorsunuz. Peki, ben de gündeme eklenmesini oylarınıza sunuyorum” diyerek oylama yaptı. Gündem önerisi AKP’lilerin oylarıyla kabul edildi. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti