Sanal gerçeklikle fizik köyü projesi

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölümü son sınıf öğrencileri, geliştirdikleri ve Türkçe ‘fizik köyü’ anlamına gelen ‘Physicsville’ adlı sanal gerçeklik oyunuyla çocuklara fizik dersini eğlendirerek öğretiyor.

Güncel Hit: 133 / Yorum: 0 / 15 Mayıs 2017 19:09
Sanal gerçeklikle fizik köyü projesi
-A +A


AÜ Bilgisayar Bölümü son sınıf öğrencileri Kaan Taş, Can Canbay, Oğuzhan Özavcı ile Mustafa Ayyıldız, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Bilge'nin danışmanlığında yaklaşık 5 aylık çalışma sonucunda, sanal gerçeklik ortamında ‘Antik Mısır, Ay yüzeyi, havuz, değirmen’ gibi bölümler oluşturdu.Tamamen özgün tasarıma sahip söz konusu bölümlerde çocuklar, kaldıraç, makara kullanarak bu sistemleri öğreniyor, yer çekimi ve özkütle hakkında da bilgi sahibi oluyor. ‘Physicsville’ ile çocuklar hem eğleniyor hem de fizik kurallarını öğreniyor.
YENİ EĞİTİM METODU OLABİLİR
Öğrencilerden Kaan Taş, ortaokul çağındaki öğrencilerin fizik derslerini öğrenirken eğlenmelerini de sağlamayı amaçladıklarını belirterek, bunun için sanal gerçeklik teknolojisinden faydalandıklarını söyledi.Sanal gerçeklik teknolojisinin dünyada popüler olduğuna dikkati çeken Taş, şöyle konuştu: “Sanal gerçekliği eğitim amaçlı kullanarak Türkiye’de ilklerden olmayı amaçladık. Gelecekte kimya, matematik, biyoloji köylerini de kurmayı istiyoruz. Fizik, matematik gibi dersler kimi öğrenciler için korkutucu gelebiliyor. Biz bu dersleri sevdirmeyi amaçlıyoruz.” Taş, projeleriyle Türkiye’de yeni bir eğitim metodu başlatılabileceğini ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir proje geliştirip, pilot okullarda sanal gerçeklik yardımıyla ders işlenmesini sağlamak istediklerini dile getirdi. 
ÖNCÜ OLMASINI PLANLIYORUZ
Projenin danışmanı ve AÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Bilge projeyle sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla fiziksel ortamlarda bile yapılamayacak deneylerin gerçekleştirildiğini anlatan Bilge, “Çocukların eğlenirken öğrenmesini amaçladık. Fizik deneyleri bir deneme projesi olarak seçtik ancak birçok alana yayılabilir. Fizik köyünün öncü olmasını planlıyoruz” diye konuştu. AA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti