Seyyar çibörekçilikten Sıcaksular’a bileyciliğe

1975 yılında Konya’dan Eskişehir’e göç eden Erhan Erdoğan, Eskişehir’de 42 yıl boyunca verdiği hayat mücadelesini anlattı. Eşiyle birlikte seyyar çibörek satarak yaşama tutunmaya çalışan Erhan Amca, şimdilerde bıçak bileylemeyle uğraşıyor.

Güncel Hit: 433 / Yorum: 0 / 6 Haziran 2017 22:14
Seyyar çibörekçilikten Sıcaksular’a bileyciliğe
-A +AHamamyolundaki Sıcaksular’da 25 yıldır bıçak bileyerek yaşamını idame ettiren Erhan Erdoğan, 1975 yılında dört çocuğu ve eşiyle birlikte Eskişehir’e göç etmiş. Eskişehir’deki 42 yıllık yaşam mücadelesini anlatan Erhan Amca, Eskişehir’e geldiği için hiç pişman değil. Çok zorluklar çekmiş, sıkıntılar yaşamış fakat şuan hayatında her şey yoluna girmiş. Eskişehir’e geldikten sonra bir çocuğu daha olmuş. Hepsi evlenmiş, iş güç sahibi olmuş. “Ama benim genlerimde çalışmak var” diyen Erhan Amca, “Evde duramıyorum. Alışmışım çalışmaya” diyor.
MAHALLE MAHALLE ÇİBÖREK SATTIK
İlk olarak Sütlüce Mahallesinde bir gecekonduda ev tutmuşlar ve yıllarca eşiyle evde çibörek yapıp ellerinde tencere, kahveleri gezerek seyyar çibörek satmışlar. Esentepe ve Sütlüce’de seyyar çibörek sattığı zamanları anlatan Erhan Amca, “Bir şeyi bir kere gördüğümde hemen kaparım onu. Buranın çiböreğini öğrendim. Onun güzel ustasıyımdır. Onu üç sene evde yaptık hanımla kahvelerde sattık. Tencereyi alırdık gider satardık hanımla. İnsanlar bizi beklerdi gidelim de alalım diye. O zaman güzel para kazandım. Kendimi toparladım” dedi.
BANA EN ACI VEREN OLAYDIR
Çibörek satarken yaşadığı bir anıyı anlatırken gözleri dolan Erhan Amca, “Paramız yok. Bunu hiç unutmam. Çocuklar aç. Evde un yok, yağ yok. Gittim bakkala anlattım durumu. Rica ettim. 2 paket un ve yağ aldım. Çibörek yaptık hanımla. Gittim sattım dışarılarda. Sonra gidip ekmek, peynir, zeytin aldım, önlerine koydum çocukların. Nasıl mutlu oldular. Bu benim hayatımda bana en acı veren olaydır” diye anlatıyor.
ÇOCUKLAR KOMŞUYA KAÇARDI
Sıkıntı çekerek bugünlere geldiğini ifade eden Erhan Amca, “Mesela çocuklar komşuya kaçardı televizyon seyretmeye. Evde televizyon yoktu, buzdolabı yoktu. Bir kere buzdolabı aldım hanıma. Her şeyimizi komşuların dolabına koyardık çünkü. Sonra ihtiyaç oldu o buzdolabını satmak zorunda kaldık. Nasıl ağlamıştı hatırlıyorum. Çok üzüldü. Ama yoktu ne yapalım. Tabi sonra kendimi toparlayınca ona buzdolabı aldım. Çocuklar gibi sevindi hanım” dedi.
ESKİ GÜNLERİ ASLA UNUTMAM
Bir zaman sonra çibörek işini yapamadıklarını söyleyen Erhan Amca, “1993 yılını Büyükşehir Belediyesi’nden burayı kiraladım. 25 yıldır burada bu işi yapıyorum. Bıçak bilerim, kasap malzemeleri satarım, şemsiye tamir ederim. Çok şükür evim de var artık. Düze çıktım. Ama o eski günlerimi de asla unutmam” diyor. MELTEM KARAKAŞ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti