SEYYAR MUHTAR

Muhtarlar Derneği Eskişehir Şube Başkanı Ali İrfan İbiş; “Değişen çağda hala yıkık bina altlarında, konteynırlarda, kahve köşelerinde ofisi olmayıp ta mührü cebinde gezen seyyar muhtarlık görevi yapan arkadaşlarımız var. Bu hizmet belediyelerin inisiyatifine bırakıldığından çözümü hemen olmuyor.”

Güncel Hit: 352 / Yorum: 0 / 27 Haziran 2017 23:59
SEYYAR MUHTAR
-A +A


 
Türkiye Muhtarlar Derneği Eskişehir Şube Başkanı Ali İrfan İbiş ile Eskişehir’de görev yapan muhtarların sorunlarıyla ilgili sohbet ettik. Muhtarların son yıllarda ekonomik yönden güçlendiğini kaydeden İbiş,   Büyükşehir Yasası ile birlikte Köyden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinde büyük sorunların yaşandığını söyledi.  

Ali İrfan İbiş kimdir?
-1954 Yılında Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde doğdum evli bir çocuk babasıyım. 35 yıl esnaflık yaparak emekli oldum. Altı dönem (30) yıldır Odunpazarı İlçesisinin Akçağlan Mahalle muhtarlığını yapmaktayım. 3 dönem yani dokuz yıldır da Türkiye Muhtarlar Derneği (TMD) Eskişehir Şube Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Aynı zamanda dokuz yıldır da TMD Genel merkezi yönetim kurulunun birçok organlarında görev yaptım. TMD Eskişehir Şubesi 1965 yılında rahmetli olan genel başkanımız Muhittin Büyükaslan ve arkadaşları tarafından kurularak Türkiye geneline buradan yayılmış ve genel merkez Ankara’da genel başkanımız ve illerde kurulmuş diğer şube başkanlarının katkılarıyla faaliyete başlamış ve uzun yıllar başkanımız Muhittin Büyükaslan genel başkanlık görevini yürütmüştür.
 
Muhtarın görevi nedir?
-Öncelikle biz muhtarlar hiçbir kurumdan destek almadan mahallelerimizdeki her siyasi görüşe sahip vatandaşlarımızın destekleriyle göreve gelmiş kişileriz. Mahallenin mülkü amiriyiz ve devleti temsil ederiz. Muhtarlık müessesi kutsal bir müessese muhtar mahallenin amcası, teyzesi, abisi, ablası olmakla beraber mahalle sakinlerinin her türlü dertlerine şahsi ve resmi tüm işlerine destek veren kişilerdir.
Muhtarlar ne kadar maaş alıyor? Muhtarların maaştan başka geliri var mı? Varsa nelerdir?
-Eski muhtarlarımızın çektiği sıkıntılara bakarsak başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere hükümetimizin vermiş olduğu büyük destekle birçok sorunumuz çözüldü. Mesela ödeneklerimiz asgari ücret düzeyine getirildi. Emekli olmayan muhtarlarımızın SGK bedelleri Mayıs 2017 itibariyle devletimiz tarafından ödenmeye başladı.  Silah taşıma ruhsatlarımız muhtarlık bitiminde iptal oluyordu.  4 bin lira civarında olan silah taşıma harcı silah taşımaya kanuni engeli olmayan muhtarlarımızdan bundan sonra alınmayacak.  Bu düzenlemelerde emeği geçen Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, İçişleri Bakanımıza ve emeği geçen herkese tüm muhtarlarımız adına teşekkür ediyorum. Tabi ki çözümlenmesi ve iyileştirilmesi gereken sorunlarımız var bunları aşağıda açıklıyorum.

Yaşadığınız sorunlar nelerdir?
-Değişen çağda hala yıkık bina altlarında, konteynırlarda, kahve köşelerinde ofisi olmayıp ta mührü cebinde gezen seyyar muhtarlık görevi yapan arkadaşlarımız var. Bu hizmet belediyelerin inisiyatifine bırakıldığından çözümü hemen olmuyor.  Bizim talebimiz çalışma ofislerimizin devlet dairesi olarak tanımlanması ve her türlü bakım onarım, yapımı ve büro mefruşatının devlet tarafından karşılanmasıdır.    2008 yılında yürürlüğe giren ‘Nüfus Hizmetleri Kanunu’yla mahallelere taşınan ve ayrılan kişilerin kayıt işlemleri muhtarlardan alınarak nüfus müdürlüklerine verildi. Bu uygulamayla mahallemize taşınan ve ayrılanları bilemediğimizden sorgulamaya gelen polis, jandarma, PTT, maliye memuru, icra memuruna sağlıklı bilgi veremediğimizden hem vatandaş mağdur oluyor hem de devletimizin birçok işleri aksıyor.  Bu sebeple Nüfus Müdürlüklerine kayıtların ilk ayağı muhtar olmalı.  Vatandaş önce muhtara daha sonra Nüfus Müdürlüğüne gitmeli ki bizde mahalle halkını kayıt altına alarak mağduriyetleri gidermiş olalım.   Muhtarlarımız devlete ve belediyelere ait toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalandırılmalıdır.  Tebligatlar vatandaşlara gönderilirken eski sistemde gönderiliyor bu da vatandaşları mağdur ediyor.  Gönderilen tebligatların üzerinde alıcının TC Kimlik Numarası tam yazılmadığından nüfusun sisteminden oturup oturmadığını sorgulayamıyoruz nüfusa kayıt olan vatandaşın muhtara gelme mecburiyeti de kaldırıldığından vatandaş mahallemizde otursa dahi oturmuyor diye iade ediyoruz. Bu uygulama bizleri vatandaşlarla karşı karşıya getiriyor ve istenmeyen hakaretlere maruz kalıyoruz.  Bu nedenle tebligat kanunun bir an önce nüfus sistemine göre uyarlanmasını talep ediyoruz.

Kamu kurumları yatırım getirirken sizin görüşlerinizi alıyor mu?
-Mahallelerdeki alt yapı çalışmaları koordineli yapılmadığından kazı çalışmaları nedeniyle sokaklarda bozuk yolların oluşmasının önüne geçilemiyor.  Sokaklarda üst yapı çalışması yapılmadan önce alt yapı çalışması yapan ESGAZ, ESKİ, Türk Telekom, elektrik kurumu gibi firmalar haberdar edilip üst yapı çalışması bu hizmetler bittikten sonra yapılmalı ki hem milli servet heba olmaz hem de sokaklardaki çukurlara son verilir.

Büyükşehir Yasası sizi nasıl etkiledi? Özellikle kırsalda.
-Köyden mahalleye dönüşen yerlerde Türk Telekom, su kanalizasyon, elektrik kurumu, belediye ulaşım araçları ile ilgili çok sıkıntıları var. Yapılan müracaatlar hep cevapsız kalmaktadır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÖZGÜRLÜĞE IŞİD ENGELİ

ÖZGÜRLÜĞE IŞİD ENGELİ

00:29 7 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti