SÖZLEŞMEDE TARİH YAZACAĞIZ

Türk Metal Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Orhan Demir, işçilerin sorunlarını değerlendirdi. Demir, en büyük problemin ücret konusu olduğunu ifade ederek “Bu problemin çözümü bizdedir. 2017 Toplu İş sözleşmesinde yaklaşık 120 bin üyemizi kapsayan bir sözleşme imzalayacağız. 2017 sözleşmesi bizim için milat olacak ve tarih yazacağız” dedi.

Güncel Hit: 3892 / Yorum: 0 / 6 Şubat 2017 19:09
SÖZLEŞMEDE TARİH YAZACAĞIZ
-A +A

Orhan Demir kimdir?
1971 doğumlu 46 yaşındayım, aslen Kırşehirliyim. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. İşçilik hayatım 1987 yılında Makine Kimya Endüstrisinde başladı. MKE kurumunun Kırıkkale Ankara Elmadağ’da bulunan işletmelerinde yaklaşık 23 yıl işçi olarak çalıştım Türk Metal Sendikası ile ilk işe başlamam tarihinde tanıştım ve o günden bu tarafa sendika içerisinde çeşitli görevler aldım ve her zaman sendikal mücadele içerisinde yer aldım 2010 yılına kadar MKE Kurumundaki görevime devam ettim. 2010 yılında Türk Metal Sendikası Genel Merkezi tarafından Samsun Bölge temsilciliği görevine getirildim. 5 yıl bu görevime devam ettim.2015 yılı mart ayında Eskişehir 1 No’lu Şubenin yeni oluşumuna müteşebbis heyeti şube başkanı olarak görevlendirildim. 17 Mayıs 2015 yapılan Eskişehir 1 No’lu Şube olan kongresinde şube başkanlığına seçildim. Halen görevime devam etmekteyim.
Sendikanıza bağlı kaç üyeniz var? Sendika adına hedefleriniz nelerdir?
Sizlerin de bildiği üzere Türk Metal Sendikası Türkiye’nin en büyük işçi sendikası bugün toplamda 196 bin üyesi bulunan 54 yıllık bir çınar ağacı bu yüzden de Türkiye’de sendikal mücadelenin lokomotifliğini üstlenmiştir. Biz sendika olarak sadece kendi üyelerimizin değil diğer sendikalarında hatta sendikasız iş yerlerinde çalışan tüm işçilerinde yanında olmayı onların sorun ve sıkıntılarına ortak olmayı hedefledik amacımız öncelikle kendi iş kolumuzda yani metal iş kolunda sendikasız işçi bırakmamak ve tüm iş yerlerine Türk Metal bayrağını dalgalandırmak için mücadele etmektir.
Üyelerinizin yaşadığı sorunları ve işçilerin yaşadığı en büyük sıkıntı nelerdir?
Örgütlü olduğumuz iş yerlerinde çalışan üyelerimizin sıkıntı ve sorunlarını çözmek huzurlu bir ortam içerisinde çalışmalarını sağlamak ve onların refah seviyelerini en üst yüzeye çıkartmak bizim en asli görevimizdir. Bu yüzden üyelerimizle hep bir aradayız onlarla hep iç içeyiz iyi günümüzde kötü günümüzde hep beraberiz. Çünkü biz 196 bin kişilik büyük bir aileyiz.
Türk Metal Sendikası Eskişehir 1 No’lu Şube olarak bizim başta Arçelik Buzdolabı Fabrikası ve Ford Otosan Kamyon Fabrikası ve bunlara destek veren yardımcı sanayilerle birlikte yaklaşık 6 bin üyemiz bulunmaktadır. İş yerlerimizde genel olarak üyelerimizin yaşadığı başlıca sorunlar işe gelip giderken servislerin düzgün olmaması,işyerinde yedikleri yemeklerin kaliteli olmaması, çalışma koşulları iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunlar, yıllık izinlerle ilgili problemlerdir. Ancak bu konularla ilgili iş yerlerinde iş yeri temsilcilerimiz ve konu ile ilgili oluşturduğumuz kurullarımızın müdahalesi ve takibi sayesinde bu konular problem olmaktan çıkmıştır.
Ama şuan en büyük problemimiz ücret konusudur. Bilindiği üzere 2016 yılında asgari ücrete gelen %30 zam bizim üyelerimizin ücretlerinin arasında oluşan kıdem farklarını kapatmıştır. Eski işçi ile yeni işçi arasında hemen hemen hiçbir fark kalmamıştır. Ama bu problemin çözümü de yine bizdedir. 2017 Toplu İş sözleşmesinde yaklaşık 120 bin üyemizi kapsayan bir sözleşmeimzalayacağız. Bu sözleşme için çalışmalarımıza şimdiden başladık, bütün varımızı yoğumuzu ortaya koyarak bu sözleşmede üyelerimizin bütün beklentilerini karşılayacağız kısacası 2017 sözleşmesi bizim için milat olacak ve tarih yazacağız.
Tabi ki birde sendikasız güvencesiz çalışan milyonlarca işçinin sorunları var. Bunları genel olarak sıralayacak olursak;
*İş güvencesi
*Yetersiz ve adaletsiz ücretler
*Çalışma koşulları
*İş sağlığı ve iş güvenliği
*Düzensiz çalışma saatleri
*İşveren baskısı
Bunlar görünen en bariz sorunlardır. Sendikasız işçi sahipsizdir, güvencesizdir.
Eskişehir’de emek örgütlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Eskişehir’de bulunan emek örgütlerine gelirsek, biz Türk-iş’e bağlı bir sendikayız. Türk-iş’in bir yapısı vardır. Bizim üyelerimiz arasında her türlü siyasi görüşten farklı düşüncelerden insanlar vardır. Bizde ayrışma yoktur. Bizim tek gayemiz üyelerimize hizmettir, onların refahı ve huzurudur.
Ama maalesef adı sendika olarak geçen emek örgütüyüm diye ortada gezen ama siyasi bir ideolojinin peşine düşmüş ne olduğu belli olmayan kurumlar türemiş.  Bunların işçinin emekçinin sorunlarıyla onların refahıyla işleri yoktur, tek dertleri işyerlerini karıştırmak, insanları ayrıştırmak, memleketin huzurunu bozmaktır. Ama bizler burada olduğumuz sürece bunlara müsaade etmeyeceğiz.
Son olarak şunları söylemek istiyorum;
Biz üyelerimize sadece iş yerlerinde değil dışarıdaki yaşantılarına da destek verebilmek için gayret gösteriyoruz. Sadece üyeye değil eş ve çocuklarında faydalanacakları sosyal tesisler, sosyal etkinliklerle de gereken her türlü katkıyı sunmaya çalışıyoruz. Röportaj: Esra Ünlü

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Güncel
Çalışmalarınızı destekleyeceğiz

Çalışmalarınızı…

16:57 - 19 Temmuz 2017
Güncel
ESKİŞEHİR MODELİ ÖRNEK OLDU

ESKİŞEHİR MODELİ ÖRNEK OLDU

20:56 - 19 Temmuz 2017
Güncel
Anne kız sokakları şenlendiriyor

Anne kız sokakları…

18:53 - 19 Temmuz 2017
Güncel
Ünlü oyunculardan Odunpazarı çıkarması

Ünlü oyunculardan Odunpazarı…

18:52 - 19 Temmuz 2017
Güncel
DAHA AKTİF OLACAKSINIZ

DAHA AKTİF OLACAKSINIZ

18:51 - 19 Temmuz 2017
Güncel
İlk mahsul umut verdi

İlk mahsul umut verdi

18:51 - 19 Temmuz 2017
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti