Tarihi eser üzüntüsü

Güncel Hit: 218 / Yorum: 0 / 2 Temmuz 2017 22:55
Tarihi eser üzüntüsü
-A +A


Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Tarihi Kentler Birliği (TKB) Eskişehir Bölge Toplantısı sona erdi. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Eskişehir’de tarihinde oldukça önemli olaylara sahne olmuştur” dedi.
Divan Express Otel’de toplantıda daha sonra İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’ndan 2 müzisyen, katılımcılar için kısa bir müzik dinletisi sundu.
Tarihi Kentler Birliği’nin tanıtım filminin izlenmesinin ardından katılımcılara hitap eden Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Tepebaşı bölgesinin tarihi geçmişi hakkında bilgiler verdi. Tepebaşı’nın günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını kaydeden Ataç, “Diğer kentlere nazaran tarihi eserlerimizin az olması bizlere üzüntü veriyor ancak Eskişehir’de tarihinde oldukça önemli olaylara sahne olmuştur. Eskişehir ve çevresi stratejik konumu ile birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Türklerin yurdu oluncaya dek Frig, Helen, Roma ve Bizanslıların kök saldığı bir nokta olmuştur” ifadelerini kullandı.
Başkan Ataç ayrıca Tepebaşı bölgesi sınırları içerisinde 57 adet arkeolojik sit alanı ve 107 adet taşınmaz kültür varlığı bulunduğunu kaydederek, bu tarihi bölgenin yaşatılması adına belediye olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını ifade etti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ise TKB’nin çok önemli bir misyon üstlendiğini kaydederek, “Yaklaşık 17 bin sit alanımız var. Bunlardan 200’den fazlası Eskişehir’de. Ülkemizde yaklaşık 120 bin taşınmaz kültür varlığımız var. Bu büyük miras bizimdir. Bu varlıkların korunması için sürekli olarak yasalar, yönetmelikler geliştirilmekte ve uygulanmaktadır” diye konuştu.
Toplantıda daha sonra TKB Genel Sekreteri Sezer Cihan’ın oturum yöneticiliği yaptığı panele geçildi. Panelde TKB üyesi belediyelerin arkeolojik mirası bağlamında, endüstri mirası ve kent müzelerine yaklaşımı konuları ele alındı. Panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Bedia Yelda Uçkan, Eskişehir’in tarihsel süreç içerisinde farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış önemli bir bölge olduğunu vurguladı.
Panelin ardından Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç toplantının kapanış konuşmasını gerçekleştirdi. Genç, Anadolu topraklarının kutsal olduğuna dikkat çekti ve “Önemli olan bu kutsallığı yakalamak ve devam ettirmektir. Bunun için bu bilinçte yöneticilik anlayışına çok ciddi biçimde ihtiyaç var. Eski ile yeni olanı doğru biçimde bağdaştırmak adına gerçekleştirdiğimiz bu toplantıların faydalı olacağına inanıyorum” sözlerini kullandı.
Tarihi Kentler Birliği (TKB) Eskişehir Bölge Toplantısı burada sona ererken, katılımcılar daha sonra Tepebaşı Belediyesi’nin hayata geçirdiği projeleri yerinde gördü. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
İsim çok aday yok!

İsim çok aday yok!

19:34 10 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti