TEK ŞEHİR ESKİŞEHİR

Güncel Hit: 197 / Yorum: 0 / 7 Mayıs 2017 18:59
TEK ŞEHİR ESKİŞEHİR
-A +A


Tarihi Odunpazarı bölgesinde ahşap sanatçılığı yapan Sema Akgün, ahşap sanatına nasıl başladığını, ahşap sanatına insanların ilgisini ve Eskişehir el sanatlarını anlattı. Akgün, el sanatlarının bu kadar çok olduğu tek şehrin Eskişehir olduğunu söyledi.  
 
Ahşap sanatçılığına nasıl ve ne zaman başladınız?
Bu işe 5 yıl önce başladık. Çok ufak şeylerle başlamıştık. Ahşap yakma olarak devam ediyoruz. Çerçeveler yaptık, tepsiler yaptık. Tepsiyle yola çıktık, daha sonra çeşidimizi çoğalttık. 5’inci senemiz, baya bir yol aldık.
 
Örnek aldığınız bir sanatçı var mı? Kendiliğinizden mi öğrendiniz?
Kendi kendimizi geliştirdik. Ufak bir tepsi hediye gelmişti. Ondan yaparız diyerek eşim başladı. Yaptık olmadı. Sonra biraz araştırdık, yakma sanatını fark ettik. Daha sonra başladık. Magnetler yaptık, onları yakarak isimler yazdık. Daha sonra çerçeveler yaptım ve devam ediyoruz. Kendi kendimi geliştirdik, hiçbir yerden yardım veya destek, örnek almadık.
 
 
Eğitim veriyor musunuz?
Burada zaten yapan, öğreten kimse yok. Ben de kendi kendime öğrenerek geliştirdim. Böyle bir istekle karşılaşmadık. Karşılaşırsak da usta olmadığım için bir belgem olmadığı için karşımdaki insana ne kadar öğretebilirim? Şuan kendimi geliştirebiliyorum.
 
Eskişehir el sanatları açısından nasıl bir kent?
Güzel bir kent ama herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor ve güzel şeyler ortaya çıkıyor. Sanırım sadece Eskişehir’de bu kadar çok var. El emeği bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. İnşallah daha da iyi yerlere geliriz.
 
İnsanların ahşap sanatına ilgisi nasıl?
Doğal olduğu için son birkaç yıldır daha fazla var. Ahşap, zararı yok, doğal bir ürün olduğu için daha fazla ilgi görüyor.
 
 
Eserlerin oluşum aşaması nasıl? Bize bir gününüzü anlatır mısınız?
Büyük bir tabakayı eşim kestirip geliyor. Onu biz parçalıyoruz. Mesela tepsiyi anlatayım. Tepside kesimi yapıyoruz, yakarak tamamlıyoruz. Tepsi olarak topluyoruz. Kenarlarını eşim yapıyor. Sonra vernik atıyoruz, zımpara yapıyoruz. Sonra cam verniği atıyoruz. Böyle hazırlıyoruz.
 
İl dışından sipariş alıyor musunuz? Bir dükkan size sipariş veriyor mu?
Yok. Zaten el emeği olduğu için yetişmiyor, yetiştiremiyoruz. Birkaç istediler veremedik. Çünkü ufak bir çerçevenin desenini yapmamız aşağı yukarı 20-25 dakikamızı alıyor. Görsel olarak da düzeltmek gerekiyor. Günde ortalama başka bir iş yapmadan sadece onları yaptığımızda 10 tane falan çıkartabiliyorum. El emeği olduğu için başka bir yere veremem.
 
 
Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Ağaç Festivalini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bana bir faydası yok. Ben oraya da çıkmadım. Ne yapıldığını da bilmiyorum. Ama ben kendi kendime tıkırdıyorum.
 
Odunpazarı’na gelen turist nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeterli mi?
Daha da iyi olabilir. Çünkü çok fazla gelmiyorlar. Balmumu Müzesinden sonra direk Şelaleye çıkarılıyor veya Sazova Parkına götürülüyor. Burayı tanıtmak amacıyla Balmumu Müzesinin önüne broşürler bırakılsa, buradaki bütün dükkanların resmi olsa, burası bir tanıtılsa daha güzel olur. Gelen turistler sadece Balmumu Müzesi veya şelale parka götürülüyor ya da Kurşunlu camisine. Ama turlar hiçbir şekilde bırakılmıyor. Bir de Odunpazarı olarak yaygın kanallarda reklamımız yapılsa bizim için avantaj olur.  

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
EAL öğrencileri İspanya’da

EAL öğrencileri İspanya’da

16:52 28 Haziran 2017
73 OKULA YENİ MÜDÜR

73 OKULA YENİ MÜDÜR

00:01 6 Temmuz 2017
Azmin hikâyesi Gülçin

Azmin hikâyesi Gülçin

23:43 16 Temmuz 2017
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti